سر خط خبرها:
اختصاصی/ ارسالی مخاطبین «فکرشهر»

صیانت از منابع ملی و مراتع، با له کردن تخریبگران وغارتگران سنتی و دائمی

فکرشهر ـ پژمان رحیمی قره میرشاملو: هرساله با تخریب وغارت منابع طبیعی، خصوصا مراتع بکر«عالیشاه پادنا» در شهرستان «سمیرم» وحوزه صیانتی اداره محترم منابع طبیعی سمیرم و یگان محترم مربوطه مواجه هستیم وبی شک در این راستا، خسارات نابخشودنی هم به عرصه با پوشش های کم نظیر و نازنین منابع طبیعی و هم مرتعی و مالی به مرتعداران مظلوم وارد شده است که آخرین آن درهمین دو سه سال اخیر گذشته و نیز در حال حاضر است...

فکرشهر ـ پژمان رحیمی قره میرشاملو: هرساله با تخریب وغارت منابع طبیعی، خصوصا مراتع بکر«عالیشاه پادنا» در شهرستان «سمیرم» وحوزه صیانتی اداره محترم منابع طبیعی سمیرم و یگان محترم مربوطه مواجه هستیم وبی شک در این راستا، خسارات نابخشودنی هم به عرصه با پوشش های کم نظیر و نازنین منابع طبیعی و هم مرتعی و مالی به مرتعداران مظلوم وارد شده است که آخرین آن درهمین دو سه سال اخیر گذشته و نیز در حال حاضر است. 

متاسفانه سودجویان و تخریب گران علاوه بر تخریب و مشجر نمودن محدوده وسیعی از مرتع که بر اساس اسناد و مدارک و اقرار وقیحانه خودشان در حضور نمایندگان حاکمیتی هم در بخشداری پادنا (دناکوه) وهم سایر جلسات و پرونده ای مورد درخواست مجوز احداث استخرشان (برگ درخواست و کارشناسی) به چندین هزار درخت سیب و گردو می رسد، پول و سودهنگفتی نیز به جیب زده اند و... تلاش های گوناگون برای حفظ این اراضی و بازداشتن سودجویان با قبول بار مالی به وسایل فقط مرتعداران و مرتع یاران عزیز صورت گرفته است ولی باز تخریب گر همان تخریبگران با همان کاس اشی سودجویی در دستشان و... ولی چیزی که جلوی چشم همه پرپر می شود و روز به روز محدوده اش کوچیک تر و کوچیک تر، مرتع عالیشاه است!!

نه مسوولین با ایجاد دیوار و مانع در برابر متجاوزان ایستاده اند و نه متاسفانه مراجع قضایی پای متجاوزان را قلم کرده اند! اما آنچه گویای واقعیت است، چشم پوشی ها و بی تفاوتی های مسوولین امر و مراجع قضایی در گذشته، تداوم دست اندازی ها و تعرض ها را باعث که شده هیچ، سبب تجری متجاوزین و غیر نیز گردیده است، به نحوی که کشاورزان طوری به شوق و وجد آمده اند که با اشتیاق و بی پروا ندا می دهند که:

«حال که همه می زنن ومی برن چرا ما نزنیم و نبریم جانا!
وقتی تخریب به این راحتیه چرا ما نکنیم جانم! و...»

هر چند راهكارهای قانونی هم برای مقابله با این پدیده شوم در نظر گرفته شده كه از جمله این راهكارها می توان به ایجاد پرونده های قضایی و رسیدگی در محاكم قضایی اشاره كرد، که نه تنها انجام و اجرا نگردیده است، بلکه به تنهایی دردی دوا نمی کند، بلکه باید قلم تخریب گران به وسیله اداره مربوطه و مرجع قضایی، یک بار برای همیشه شکسته شود تا مایه عبرت شود برای هر غارتگری و طمع شیرین تخریب گری و خاک خوری، برایشان طور «گَس» گردد که برای همیشه هوس از سرشان بپرد!
ما زمانی می توانیم منابع طبیعی و مراتع را از شر تخریب گران از خدا بی خبر و ظالم و بی پروا و حریص البته در غارت و تخریب منابع ملی و مراتع، نجات دهیم که محدوده و میزان تصرفات آن ها را با کارشناسی حساب شده ابتدا مشخص و سپس به وسیله قانون قلع و قمع نماییم. ما

زمانی موفقیم که به وسیله قانون هم تخریبگران منابع ملی را که سال های گذشته و سال 1398 و امسال، نهال های جدید غرس کرده اند و می کنند، برخورد قضایی که نماییم با قانون و یگان عرصه ملی را از حلقوم و چنگشان خارج کنیم‌ و اثر خود و نهالشان را به وسیله یگان محترم حفاظت از عرصه و منابع ملی پاک کنیم! در این صورت اداره منابع طبیعی پرچمش همیشه برافراشته و بالا خواهدبود و همینطور نظام مقدس و قطعاحقوقی و یگان قویی نیز خواهیم داشت.

ما زمانی موفق خواهیم شد که اجازه ندهیم آقایی که نان منابع ملی را می خورد، عرصه ملی را به ناحق و... زیر کشت و تخریب ببرد.

نکته کلیدی

یکی از علت هاعدم پیگیری شكایت های قضایی از متصرفان منابع طبیعی درگذشته بوده است؛ آیا مبارزه علیه تخریگران و صیانت از منابع و عرصه های ملی ادامه خواهدداشت؟
 بحث زمین خواری و ضرورت حفظ اراضی ملی و محیط زیست تا جایی اهمیت دارد كه رهبر معظم انقلاب درباره این مساله ورود و بر لزوم برخورد قاطع با مقوله زمین خواری تاکید فرمودند؛ پس مسلما زمین خواران له می شوند.
اگر بخواهیم و دست در دست هم بدهیم، یعنی مسوولین و مرتعداران و مرتع یاران. 

دو نوع تخلف و متخلف در تصرف اراضی منابع  ملی داریم:
1.    ناآگاهانه که حساب جداگانه ای دارد چون رفع تصرف و حتی مجازات می شود و تمام می شود حتی قابل بخشش.
و اما 2. اگر فرد یا اشخاصی  به صورت عامدانه اقدام به تخریب و تصرف اراضی منابع طبیعی كنند، نه تنها قانون و یگان ها و ادارات و سازمان مربوطه با تمام توان بایستی با آنها مقابله کند، بلكه جرائم و مجازات های سنگینی نیز برای این افراد لحاظ، درخواست واعمال کنن دطوری که یک بار برای همیشه له شوند.

در حوزه صیانت از منابع ملی بایستی این گونه جمع بندی کنیم که در حفظ اراضی ملی، اقدامات اولیه پیشگیرانه به درستی انجام نمی ‌شود، چرا كه امروز با زمین خواری و تغییر كاربری اراضی زراعی و باغ ها در حجم گسترده رو به رو هستیم؛ در صورتی كه اگر این اقدامات همان ابتدا كه فرد به اراضی ملی و اقدامات غیر قانونی دست درازی می‌ كرد، انجام می ‌شد، هزینه‌ های سنگین بعدی را متحمل نمی شد.
 

دیدگاه خود را بنویسید