سر خط خبرها:
فکرشهر؛

کتاب نیم قرن شعر بوشهر روانه بازار کتاب شد + تصویر

فکرشهر: کتاب دو جلدی نیم قرن شعر بوشهر اثر منتقد، نویسنده و استاد دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر روانه بازار کتاب شد.

به گزارش «فکرشهر»، دکتر بشیر علوی در گفت و گو با خبرنگاران در زمینه انتشار این کتاب چنین اظهار داشت: این کتاب چهارمین اثر من است و به نام «نیم قرن شعر بوشهر» و با عنوان فرعی «نقد جریان - های شعر معاصر بوشهر»، با نشر روزگار در دو جلد و پنج فصل با جلد سخت و تیراژ 1000جلد روانه بازار شد. 

این استاد دانشگاه فرهنگیان استان بوشهر گفت: تمامی دفترهای شعری چاپی استان بوشهر بعد از انقلاب در این اثر مورد نقد دانشگاهی و علمی قرار گرفته است. 

علوی در ادامه بیان داشت: این اثر به جریان مختلف شعری از جمله جریان سنتگرای معاصر، نیمه سنتی، نو، گویشی و طنز معیار پرداخته است و جنم و شمای اصلی این اثر نقد است. وی با بیان اینکه بر این اساس تمامی مجموعه های شعری استان در این کتاب در نیم قرن اخیر مورد نقد و واکای علمی و پژوهشی قرار گرفته است، افزود: کتاب به پنج فصل تقسم شده است و اشعار موجود هر جریان در همان جریان مورد واکاوی قرار گرفته است. 

علوی خاطرنشان کرد: در پردازش و نقد شعرها شیوه ی کار براساس نخست اندکی زندگی نامه علمی و هنری شاعر مطرح شده و در ادامه، در ابتدا، دفتر شعری را با توجه به ساختار موجود و رویکرد زبانی و بُعد واژگانی و ترکیبات مورد نقد و واکاوی قرار گرفته که آیا در این زمینه‌ها موفق بوده است یا خیر.

وی تصریح کرد: در بَعد و در اصل، کار براساس نقد پویایی یا ایستایی، نقد صورخیال، نقد محور فرهنگی، عوامل و مؤلفه‌های بومی، آوانگاردها و گروتسک‌ها، محور عاطفه و درونمایه و موضوع و اندیشه، گونه‌های نوآوری، محور فنی و هنری و مؤلفه‌های پست مدرنیته(شعرهایی که این جریان دارند) صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، کتاب های نیلوفران خونین، نقد چهار جانبه در شعر معاصر و ترجمان صبح (نقد شعر دکتر شفیعی کدکنی) از آثار قبلی بشیرعلوی از نویسندگان و منتقدان ادبی برجسته استان بوشهر است.

دیدگاه خود را بنویسید