سر خط خبرها:

اجرای طرح یاریگران زندگی اولویت شورای مبارزه با مواد مخدر بوشهر است

فکرشهر: دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر گفت: طرح یاریگران زندگی از جمله طرح‌ها و برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد برای کاهش تقاضای مواد مخدر است که به عنوان اولویت نخست این شورا در سال‌جاری اجرا می‌شود.

به گزارش فکرشهر از ایرنا، ارسطو ترکمان منش روز سه شنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: تلاش می‌شود در قالب اجرای طرح یاریگران زندگی از توان دستگاه‌های دولتی، خصوصی، سازمان‌های مردم نهاد، خیران و هر کسی که توانایی دارد برای حفظ سلامت و درمان و حمایت اجتماعی افراد در معرض خطر استفاده شود.

وی بیان کرد: اولویت‌های فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور به صورت بومی و متناسب با شرایط فرهنگی استان در خانواده، مراکز آموزشی، محیط‌های کاری و محله‌های شهری و روستایی به عنوان محیط‌های هدف اجرا می‌شود.

ترکمان‌منش ادامه داد: در حوزه خانواده، زنان و کودکانی که در معرض آسیب‌های ناشی از اعتیاد قرار دارند شناسایی و به آنها مشاوره، آموزش و حمایت‌های لازم ارائه می‌شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر افزود: همچنین برنامه‌های فرهنگی و پیشگیری اولیه از اعتیاد در دانشگاه‌ها، خوابگاه‌ها و سایر محیط‌های دانشجویی اجرا می‌شود.

ترکمان منش گفت: اقدام‌های پیشگیرانه در محله‌های شهری و روستایی با رویکرد اجتماع محوری و گسترش نشاط اجتماعی در محیط‌ها، کانون‌ها و گروه‌های اجتماعی با هدف ترویج اخلاق و فرهنگ دینی و هویت ملی با استفاده از آموزه‌های اسلامی- ایرانی و بهره‌گیری از ظرفیت هیات‌های مذهبی و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: توسعه و تجهیز امکانات، ‌وسایل و سالن‌های ورزشی و تفریحی در مناطق محروم،‌ محله‌ها و محیط‌های کاری و گسترش خانه‌های ورزش روستایی ازدیگر برنامه‌های فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر در سال جاری است. 

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر ادامه داد: شناسایی محیط‌های آسیب‌زا و شاغلان در معرض خطر مصرف موادمخدر، روانگردان‌ها، ارائه آموزش‌های مستمر و دوره‌ای، تهیه بسته‌های فرهنگی با مشارکت کارفرمایان و کارکنان از برنامه‌های پیشگیرانه ستاد در محیط‌های کاری است.

ترکمان منش گفت: در سال ۹۹ آموزش مستمر پیشگیری از اعتیاد برای گروه‌های هدف در زندان‌ها بویژه زندانیان جدید و خانواده زندانیان  بیش از سال‌های گذشته مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا اقدامات در حوزه مبارزه با مواد مخدر در سال ۹۹ به صورت حضوری و غیر حضوری برنامه ریزی خواهد شد و هر جا امکان اجرای برنامه‌های حضوری فراهم نباشد، آموزش‌ها و اقدامات به صورت غیر حضوری از سرگرفته می‌شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر اضافه کرد: مبارزه نرم با اعتیاد، قاچاق مواد مخدر و روانگردان‌ها با همکاری رسانه‌ها و اهالی فرهنگ و هنر از اقدامات موثری است که در سال جاری دنبال می‌شود.

ترکمان منش گفت: انتظار می‌رود تولیدات پیشگیرانه متناسب با گروه‌های هدف در رسانه‌های مکتوب، فیلم‌، تئاتر، رادیو و تلویزیون و فضای مجازی و برگزاری جشنواره‌ها، ‌نشست‌ها و همایش‌ها توسط اعضای فرهنگی برای تغییر نگرش و تقویت رفتارهای ضد اعتیاد گسترش یابد.

دیدگاه خود را بنویسید