چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
کد خبر: ۱۲۸۱۷۹
يکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۱

فکرشهر: سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: امروز دشمن ما با تمام توان و ظرفیت خود به مقابله با حجاب پرداخته و رسانه‌ها را در این باره به خط کرده و در این مسیر تجزیه‌طلب‌ها و ضدانقلاب‌ها را به خدمت گرفته است.

به گزارش فکرشهر، متن کامل مصاحبه احمد راستینه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیته تربیت بدنی کمیسیون فرهنگی را در زیر بخوانید.

* دشمن با مقابله با حجاب دنبال سد کردن مسیر پیشرفت بانوان است

فارس: امروز مقابله با حجاب به اولویت اول دشمنان ما تبدیل شده، علت حساسیت دشمن بر سر این موضوع چیست؟

راستینه: امروز دشمن خط حمله خود را تا خط فاصله تمدنی و فرهنگی ما با نظام سکولاریسم آورده. حجاب پیش از آنکه برای ما مهم باشد برای دشمن ما اهمیت دارد، چرا که حجاب خط فاصله تمدن ایرانی اسلامی ما با سکولاریسم است. دشمن هم این را می‌داند. دشمن در طول سالیان متمادی تلاش کرده جهان غرب را با تبیین اندیشه‌های اومانیستی به سمت سکولاریزه شدن حرکت دهد. امروز آنچه که در جهان غرب در اوج فضاحت وجود دارد این است که حتی برای همجنسگرایی هم قانون‌گذاری می‌شود.

امروز دشمن ما با تمام توان و ظرفیت خود به مقابله با حجاب پرداخته و رسانه‌ها را در این باره به خط کرده است. در این مسیر تجزیه‌طلب‌ها و ضدانقلاب‌ها را به خدمت گرفته است. در این مسیر مقامات بلندمرتبه کشورهای مختلف را به میدان آورده است. از مقامات آمریکایی گرفته تا دیدار اخیر رئیس جمهور فرانسه با مسیح علینژاد.

حقیقت این است که حجاب نقطه تجلی تمدنی ایرانی اسلامی ما است. حجاب فقط بیانگر هویت اسلامی ما نیست. حجاب علاوه بر آنکه بیانگر هویت دینی ما است، بیانگر هویت تمدنی ما نیز هست.

وقتی به تصاویر نقش شده و برجسته شده تخت جمشید نگاه می‌کنیم می‌بینیم که زنان ایرانی را در آن زمان هم با حجاب به تصویر می‌کشد و زنان ما در آن دوران هم دارای حجاب بوده‌اند. زنان ایرانی تمدن‌های قبل از اسلام هم دارای حجاب و زنانی عفیف دارای پوشش بوده‌اند. برهنگی در تمدن ایرانی اسلامی ما کار بسیار زشتی است. در تاریخ تمدنی ما زن ایرانی زن با پوشش و عفیف بوده است در دنیا وقتی می‌خواهند از یک زن عفیف یاد کنند حتماً یکی از آنها زن ایرانی است.

با ورود اسلام به ایران، هویت فرهنگی تاریخی و تمدنی ما بنای ارزشی به خود گرفت. اسلام به یک هویت تمدنی ما غنای ارزشی داد و لذا حجاب بعد از ورود اسلام به سرزمین ما علاوه بر این که یک مقوله فرهنگی و تمدنی هویتی و تاریخی بود، یک مقوله ارزشی و دینی نیز باشد.

