شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
کد خبر: ۱۳۴۱۲۸
شنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۹

فکرشهر: معاون وزیر خارجه روسیه روز جمعه در مصاحبه‌ای گفت که این کشور نیز در کنار کشورهایی نظیر عمان و عراق در عادی سازی روابط میان تهران و ریاض نقش داشته است.

به گزارش فکرشهر به نقل از فارس، «میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر خارجه روسیه روز جمعه گفت که مسکو به دوستان خود در ایران، عربستان سعودی و چین برای توافق در خصوص از سرگیری روابط میان تهران و ریاض تبریک می‌گوید.

وی که با شبکه خبری راشاتودی مصاحبه می‌کرد، گفت: «از سرگیری روابط میان دو کشور در منطقه‌ای مهم، عاملی اساسی در تضمین پیشرفت اجتماعی و اقتصادی به شمار می‌آید».

بوگدانوف افزود: «روسیه نیز در کنار کشورهایی نظیر سلطنت عمان و عراق و دیگران، در این روند سیاسی نقش داشته و اخیرا به این دو کشور سفر کرده بودم و عادی سازی روابط میان ایران و عربستان سعودی در دستور کار سفرم به این دو کشور قرار داشته است».

وی در ادامه گفت: «بر همین اساس نیز دوستانمان در آنکارا و دمشق را برای عادی سازی روابط میان ترکیه و سوریه بر اساس قوانین بین‌المللی تشویق می‌کنیم».

به‌ دنبال سفر بهمن‌ماه سید ابراهیم رئیسی به پکن، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی از روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه در شهر پکن با هدف پیگیری توافقات سفر رئیس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به منظور حل‌ و فصل نهایی موضوعات فیمابین ایران و عربستان سعودی با همتای سعودی خود آغاز کرد.

در پایان این مذاکرات، امروز ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ یی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

در این بیانیه آمده است: در پاسخ به ابتکار شایسته جناب آقای شی جین‌پینگ رئیس جمهوری خلق چین در حمایت از گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی، براساس اصل حسن همجواری و با توجه به توافق ایشان با سران دو کشور در میزبانی و حمایت از انجام گفت‌وگو بین جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی و همچنین تمایل دو کشور به حل و فصل اختلافات از طریق گفت‌وگو و دیپلماسی بر اساس پیوندهای برادرانه و با تأکید بر پایبندی دو کشور به اصول و اهداف منشور سازمان ملل متحد و منشور سازمان همکاری اسلامی و اصول و رویه‌های بین‌المللی، هیأت‌های جمهوری اسلامی ایران به ریاست امیر دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی و پادشاهی عربستان سعودی به ریاست دکتر مساعد بن محمد العیبان وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی از تاریخ ۱۵ تا ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۶ تا ۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی در پکن با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.

در بیانیه مذکور عنوان شده است: جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی با سپاس و قدردانی از جمهوری عراق و سلطنت عمان به خاطر میزبانی گفت‌وگوهای انجام شده بین دو طرف در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۱ خورشیدی (۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ میلادی) از رهبری و دولت جمهوری خلق چین برای میزبانی و حمایت از گفت‌وگوهای انجام شده در این کشور و تلاش برای به ثمر نشستن آن تشکر کردند.

این بیانیه می‌افزاید: در نتیجه‌ گفت‌وگوهای انجام شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.

در این بیانیه همچنین عنوان شده است که وزرای امور خارجه دو کشور جهت اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات می‌کنند.

در این بیانیه آمده است: دو کشور با تأکید بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر در زمینه اجرای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی امضا شده در تاریخ ۱۳۸۰.۱.۲۸خورشیدی برابر با ۲۰۰۱.۴.۱۷ میلادی و نیز موافقتنامه عمومی همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، امضا شده در تاریخ ۱۳۷۷.۳.۶ خورشیدی برابر با ۱۹۹۸.۵.۲۷ میلادی توافق کردند.

نظرات بینندگان
سرباز وطن
|
-
|
يکشنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۶:۵۹
یک قدم بسوی خدا بردار تا خدا الطاف بی نهایت خود را نثارت کند. هر کس از دوستی و صلح میان حکومتها و ملل استقبال کند جزو دوستان خدا و مردم و هر کس سنگ اندازی کند جزو دشمنان خدا و مردم محسوب می‌شود. قرآن که لوح محفوظ است و با قدرت خدا از تغییر و تحول به دور است راه راست و حق را به مسلمانان نشان داده و واجب است تمامی مسلمین جهان به رهنمودهاى قرآن تمسک و عمل کنند. کشورهای اسلامی با وجود اختلافات زبانی برادر طبق سفارشات پیامبر اکرم (ص) همدیگرند و بروز اختلافات ناچیز که آن هم جزو نقشه های همیشگی کافران است در دوستی و برادری و ایمان ملت مسلمان خدشه ای وارد نمی کند چون مسلمانان در اصل یک ملت اند و یک خدا و یک قرآن بین آنان حکم می کند. صلح و دوستی ایران و عربستان اولین گام در وفای به دین اسلام نیست بلکه از دیرباز پیوند قوی بین دو ملت وجود داشته و با صلح و دوستی و اتحاد بین دو دولت قدرتمند ایران و عربستان چهره کفار از جمله آمریکا و اسرائیل و اروپا از خشم و حسادت، زشت و درهم و دلشان لرزان شد. اتحاد دولتهای اسلامی بر اوضاع استراتژیک و سیاسی ملتها نیز تاثیرگذار است و با گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی و تجاری، درهای رحمت و الطاف الهی به روی مسلمانان گشوده می شود و در هنگام بروز بلایای طبیعی مثل سیل و زلزله نیز از کشورهای اسلامی باید انتظارکمک و مساعدت نمود نه از دشمنان بظاهر دوست و ریاکار مسیحی و یهودی یا کمونیستی. امیدواریم به کوری آمریکا و اسرائیل و اروپا که با اتحاد مسلمانان ضربه سنگینی خواهند خورد در ماه مبارک رمضان پایه های صلح و ارتباط دایم با دیگر کشورهای اسلامی جهان مستحکم تر شود. این اتحاد بر ملت ایران و عربستان مبارک
ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر