سر خط خبرها:
اختصاصی «فکرشهر»

برگزاری کارگاه سواد رسانه‌ای مجمع جوانان اصلاح‌طلب دشتستان در برازجان + تصاویر

فکرشهر: مدرس کارگاه سواد رسانه‌ای که توسط مجمع جوانان اصلاح‌طلب شهرستان دشتستان در برازجان برگزار شد، گفت که همه زندگی ما و حتی نوع پوشش و رنگ لباس و آب خوردنمان تحت تاثیر رسانه هاست و با توجه به اینترنت و تبدیل دنیا به یک دهکده جهانی و دریافت هزاران پیام در طول شبانه روز، داشتن سواد رسانه ای امری ضروری و لازم به شمار می رود...

فکرشهر: مدرس کارگاه سواد رسانه‌ای که توسط مجمع جوانان اصلاح‌طلب شهرستان دشتستان در برازجان برگزار شد، گفت که همه زندگی ما و حتی نوع پوشش و رنگ لباس و آب خوردنمان تحت تاثیر رسانه هاست و با توجه به اینترنت و تبدیل دنیا به یک دهکده جهانی و دریافت هزاران پیام در طول شبانه روز، داشتن سواد رسانه ای امری ضروری و لازم به شمار می رود.

به گزارش «فکرشهر»، در این برنامه که تدریس آن را «نرگس محمدزاده فرد» ـ صاحب امتیاز و مدیرمسوول نشریه «فکرشهر» و کارشناس ارشد روزنامه نگاری ـ بر عهده داشت و بیش از دو ساعت به طول انجامید، توضیحاتی درباره تعاریف سواد در صد سال گذشته از سوی «یونسکو»، ارتباطات و فرآیند آن و رسانه و تاثیر آن در زندگی و ضرورت داشتن سواد رسانه ای و چیستی آن، ارائه شد.

محمدزاده فرد با اشاره به پیشینه و تعاریف سواد رسانه‌ای گفت: سواد رسانه ای، یکی از انواع سوادهایی است که سازمان یونسکو برای باسوادی مطرح کرده است و حتی اگر فردی در رشته تحصیلی خود یک پروفسور هم باشد، در صورت نداشتن دیگر سوادهای تعریف شده، از نظر عرف بین الملل، باسواد محسوب نمی شود.

این روزنامه نگار ادامه داد: در حال حاضر دنیا به واسطه اینترنت به یک دهکده کوچک تبدیل شده و روزانه صدها و هزاران پیام و خبر از نقاط مختلف دنیا به ما می‌رسد و همین امر، داشتن سواد رسانه‌ای را ضروری می کند.

صاحب امتیاز و مدیرمسوول نشریه «فکرشهر» با بررسی مفاهیم سواد رسانه ای در سه سطح عمومی، متوسط و پیشرفته در زندگی امروزه، گفت: مهم ترین اقدامی که در هنگام دریافت یک خبر باید انجام داد، پرسیدن پنج سوال اساسی است که سوالات و مفاهیم کلیدی در سواد رسانه ای به شمار می روند.

نرگس محمدزاده فرد ادامه داد: چه کسی، چگونه، برای چه کسی، چه و چرا، 5 سوال اصلی است که باید درباره خبر یا مطلب دریافتی پرسید؛ به این معنا که چه کسی، چگونه و با چه تکنیک هایی، چه چیزی را برای چه کسی ارسال کرده و اصلا چرا این مطلب را فرستاده است.

این کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی با نشان دادن تصاویر و نمونه هایی در این باره، افزود: پس از مطرح کردن سوالاتی که عنوان شد، اگر مقدور است باید آن خبر را از منبع های دیگر هم پیگیری و رصد کرد تا بتوان تحلیل و اطمینان بیشتری حاصل کرد.

محمدزاده فرد در این کارگاه، درباره مصادیق سواد رسانه ای نبودن، داشتن سواد رسانه ای از منظر اساتید ارتباطات، تاثیر سواد رسانه ای در زندگی افراد، تفاوت شبکه های اجتماعی و رسانه های اجتماعی و راه هایی برای افزایش سواد رسانه ای نیز مطالبی بیان داشت و افزود: بحث درباره سواد رسانه‌ای بسیار گسترده است و هر یک از آیتم های مطرح شده در این کارگاه خود به ساعت ها بحث و گفت و گو نیاز دارد.

به گزارش «فکرشهر»، حضار در این کارگاه، پیرامون موارد مطرح شده سوالات و ابهامات خود را گفته و درباره موضوعات مطرح شده به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

دیدگاه‌ها

ناشناس

آفرین

سیدحمید رضا حسینی

بسیارکارخوب وعالی انجام دادید!ای کاش تلاش می شد  هرکس را بعنوان  خبرنگار نمی پذیرفتند!.ظریفی می گفت: این روزاتعدادخبرنگاردرسالن بیش ازتعدادحضارشرکت کننده شده!بعضا مشاهده شده حتی سواددیپلم هم ندارند!در نتیجه پایین بودن ارزش مصاحبه ومطلب بوضوح دیده می شود درنهایت ازدست اندرکاران محترم و دلسوز هفته نامه به فکرشهر قدردانی بعمل می آید

ناشناس

کاش مطالب بیشتری از کارگاه رو می داشتید تا بتونیم استفاده کنیم. پنج سوالی ک گفتید خیلی خوب و کاربردیه. ممنون

صفحه‌ها

دیدگاه خود را بنویسید