دشمن ما فهمید که حجاب و ارزش‌ها در جامعه ما سبب رشد جامعه زنان و دختران این سرزمین شده. بسیاری از شاخص‌های ارتقا زنان ایرانی را که می‌بینیم این مسئله نمایان می‌شود که این رشد و ارتقاها با حفظ ارزش‌های دینی محقق شده است و با حفظ ارزش‌ها توانسته‌اند حضورشان در دانشگاه‌ها را افزایش دهند. زنان دانشمند و متخصص ما نشان می‌دهند که در این بخش ما شاهد رشد جهشی بوده‌ایم. امید به زندگی در جامعه زنان ما از ۵۵ سال به ۷۵ سال افزایش یافته است. دشمن فهمیده آنچه که باعث رشد زنان ما شده ارزش‌های دینی و ارزش‌های هویتی آنها است و آنچه را که دشمن را ناراحت می‌کند و دشمن از آن به شدت عصبانی است این است که خط رشد جامعه زنان ما به سرعت در حال پیشرفت است و دشمن می‌خواهد که این سیر رشد متوقف شود.

آنچه که باعث سرنگونی خانواده در جوامع غربی شده ولنگاری و اباحه‌گری و رهاشدگی در جامعه زنان بود که سبب فروپاشی خانواده در این جوامع شده است. دشمن می‌داند که حجاب نقطه تجلی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های زن ایرانی است و لذا این نقطه را باید بزند. دشمن فهمیده که حجاب نقطه اتصال فرهنگ هویتی تمدنی ما با نگاه‌های ارزشی و دینی ما است. دشمن فهمیده که حجاب ظرفیت نقش‌آفرینی زن را در جامعه ایرانی افزایش داده. دشمن فهمیده که حجاب سبب استحکام بنیان خانواده و رشد و تعالی نظام خانواده در سرزمین ما شده، پس باید آن را بزند.

* عملکرد ضعیف دستگاه‌های متولی در گسترش فرهنگ عفاف و حجاب

فارس: کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی چه اقداماتی را از جایگاه نظارتی خود برای کنترل و نظارت بر دستگاه‌های متولی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب انجام داده است؟

راستینه: یکی از مسئولیت‌های کمیسیون فرهنگی مسئولیت نظارتی است. ما سال گذشته دستگاه‌های متولی عفاف و حجاب را به کمیسیون دعوت کرده‌ایم و راجع به اجرای مصوبه ۴۲۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی از آنها توضیح و گزارش خواستیم.

در این جلسات متوجه شدیم که بعضی از دستگاه‌ها به مسئولیت‌های خودشان در بحث عفاف و حجاب به درستی عمل نکرده‌اند؛ به عنوان مثال در بحث نظارت بر فروش البسه و مدل‌های لباس وزارت صمت مکلف بوده که بر اتحادیه‌های اصناف نظارت کند و اصناف هم مکلف بوده‌اند بر فروشگاه‌ها نظارت داشته باشند و با فروش البسه غیرمتعارف که مشخصات آن در آیین نامه‌های نظارتی اصناف وجود دارد برخورد شود، اما دیدیم که اقداماتی در این خصوص انجام نشده است.

در مورد دیگر کوتاهی‌هایی بود که در وزارت آموزش و پرورش اتفاق افتاده بود همچنین وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان و دستگاه‌های اجرایی که موظف بودند که در گام اول برای کارکنان خودشان و در گام دوم برای مخاطبین خودشان برنامه‌ریزی‌های را انجام دهند کوتاهی‌های زیادی صورت گرفته بود.

در بحث پایانه‌ها، فرودگاه‌ها، مراکز تفریحی و فرهنگی وظایفی که متوجه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و وزارت راه و شهرسازی و دیگر دستگاه‌ها بوده متاسفانه به درستی انجام نشده و کوتاهی‌های زیادی را ما در ورزش، فرهنگ‌سازی برای عفاف و حجاب هستیم و هیچ آیین نامه‌های روشن و شفافی برای نظارت رصد و ارزیابی برای این موضوع وجود نداشت.

