سر خط خبرها:
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران:

پیوند دستاوردهای فناورانه دانش بنیان‌ها به صنعت، سیاست وزارت نفت است

فکرشهر: مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران گفت: وصل کردن دستاوردهای فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از آنها از برنامه‌های عالی وزارت نفت و متاثر از سیاست‌های کلی کشور است.

به گزارش فکرشهر از ایرنا، محسن مظلوم فارسی باف روز سه‌شنبه در نشست با شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور پارک علم و فناوری خلیج فارس در بوشهر، بیان کرد: با توجه به اینکه وزن نیاز کشور به توسعه فناورانه در زمینه پالایشگاهی بیشتر است، از این رو پیشنهاد می‌شود شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه نفت و گاز این استان بر فناوری پالایشگاهی تمرکز کنند.

وی ادامه داد: با وجود مجتمع گازی پارس جنوبی و مجتمع پلایشگاهی فجر جم و بیشتر میدان‌های گازی تولید نزدیک به ۸۰ درصد گاز کشور در استان بوشهر و مجتمع پارسیان، شرکت‌های داش بنیان بوشهر باید تمرکز بیشتری بر توسعه فناورانه در حوزه پلایشگاهی گاز داشته باشند هر چند نباید حوزه‌های انتقال و توزیع گاز نیز مغفول بماند.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران گفت: ایران در بخش توزیع گاز به خودکفایی نزدیک به ۱۰۰ درصدی رسیده‌ و بخش انتقال نیز در برخی از استان‌های کشور که خطوط انتقال از آنها گذر می‌کند ثابت و بومی شده‌است اما نیاز فناورانه کشور در بخش پالایشگاهی بیشتر است.

مظلوم فارسی باف گفت: بخش‌های پالایشگاهی نیز در چند زمینه محدود نیازمند توسعه فناورانه است و نیاز کشور و وجود مجتمع‌های پالایشگاهی در بوشهر عواملی است که نشان می‌دهد، شرکت‌های دانش بنیان استان باید وزن بیشتری را در این عرصه بگذارند.

وی گفت: رعایت استاندارد در صنعت گاز از شاخص‌های مهم است که خدمت بدون توقف را در صنعت گاز فراهم می‌کند، از این رو مورد توجه وسواس‌گونه شرکت ملی گاز است و از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت گاز نیز انتظار می‌رود نه تنها به توسعه فناورانه که به کسب استانداردهای بین‌المللی توجه ویژه‌ای داشته باشند چرا که هم خود و هم جامعه از آن بهره‌مند می‌شوند.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران اذعان کرد: مشترکان خانگی و صنعتی انتظار دارند گاز به طور پیوسته و مطمئن به حوزه تقاضای آنها برسد، بنابراین این صنعت بسیار سیال و پر فشار است و از این رو استانداردهای شرکت ملی گاز سختگیرانه است و هیچگاه مغفول نمی‌ماند.

وی اذعان کرد: شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند با قرار گرفتن در کنار یکدیگر هم‌افزایی داشته باشند و یکدیگر را تکمیل کنند و نشست‌های ارائه یافته‌ها و دستاوردها به تحقق این امر کمک می‌کند.

سرپرست پارک علم و فناوری خلیج فارس نیز در این نشست گفت: بیش از ۱۴۰ شرکت در پارک علم و فناوری خلیج فارس مستقر است که از این شمار ۲۸ شرکت دانش بنیان و ۱۰ شرکت خلاق هستند.

حسن حبیبی اعلام کرد: ۱۵ شرکت دانش‌بنیان این پارک علم و فناوری در حوزه‌های نفت، گاز و انرژی فعالیت می‌کنند که در سال‌های اخیر دستاوردهای ارزشمندی برای تامین داخلی نیازهای کشور داشته‌اند.

وی افزود: همچنین مراکز رشد دشتستان، دشتی، کنگان و گناوه نیز وابسته به پارک علم و فناوری خلیج فارس است و به همراه مرکز رشد جامع خلیج فارس در بوشهر ظرفیت خوبی را برای حمایت از فناوران و شرکت‌های دانش بنیان در استان بوشهر فراهم کرده‌اند.

در این نشست هشت شرکت دانش بنیان استان بوشهر دستاوردهای خود را در حوزه صنعت گاز معرفی کردند.

دیدگاه خود را بنویسید