سر خط خبرها:

مسوول واحد مامایی دانشگاه بوشهر:نوزادان نارس، رهاورد تولد لاکچری است

فکرشهر: مسئول واحد مامایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تولد نوزادان نارس مهمترین رهاورد اصرار بر داشتن تاریخ تولدهای لاکچری از سوی برخی خانواده‌ها است.

"لاکچری" اصطلاحی است که طی یک دهه اخیر از سوی برخی کاربران فضای مجازی درباره موارد لوکس و تجملی به کار برده شده و بین مردم نیز مصطلح شده و با نزدیک شدن به تاریخ ۹۹.۹.۹ کاربرد آن به تاریخ ازدواج و تولد و موارد مشابه آن نیز رسیده بطوریکه بسیاری از والدین قصد دارند هرطور شده حتی با هزینه گزاف فرزند خود را در این تاریخ به دنیا بیاورند.

به گزارش فکرشهر، نوشین امیرعضدی روز دوشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: توجه به سلامتی و رشد سالم نوزاد مهمترین مسأله‌ای است که باید مورد توجه خانواده‌ها قرار گیرد و تاکید بر تولد نوزاد در یک تاریخ مشخص هیچ تأثیری در آینده نوزاد ندارد.

وی بیان کرد: برای ختم بارداری شرایط مادر و جنین هر دو باید مورد توجه قرار گیرد و هرگونه دخالتی در این امر می‌تواند مشکلات زیادی به همراه داشته باشد.

امیرعضدی گفت: ۳۹ هفته بارداری باید به صورت کامل پشت سر گذاشته شود مگر اینکه مادر و نوزاد دچار شرایط اضطراری شوند که در این صورت زایمان زودرس انجام شود.

مسئول واحد مامایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تاریخ تولدهای لاکچری هیچ تأثیری در زندگی فرد نخواهد داشت اما اصرار بر ختم بارداری در یک تاریخ مشخص از سوی برخی خانواده‌ها می‌تواند آسیب‌های غیر قابل جبرانی را برای نوزاد به جا بگذارد چون بیشترین تکامل ارگان‌های جنین از جمله مغز و ریه‌ها در روزهای آخر دوره بارداری رقم می‌خورد و برای داشتن فرزندی سالم باید اجازه داد این دوران پشت سر گذاشته شود.

وی ادامه داد: زایمان غیرطبیعی مغایر با موعد فیزیولوژیک آن ضمن آسیب رسیدن به مادر، نوزاد را نیز با مشکل تنفسی، یرقان یا زردی، دیابت، عوارض جسمی و مغزی قابل توجهی از جمله نرسیدن اکسیژن به مغز روبرو می‌کند.

امیرعضدی اضافه کرد: به همین دلیل پیرو مکاتبه انجام شده تاکید شده ختم بارداری خارج از دلیل علمی در تاریخ ۹ و ۱۹ آذر نباید صورت گیرد.

وی یادآورشد: بارداری روندی فیزیولوژیک طبیعی دارد که بر اساس آن هرگاه جنین و محل رشدش یعنی "رحم مادر" بطور طبیعی در روندی عادی آماده شد، انقباض‌های رحمی آغاز و نوزاد متولد می‌شود لذا اگر زمان زایمان بخاطر دخالت و دستکاری غیرطبیعی، زودتر و یا دیرتر از زمان طبیعی رخ دهد مادر و نوزاد در معرض آسیب و پیامدهای غیرطبیعی قرار می‌گیرند.

امیرعضدی افزود: زایمان طبیعی و عمل سزارین باید در زمان موعد خود و بر اساس استانداردهای علمی انجام شود زیرا هرگونه جابه‌جایی این زمان می‌تواند برای جان مادر و نوزاد خطرآفرین باشد.

دیدگاه خود را بنویسید