کمیسیون فرهنگی از سال گذشته دستگاه‌های مسئول در حوزه عفاف و حجاب را مکلف کرده تا به سمت اجرای مصوبه ۴۲۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی حرکت کنند و در این راستا با دستوراتی که رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر کردند یکسری از آیین نامه‌ها و الزامات برای دستگاه‌ها تدوین و ابلاغ شد و در بعضی از دستگاه‌ها هم اجرا شده و در حال اجرا است، اما در فضاهای عمومی در بحث مراکز خدمات‌دهی گردشگری ما هنوز شاهد ترک فعل‌های زیادی از سوی دستگاه‌های متولی هستیم.

یکی از موضوعات در مصوبه ۴۲۷ این بود که الزامات و مجازات‌های لازم برای ترک فعل‌ها و عدم اجرای قانون دیده نشده بود. مجازات‌هایی که در خصوص ضرورت‌های رعایت فرهنگ عفاف و حجاب توسط شخصیت‌های حقیقی و حقوقی باید پیش بینی می‌شد متاسفانه پیش‌بینی نشده بود و جرم‌انگاری در این خصوص تفکر دستگاه‌های متولی صورت نگرفته بود. بر همین اساس ناگزیر شدیم که جلسات مبسوطی را با دستگاه‌های متولی از جمله قوه قضاییه نیروی انتظامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دبیر شورای فرهنگ عمومی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری سایر دستگاه‌ها برگزار کنیم تا چرایی عدم اجرای قانون معلوم شود.

در بررسی‌هایی که انجام شد متوجه شدیم که اولین مجازات‌هایی که در قالب ماده ۶۳۷ قانون مجازات‌های اسلامی در خصوص عدم رعایت عفاف و حجاب دیده شده متناسب با زمان امروز نیست و مؤثر نیست و از طرفی توجه به ضرورت مؤثر کردن قانون در بازدارندگی ضرورت داشت تا مجازات‌هایی تعیین شود که بازدارنده باشد و افراد را به سمت اصلاح رفتاری حرکت دهد.

در تمام دنیا مجازات‌ها در مقوله‌هایی که حکمرانان به دنبال آن هستند اگر موضوع یک پدیده اجتماعی باشد مجازات تعیین شده متناسب با آن پدیده در نظر گرفته می‌شود. حجاب یک مسئله اجتماعی است که با بنای دینی و ارزشی ما یک مسئله اعتقادی هم هست. اگر این پدیده اجتماعی باعث شود آسیب‌های اجتماعی را هم به همراه داشته باشد باید مجازات‌ها متناسب با این پدیده اجتماعی باشد.

طبق آخرین جلساتی که در بحث عفاف و حجاب با مسئولین دستگاه‌های متولی این موضوع داشتیم مقرر شد تا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که در ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ مصوب و ابلاغ شده دستگاه‌ها بر اساس آن مصوبه وظایف خود را انجام دهند. در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید شده که الزام نباید قوه قضاییه نسبت به تعیین حدود و ثغور مجازات‌های لازم در خصوص عدم رعایت عفاف و حجاب پیش‌بینی و به نیروی انتظامی ابلاغ کند.

در حال حاضر جلسات متعددی در کمیسیون فرهنگی در بحث عفاف و حجاب برگزار شده و دستگاه‌ها به کمیسیون دعوت شده‌اند، ساز و کارها برای این موضوع بررسی شده و نیازمندی‌هایی که باید در این حوزه مدنظر قرار گیرد مشخص شده، مقرر شده تا در این خصوص قوای سه‌گانه هر کدام به وظایف خود عمل کنند.

با پیگیری‌هایی که در این مدت انجام شده به زودی تصمیمات خوبی است در حراست از فرهنگ عفاف و حجاب این سرزمین اتخاذ خواهد شد و طبیعتاً ما نیازمند روش‌های نوینی برای مجازات‌انگاری و دفاع از آرمانهای حوزه پوشش و عفاف و حجاب هستیم و عملیاتی شدن این مصوبه ۸۶۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه عفاف و حجاب در دستورکار مجلس نیز قرار دارد.

