سر خط خبرها:

محدودیت در مبادی ورودی گناوه از خیز کرونا پیشگیری می‌کند

فکرشهر:  در پی روند افزایش آمار مبتلایان و خیز بیماری کرونا در استان‌های همجوار استان بوشهر ، اعمال محدودیت در هنگام ورود مسافران غیربومی بویژه از استان‌های درگیر در مبادی ورودی و خروجی شهرستان گردشگرپذیر گناوه و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی ضرورت دارد.

به گزارش فکرشهر از ایرنا، با اعلام شرایط قرمز در استان خوزستان و تعطیلی چندین شهر آن بویژه مناطقی که به بوشهر از جمله دیلم و گناوه نزدیک هستند، زنگ‌های خطر را بیش از پیش در شهرهای شمالی این استان به صدا در آورده‌است.

با نزدیک شدن به عید سعید فطر و تعطیلات پیشرو و پیش بینی  ورود شمار زیاد مسافران از استان‌های کشور بویژه خوزستان برای خرید، دل نگرانی مردم این مناطق را دوچندان کرده که با ورود به این شهر در میان آنان  بیماران مبتلا و ناقلانی برای انتشار این ویروس وجود داشته باشد.

کرونا  هنوز در کنار ما در حال زندگی است و دست به دست می‌شود و اگرچه  وضعیت کشور نسبت به دوماه گذشته بهتر شده اما  این بیماری منحوس به راحتی می‌تواند دوباره همه را  درگیر و روزهای تلخ را مجدد برای ما تکرار کند.

هموطنان عزیز کشور بخصوص ساکنان در استان های همجوار استان بوشهر باید متوجه شده باشند  الان به مرحله‌ای رسیده‌ایم که می‌توانیم از این بیماری گذر کنیم اما با یک سهل‌انگاری تمام این دستاوردها  از بین خواهد رفت.

همانگونه که کنترل کشور در روز سیزده به در، مردم را از همه گیر شدن کرونا نجات داد، پرهیز از مسافرت در  تعطیلات عید فطر هم می‌تواند جلوی شیوع دوباره کرونا را که در مناطقی نظیر استان خوزستان و بوشهر خیز برداشته ، بگیرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در هفته جاری از هموطنان خواست  باتوجه به تعطیلات پیش روی عید فطر، در این ایام از سفر خودداری کنند.

ایشان از مردم خواستند چنانچه در اوایل خرداد این همراهی را مانند قبل داشته باشند می‌توانیم به آن‌ها بگوییم که تیرماه بسیار راحت تری خواهیم داشت، اما اگر همراهی نکنند تضمینی وجود ندارد که روزهای سخت تری نداشته باشیم.

درحالی که استان‌های هم مرز با بوشهر در برهه‌ای آمار بیماری کرونا در آن مناطق پایین بود، ورودی و خروجی‌ها بخوبی کنترل صورت می‌گرفت و مردم توصیه‌های بهداشتی را بخوبی رعایت می‌کردند اما با خیزی که این بیماری در برخی  استان‌ها و حتی بوشهر برداشته همه چیز حالت عادی به خود گرفته و ضرورت دارد که تمهیداتی اندیشیده شود تا این میهمان ناخوانده منطقه را دچار فاجعه ناگوار همانند استان‌های شمالی کشور نکند.

در روزهای اخیر افزایش ناگهانی بیماران مبتلا در بنادر گناوه و دیلم اخطاری جدی به عموم مردم است که چند وقتی است دیگر هشدارهای بهداشت فردی و عمومی را جدی نمی‌گیرند.

با شیوع کرونا در اسفندماه ۹۸ که در صدر اخبار استان بوشهر قرار گرفت و ابتلای چندین نفر به این بیماری محرز شد، هشداری بود تا مردم و مسئولان حضور این مهمان ناخوانده را خیلی جدی بگیرند و خود را برای مقابله با آن آماده کنند.

در پی افزایش تعداد مبتلایان به کرونا مسئولان سعی کردند با ایجاد برخی محدودیت‌ها از تجمع افراد در اماکن عمومی جلوگیری و با دعوت به در خانه ماندن مردم، زنجیره انتقال این بیماری را قطع کنند.

کاهش ساعت ادارات دولتی و بانک‌ها یکی از راهکارهایی بود که در نیمه دوم اسفندماه در سراسر کشور و به تبع آن تصمیم در استان ما نیز اجرایی شد تا مقداری از پیشروی سرایت این ویروس کاسته شود که این طرح نیز تا مدتی در اسفندماه ادامه داشت و چند روزی پس از آن ساعت کاری ادارات دوباره به روال عادی بازگشت.

با افزایش ابتلای کرونا در اواسط اسفندماه در استان وضعیت  اضطراری اعلام شد و در پی آن شرایط رفت و آمد به برخی از شهرهای استان که وضعیت بحرانی پیدا کرده بود به حالت اعمال محدودیت تبدیل و حتی ممنوع در آمد.

با به صدا درآمدن زنگ خطر کرونا ورودی‌های شهرهای استان بخصوص در شمال اعمال محدودیت بیشتر شد و تفرجگاه‌ها، پارک‌ها، مراکز گردشگری و ساحل  مسدود شد تا جلوی شیوع بیشتر این ویروس گرفته شود.

در همین روزها بود که مسافرت‌ و ورود گردشگر به استان بوشهر ممنوع شد و باتوجه به نزدیکی به سال جدید مسئولان همواره از مردم می‌خواستند که در خانه بمانند و دور مهمانی و مسافرت‌ها را خط بکشند.

