سر خط خبرها:

۲۰۰ عضو از ۶۰ بیمار مرگ مغزی در بوشهر برداشت شده است

فکرشهر: مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر گفت: از سال ۹۵ تاکنون بیش از ۲۰۰ عضو از ۶۰ بیمار مرگ مغزی در بوشهر برداشت‌شده است.

به گزارش فکرشهر، علیرضا باقری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اهدای عضو در بوشهر از سال ۱۳۸۴ آغاز شد که تعداد اهدای عضو تا سال ۹۴ تعداد چشمگیری نبود و حدود ۱۰ اهدا در همه این سال‌ها صورت گرفت.

وی تصریح کرد: از سال ۹۵ با انجام کارهای زیربنایی که توسط مسئولین وقت، دکتر سعید کشمیری به عنوان مسئول واحد فراهم آوری و دکتر صالحی به عنوان کوردیناتور ارشد انجام پذیرفت این روند رشد بسیار سریعی گرفت تا اینکه در سال ۹۵ با یک جهش بسیار عالی به ۱۸ اهدا در سال رسیدیم و با همکاری خوب وزارت بهداشت اولین انتقال قلب هوایی در کشور و شاید خاورمیانه توسط واحد فراهم آوری بوشهر انجام گرفت.

باقری بابیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون دو نفر در بوشهر هفت عضو حیاتی اهدا کرده‌اند اضافه کرد: از سال ۹۵ تاکنون بیش از ۲۰۰ عضو از ۶۰ بیمار مرگ مغزی در بوشهر برداشت‌شده است.

وی اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر در حال حاضر جز ۱۹ دانشگاه برتر در زمینه اهدای عضو از بین ۵۶ دانشگاه و بالاتر از دانشگاه‌های بزرگی چون تهران، اصفهان، تبریز، یزد و اهواز قرار دارد.

مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر تصریح کرد: سال گذشته ۱۶ نفر، ۱۶ مورد کبد، ۳۰ کلیه، ۳ پانکراس و ۱ مورد قلب خود را اهدا کرده‌اند.

مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر بیان داشت: همه مردم می‌توانند با ارسال کد ملی خود به شماره ۳۴۳۲ به صورت سریع و آسان کارت اهدای عضو دریافت کنند.

باقری بیان کرد: همچنین افرادی که قصد دارند نسبت به دریافت کارت اهدای عضو اقدام نمایند می‌توانند کد #۳۴۳۲*۳* را در تلفن همراه خود شماره‌گیری کنند تا کارت اهدای عضو به نشانی آن‌ها ارسال شود یا به صورت حضوری در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر واحد فراهم آوری اعضای پیوندی نسبت به دریافت کارت خود اقدام کنند و یا با مراجعه به سایت نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

وی تصریح کرد: داوطلبان اهدای عضو علاوه بر آن نیز می‌توانند با ثبت‌نام در سایت اینترنتی اهدای عضو ایرانیان ehda.center ثبت‌نام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، هم‌اینک بیش از ۳۰ هزار نفر در کشور در فهرست انتظار پیوند هستند و سالانه چهار تا هشت هزار بیمار مرگ مغزی در کشور وجود دارد که حدود نیمی از آن‌ها شرایط اهدا عضو را دارند.

روزانه هفت تا ۱۰ نفر از افراد نیازمند به پیوند عضو جان خود را از دست می‌دهند.

اهدای عضو و نجات افراد اقدامی خداپسندانه محسوب می‌شود که به عده‌ای فرصت دوباره نفس کشیدن و زندگی کردن می‌دهد و بدون تردید این کار برای همیشه ماندگار است و تمرینی زیبا برای بخشندگی است.

در تقویم رسمی کشورمان ۳۱ اردیبهشت هم‌زمان با سالروز صدور فتوای امام خمینی (ره) در ارتباط با جایز بودن پیوند اعضا به عنوان «روز اهدای عضو، اهدای زندگی» نام‌گذاری شده است.

مقوله اهدای عضو در کشور اسلامی ما به دنبال اشاعه ترویج فرهنگ اهدای عضو توسط همه نهادهای مرتبط و آشنایی مردم با واژه مرگ مغزی روند رو به رشدی داشته است اما هنوز به جایگاه مطلوب خود نرسیده است.

به‌تبع آن در استان بوشهر، افراد زیادی اقدام به دریافت کارت اهدای عضو کرده‌اند و در این میان تلاش‌های زیادی در راستای نهادینه شدن فرهنگ اهدای عضو انجام‌شده است.

نخستین پیوند انجام‌شده در ایران در ۱۳۱۴ خورشیدی و با پیوند قرنیه شروع شد.

پس‌ازآن پیوند کلیه در ۱۳۴۷ خورشیدی انجام گرفت همچنین پیوند مغز استخوان در ۱۳۶۹ خورشیدی، پیوند قلب و کبد در ۱۳۷۲ خورشیدی، پیوند ریه در ۱۳۷۹ خورشیدی و درنهایت پیوند روده و پانکراس در ۱۳۸۵ خورشیدی صورت پذیرفت.

مرگ مغزی مترادف با مرگ قلبی است و ثابت‌شده افراد مرگ مغزی شده دیگر به زندگی بازنمی‌گردند اما با پیوند اعضایشان، می‌توان حیاتی دوباره به بیماران نیازمند و در انتظار پیوند بخشید.

خانواده‌های اهداکننده یقیناً بنده خاص، نظرکرده و ویژه خداوند هستند و از امتحان سخت الهی سربلند بیرون آماده‌اند معجزه ایی که خداوند از هر ۱۰۰ نفر فقط به یک نفر فرصت بخشیدن را می‌دهد.

دیدگاه خود را بنویسید