در بحث فرهنگ باید بگویم که این حوزه به قدری دارای اهمیت است که ما انتظار داریم دولت در لایحه بودجه سهم فرهنگ را از اعتبارات عمومی افزایش دهد، در حالی که در کشورهای دنیا به عنوان مثال آمریکا که جنس حکمرانی‌شان هم فرهنگی نیست، سیاست‌های اعمال ایشان از جنس فرهنگی است. بیش از ۱۵ درصد بودجه آن کشور به حوزه فرهنگ اختصاص دارد، اما در کشور ما متاسفانه فقط دو درصد از بودجه عمومی سهم حوزه فرهنگ است و به این بخش اختصاص می‌یابد، لذا ما باید سهم حوزه فرهنگ را در بودجه افزایش دهیم. در همین جا از دولت می‌خواهم که در بودجه سال ۱۴۰۲ که به مجلس ارائه می‌کند یک نگاه تحولی در افزایش اعتبارات حوزه فرهنگ و حوزه تولید محتوا هم برای صدا و سیما و هم برای رسانه‌های فراگیر مدنظر داشته باشد.

* نگاه ما به فرهنگ نباید هزینه‌ای باشد

ما به مقوله فرهنگ نباید نگاه هزینه‌ای داشته باشیم بلکه باید نگاه به حوزه فرهنگ یک نگاه سرمایه‌ای باشد. بسیاری از اقدامات فرهنگی مباحث سرمایه‌گذاری بلندمدت است. وقتی ما می‌خواهیم یک اثر سینمایی تولید کنیم باید برای آن سرمایه‌گذاری کافی داشته باشیم تا بتوانیم بهره لازم را ببریم. به عنوان مثال؛ سریال حضرت سلمان که در حال ساخت است چقدر اعتبار می‌خواهد؟ چرا باید پروژه ساخت این سریال بیش از ۱۰ سال به طول بیانجامد تا به نتیجه برسد، در حالی که این پروژه را ما می‌توانیم ظرف ۲۳ سال به سرانجام برسانیم، اما طولانی شدن آن به خاطر این است که ما در تخصیص اعتبارات دقت نمی‌کنیم. دولت باید نگاه خود را به حوزه فرهنگ اصلاح کند.

فرهنگ بستر بلند نقش آفرینی آینده ملی ما است. فرهنگ شناسنامه و هویت ملی ما است، لذا نگاه به فرهنگ هم باید نگاه سرمایه‌گذاری باشد نه هزینه‌ای و ما انتظارمان این است که دولت مردمی در ادامه مسیر به این موضوع توجه داشته باشد.

* جام جهانی سیاسی‌ترین رخداد ورزشی است

فارس: با توجه به اینکه شما رئیس کمیته تربیت بدنی کمیسیون فرهنگی مجلس هم هستید، یک سوال ورزشی هم داشته باشیم، طبق صحبت‌ها و برنامه‌های قبلی بنا بود تا میزبانی تعدادی از تماشاگران و تیم‌های حاضر در جام جهانی فوتبال در قطر به کشور ما داده شود و تعدادی از گردشگران مرتبط با این دوره از مسابقات جام جهانی در جزیره کیش اسکان داده شوند، آیا زیرساخت‌ها برای میزبانی از گردشگران در این ارتباط فراهم شده و آیا جزیره کیش آماده میزبانی تماشاگران و بعضی از تیم‌ها برای انجام تمریناتشان هست؟

راستینه: بله. ما از یک سال گذشته در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضرورت بهره‌برداری از ظرفیت جام جهانی فوتبال را یادآور شدیم و در این راستا جلسات مبسوطی را با مسئولین ذیربط برگزار کردیم یکی از این ظرفیت‌ها این است که برای اولین بار است که یک کشور اسلامی میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال است و این یک ظرفیت بسیار خوب برای جمهوری اسلامی ایران است. نکته دیگر اینجا است که یک کشور همسایه میزبان جام جهانی است و نکته سوم این است که ما از نظر مؤلفه‌های فرهنگی قرابت زیادی با مردم در زمینه در کشور قطر داریم. اینها همه نشانه این بود که ما می‌توانیم از این ظرفیت به بهترین وجه استفاده کنیم.