با جولان کرونا و گرفتار شدن مردم یکی پس از دیگری، تصمیم گرفته شد بازار برای مدتی تعطیل شود تا شاید با حذف تجمع، این ویروس دست از سر مردم بردارد.

اواخر اسفندماه تمامی بازار، صنوف و واحدهای غیرضروری شهرستان گناوه به تبع استان  به تعطیلی کشیده شد تا سلامتی مردم در امان بماند.

با تعطیلی کسب و کار آن هم در روزهای پایانی سال که می‌توانست به‌ویژه برای اصناف، کسبه و دستفروشان در مجتمع های تجاری گناوه امیدواره کننده و دلگرمی خوبی باشد، همه چیز منتفی شد و نان‌آورهای زیادی به ناچار خانه‌نشین شدند تا سلامتی شهروندان به مخاطره نیافتد.

 نباید تلاش گروه‌های جهادی، نیروی‌های بسیجی، انجمن‌های مردم‌نهاد و بسیاری از اقشار مختلف را از قلم انداخت که شبانه روز پای کار بودند، نادیده گرفته شود و فراموش شوند.

کنترل مبادی ورودی و خروجی شهر،  تهیه و تولید ماسک، اقلام بهداشتی، مواد ضدعفونی و تامین معیشت مردم خشی از تلاش جهادگران خط مقدم مبارزه با کرونا در شهرستان گناوه است.

سال ۹۸ با تمام دغدغه‌ها و نگرانی‌های ابتلا به این ویروس مهلک سپری شد و مردم به امید کاهش این ویروس و البته از بین رفتن آن با گرمی هوا سال جدید را آغاز کردند.

با افزایش روزانه ویروس کرونا در اوایل فروردین‌ماه ۹۹ محدودیت‌ها باز هم بیشتر شد، به‌طوری که مسئولان و  مردم عذر گردشگران را به این شهرستان خواستند و ورودی و خروجی‌ها  به روی خودروهایی با پلاک غیربومی بسته شد.

با نزدیک شدن به روز سیزده بدر باز هم محدودیت‌ها تشدید و برای حفظ سلامت مردم تمام ورودی تفرجگاه‌های طبیعی، پارک‌ها و مناطق گردشگری مسدود شد و اکثر مردم نیز با این تصمیم مسئولان همراه شدند و با در خانه ماندن سیزده بدر متفاوتی را نسبت به سال‌های قبل گذراندند.

در ادامه با کنترل سیر صعودی کرونا در برخی از شهرهای استان با اقدامات انجام شده و همراهی مردم سیر صعودی ابتلا به این ویروس در برخی از شهرستان‌ها که وضعیت بحرانی داشت تا حدودی کنترل شد.

با تمدید طرح رعایت فاصله اجتماعی تا ۲۰ فروردین‌ماه، تعطیلی بازار، کنترل خروجی و ورودی شهرها ادامه یافت اما با  تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا از سوی استان در نیمه دوم فروردین‌ماه اعلام شد که ادارات با دو سوم ظرفیت خود فعالیت کنند  و صنوف کم‌ریسک نیز می‌توانند فعالیت خود را شروع کنند.

با برداشتن ممنوعیت تردد بین استانی از اول اردیبهشت و با بازگشایی بازار و اصناف ، فضای شهرهای شمالی استان حال و هوای دیگری بخود گرفتند و رفته رفته  بازار و تردد مردم در شهر شلوغ و شلوغ تر شد.

اکنون که حدود سه ماه از شیوع ویروس کرونا در کشور می‌گذرد وضعیت متفاوت‌تر شده است و باید گفت با وجود تولید انبوه ماسک و مواد ضدعفونی کننده که روزی کمبود آن به دغدغه و نگرانی مردم تبدیل شده بود، بسیاری از مردم بی‌خیال استفاده از این اقلام شده‌اند و بدون استفاده  در اماکن عمومی و مراکز پرتجمع حضور پیدا می‌کنند.

تداوم چنین روندی  در حالی است که کرونا در استان خیز برداشته و وضعیت هشدار و رنگ قرمز به خود گرفته  است.
نکته قابل تامل این است  که در بدو  شیوع کرونا  مردم و مسئولان محتاط تر عمل می‌کردند اما هم اینک که  این بیماری خیز برداشته و بر آمار مبتلایان افزوده شده، بی خیال و بی تفاوت از آن  گذر می‌شود.

تحت کنترل قرار گرفتن  مبادی ورودی و خروجی شهرستان  در هنگام ورود از مسافران مراقبت های لازم بهداشتی از جمله تست و تعطیلی بازار تجاری در تعطیلات پیشرو  در شرایط کنونی بوجود آمده می‌تواند از روند شیوع ویروس کرونا که در این شهرستان خیز برداشته پیشگیری کند.

عمل به توصیه های بهداشتی، حضور نیافتن در اماکن عمومی و شلوغ از جمله مراسم عروسی و فاتحه  توسط مردم نیز کمک شایانی در قطع زنجیره ویروس کرونا در این منطقه خواهد کرد.

امیدواریم شهروندان از جمله بازاریان در کنار آسیب‌هایی که کرونا بر سلامتی و معیشت آنان وارد کرده، در هر شرایطی نکات بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند تا موفق به شکست این بیماری منحوس شویم و این مهم دور از دسترس نیست.

شهرستان ساحلی و تجاری استان بوشهر از نقاط گردشگرپذیر جنوب کشور تاکنون  ۴۳ بیمار و ۲  فوتی ناشی از ابتلا به ویروس کرونا داشته است.

دیدگاه خود را بنویسید