سر خط خبرها:

استاندار بوشهر: مراسم "عزاداری سنتی" در هیچ نقطه‌ای از استان برگزار نمی‌شود

فکرشهر: استاندار بوشهر از تدوین دستورالعمل برگزاری مراسم ایام ماه محرم و صفر خبر داد و گفت: برای جلوگیری از تجمع و پیشگیری از انتشار ویروس کرونا مراسم عزاداری سنتی در هیچ نقطه‌ای از استان بوشهر برگزار نمی‌شود.

به گزارش فکرشهر از تسنیم، عبدالکریم گراوند صبح امروز در نشست ستاد مدیریت ویروس کرونا در استان بوشهر با بیان اینکه بیماری کرونا هزینه‌های سنگینی بر جامعه در جان باختن برخی از افراد  تحمیل کرد اظهار داشت: در 6 ماه گذشته ویروس کرونا مشکلات گوناگونی در جوامع ایجاد کرده است که خدمات کادر درمان در جبهه مدافعان سلامت ستودنی است.

رئیس ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در مورد توجه به نظر متخصصان بهداشتی برای برگزاری آیین‌های مربوط به ماه محرم گفت: رهبر معظم انقلاب در مورد نحوه مراسم  ماه محرم حجت را بر همه تمام کردند که توجه به نظر متخصصان بهداشتی برای برگزاری مراسم  عزاداری محرم در اولویت است.

وی با بیان اینکه معظم‌له تکلیف همگان در برنامه‌های ماه حسینی را تعیین کردند تصریح کرد: از هیئت‌های مذهبی در  اعلام آمادگی برگزاری برنامه‌های ماه محرم بر اساس پروتکل‌های بهداشتی قدردانی می‌شود.

استاندار بوشهر با بیان اینکه هیئت‌های مذهبی، افراد متدین، مذهبی‌ها و سایر اقشار و گروه‌های اجتماعی جامعه در امر مقابله با ویروس کرونا در استان بوشهر پیشگام هستند افزود: این گروه‌ها و افراد در موضع‌گیری‌های خود، سلامت مردم را بسیار مهم و با اهمیت می‌دانند که خدمات و برنامه‌های آنان در ایام ماه محرم و صفر جای قدردانی دارد.

گراوند با تاکید بر رعایت همه جانبه پروتکل‌های بهداشتی تصریح کرد: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده 65 درصد مردم استان بوشهر در بازار و محافل دستورالعمل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک رعایت می‌کنند و این نشان می‌دهند هنوز 35 درصد رعایت نمی‌کنند که باید این مهم در دستور کار همه آحاد جامعه قرار بگیرد چراکه اگر همه دست به دست هم دهند سریع‌تر بیماری کرونا مدیریت و کنترل می‌شود.

وی، استفاده از ماسک برای همه مردم در جلوگیری از انتشار و پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا را اجباری و ضروری دانست و تاکید کرد: در جامعه اسلامی، سلامت مردم در اولویت قرار دارد و بزرگترین دستورالعمل در مقابله با بیماری کرونا رعایت پروتکل بهداشتی و استفاده از ماسک است.

استاندار بوشهر، استفاده از ماسک را به معنای مدیریت و کنترل بیماری کرونا دانست و افزود: سیستم‌های نظارتی باید با قاطعیت و جدیت بر بازرسی‌ها و بازدیدهای خود ادامه دهند و با افراد متخلف در  عدم رعایت پروتکل بهداشتی برخورد کنند.

گراوند با تاکید بر تسریع در رسیدگی به پرونده‌های قضایی و تعزیراتی گفت: پرونده‌هایی که در رابطه با تخلف پروتکل بهداشتی در مقابله با ویروس کرونا به دستگاه قضایی و تعزیرات حکومتی ارسال شده باید در کوتاه‌ترین زمان رسیدگی و منجر به صدور حکم شود تا تاثیرگذار باشد.

وی، با تاکید بر اجرای طرح غربالگری مقابله با بیماری کرونا خاطر نشان کرد: اجرای مجدد این طرح نقش مهمی در پیشگیری از  بیماری کرونا دارد.

استاندار بوشهر با اشاره به تلاش رسانه‌های خارجی برای زیر سوال بردن اقدامات مثبت وزارت بهداشت و آمارهای ارائه شده در مورد کرونا اظهار داشت: وزارت بهداشت ایران جز کشورهایی بوده که عملکرد مثبتی داشته است، در حالی که سه کشور در دنیا 50 درصد مبتلایان به کرونا را دارند اما جریان تحریف رسانه‌های خارجی به دنبال زیر سوال بردن آمارهای ارائه شده توسط وزارت بهداشت هستند.

گراوند با اشاره به گزارش کمیته بازرسی و نظارت ستاد استانی مقابله با کرونا گفت: بر اساس اعلام کمیته بازرسی، در مجموع تمام پروتکل‌ها در استان بوشهر 65 درصد پروتکل‌های رعایت شده و این آمارها نشان می‌دهد تا نقطه مطلوب فاصله داریم.

وی از توبیج 7  مدیر بانک  و اداره کل در استان بوشهر در رعایت نکردن پروتکل بهداشتی خبر داد و افزود: در همین ارتباط بر اساس گزارش کمیته بازرسی ستاد استانی کرونا، 5 شعبه بانکی و 2 اداره کل استانی پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکردند که با توجه به تذکرات قبلی، 5 مدیر بانکی و 2 مدیر کل مربوطه توبیخ شده و این موضوع به مدیران کشوری هم اعلام خواهد شد، ضمن اینکه اعتبار جاری دستگاه‌هایی هم که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند کاهش داده می‌شود.

استاندار بوشهر با بیان اینکه برنامه‌های ماه محرم با رعایت پروتکل‌های تدوین شده  افزود: اجرای این برنامه‌ها توسط ستاد ملی کرونا در کارگروه عزاداری ایام محرم با مسئولیت اداره کل تبلیغات اسلامی  بررسی می‌شود و ملاک برگزاری آیین‌های عزاداری در استان، پروتکل‌های اعلام شده از سوی ستاد ملی کرونا است.

گراوند با بیان اینکه امسال هیچ گونه عزاداری به شیوه سنتی در استان بوشهر برگزار نخواهد شد گفت: حرکت دسته جات عزاداری در ایام ماه محرم و صفر در استان ممنوع  است.

وی با بیان اینکه برگزاری آیین‌های محرم در ادارات ممنوع است، اظهار داشت: برای برگزاری آیین‌های عزاداری ماه محرم باید از فضای مجازی و رسانه ملی نهایت استفاده را ببریم.

وی با تاکید بر بهره جستن از فضای مجازی در ایام ماه محرم تصریح کرد:ابزار و تجهیزات فناوری در دنیای امروز این فرصت را فراهم آورده که بتوانیم بهره‌های زیادی را از فرهنگ عاشورا در شرایط شیوع کرونا ببریم.

استاندار بوشهر، حال و هوای محرم گرفتن فضاهای شهرها و روستاهای استان را یک ضرورت دانست وتاکید کرد: با وجود محدودیتها برای برگزاری آیین‌های ماه محرم، اما باید ظاهر شهرهای استان متناسب با ایام محرم باشد و شهرداری‌ها  و دهیاری‌ها در این زمینه نهایت همت خود را به کار بگیرند.

دیدگاه خود را بنویسید