نکته‌ای که در اینجا قابل ذکر است این است که یکی از دلایلی که دشمن اغتشاشات در ایران را طراحی کرد این بود که ظرفیت استفاده ما از جام جهانی فوتبال را مخدوش کند و ما نتوانیم میزبان بخشی از گردشگران حاضر در جریان مسابقات جام جهانی فوتبال باشیم که متاسفانه در جاهایی هم موفق شد.

ما در بازدید میدانی که از منطقه آزاد کیش داشتیم دنبال این بودیم که آیا منطقه آزاد کیش با توجه به برنامه‌ریزی که از سال قبل شده، آمادگی میزبانی برخی از تیم‌های ملی را برای برگزاری الگوهای آماده‌سازی نشان دار یا خیر؟ سال گذشته ما تاکید کردیم که باید این ظرفیت ایجاد شود، لذا مقرر شد وزارت ورزش و جوانان با مجموعه دبیرخانه مناطق آزاد کشور بر روی آماده‌سازی برخی از مناطق آزاد و ایجاد زیرساخت‌های لازم برنامه‌ریزی کند.

ما پیرو مسئولیت نظارتی که برعهده داشتیم و بازدید میدانی که از منطقه آزاد کیش داشتیم متوجه شدیم که متاسفانه این زیرساخت‌ها آماده نیست و از تاریخی که ما به کیش برای انجام کارهای نظارتی خود سفر کردیم که حدود یک ماه قبل بود حداقل ۴۵ روز زمان نیاز است تا برخی از زیرساخت‌ها آماده شود یک سری اقداماتی شروع شده بود ولی کافی نبود. برنامه‌ریزی‌ای که بنا بود برای استقرار روزها به منظور جابجایی گردشگران علاقه‌مندان برای تماشای مسابقات جام جهانی انجام شود متاسفانه انجام نشده بود و اساساً زیرساخت‌های لازم برای میزبانی از گردشگران جام جهانی فراهم و آماده نشده بود.

بلافاصله پس از بازگشت از مأموریت در جلسه‌ای که در کمیسیون فرهنگی با حضور وزیر ورزش و جوانان، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونین وزیر میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد، این مسائل طرح موضوع شد و بر این نکته تاکید شد که در زمان باقی مانده هر چه سریعتر سازوکارهای هماهنگی و هم‌افزایی بین بخشی برای بهره‌مندی از زیرساخت‌های لازم برای برگزاری مسابقات جام جهانی و جابجایی گردشگران و مسافران انجام شود.

در همین ایام آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای میزبانی از بازیکنان و تماشاچیان جام جهانی فوتبال قطر من شاهد لغو استقرار کرایه‌ها برای جابجایی گردشگران بودیم که این موضوع از طرف قطر انجام شده بود حال اینکه چرا این کار انجام شده خود جای بحث و گفت‌وگو دارد.

یکی از مباحث و مسائلی که در کمیسیون مطرح شد این بود که حتی‌الامکان هزینه‌های علاقه‌مندان و خریداران بلیط مسابقات جام جهانی فوتبال کاهش پیدا کند و جمعیت قابل توجهی از کشورمان بتوانند امکان تماشای مسابقات جام جهانی را از نزدیک داشته باشند که متاسفانه بسته‌های ارزان برای حضور علاقه‌مندان در این جام جهانی تدارک دیده نشده، این بسته‌های ارزان را هم وزارت میراث فرهنگی و گردشگری می‌توانست پیش‌بینی کند و هم فدراسیون فوتبال و هم وزارت ورزش و جوانان.

یکی از بسته‌های ارزان در این باره این این بود که ما در روزهایی که تیم ملی فوتبال کشورمان به دیدار حریفان خود می‌رود با ایجاد خط هوایی و پروازها و همچنین خطوط دریایی و کروزها هزینه اقامت در دوره را از هزینه مسافران و گردشگران و علاقمندان به تماشای مسابقات تیم ملی فوتبال کشورمان حذف کنیم چرا که هزینه اقامت در دوحه بسیار بالا است. کوتاهی‌ها باعث شده که ما تاکنون بسته ارزانی برای علاقمندان به تماشای مسابقات فوتبال در قطر نداشته باشیم و ما تذکرات لازم را در این باره به وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مربوطه داده‌ایم.

فارس: این تفاسیر ما آیا می‌توانیم میزبانی بخشی از مهمانان جام جهانی فوتبال را داشته باشیم یا خیر؟

راستینه: در بحث میزبانی از تیم‌های فوتبال برای اردوهای آماده‌سازی ما این فرصت را از دست داده‌ایم، اما در بحث میزبانی از تماشاچیان و گردشگران و اینکه بعضی از گردشگران بتوانند به کیش سفر کنند زیرساخت‌ها فراهم است، اما این موضوع نیاز به هماهنگی‌های جدیدی در سطوح بالای ملی بین دو کشور دارد که در اینجا وزارت امور خارجه نقش محوری در هماهنگی‌های ملی بین دو کشور دارد. البته تا آنجا که من پیگیری کرده‌ام آقای رئیس جمهور دستورات لازم را برای این موضوع صادر کرده‌اند و جلساتی هم برای هماهنگی این موضوع توسط معاون اول رئیس جمهور برگزار شده است.

* بازیکنان تیم ملی سفیران فرهنگی ما در جام جهانی قطر هستند

جام جهانی یکی از میعادگاه‌های بزرگ ورزش جهان است. بسیاری از کشورهای دنیا برای آن برنامه‌ریزی بسیار منسجمی انجام می‌دهند. برخلاف آنچه که اعلام می‌شود که ورزش از سیاست جدا است، اتفاقاً جام جهانی فوتبال سیاسی‌ترین رخداد ورزشی است و کشورهای مختلف تلاش می‌کنند از این ظرفیت برای معرفی فرهنگ و انسجام ملی‌شان و همچنین نشاط‌آفرینی در عرصه ملی‌شان استفاده کنند، به همین خاطر جام جهانی برای ما حائز اهمیت است. نمایندگان ما در جام جهانی باید سفیران فرهنگ اخلاق و هویت و تمدن چند هزار ساله ما باشند. ما از بازیکنانمان در تیم ملی انتظار داریم علاوه بر نمایش توانمندی‌های خودشان در عرصه فنی، پیام‌رسان هویت فرهنگ و تمدن ایران عزیز باشند. ما از بازیکنانمان انتظار اخلاق و روحیه جوانمردی و روحیه پهلوانی و همچنین یک روحیه پیام‌رسان از هویت عزت و اقتدار ایران اسلامی را داریم.

من فکر می‌کنم یکی از کارهایی که در جام جهانی باید انجام شود بحث پیام وحدت ملی، انسجام ملی، عزت و اقتدار ملی به واسطه سفیران این سرزمین و بازیکنان تیم ملی است. انتظار من از بازیکنان تیم ملی فوتبال کشورمان این اصل که ظهورشان در تراز یک قهرمان واقعی برای این سرزمین باشد.

دشمنان نظام یک عملیات روانی پیچیده‌ای را بر علیه جوانان عزیز ما طراحی کرده‌اند که وزارت ورزش و جوانان مسئولیت دارد نسبت به شفاف و روشن کردن صحنه و ذهن فرزندان عزیزمان و قهرمانان تیم ملی این فرصت را برای ظهور و بروز ظرفیت‌ها فراهم کند.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر