جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
روزنامه معاریو:
فکرشهر: یک رسانه عبری زبان فاش کرد، دولت آمریکا قصد دارد روند بازسازی نوار غزه را به سازش بین عربستان و اسرائیل مرتبط کند. به نوشته این رسانه عبری زبان: طی هفته‌های اخیر...
کد خبر: ۲۰۰۳۵۵۵
دوشنبه ۲۵ دی ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۷

فکرشهر: یک رسانه عبری زبان فاش کرد، دولت آمریکا قصد دارد روند بازسازی نوار غزه را به سازش بین عربستان و اسرائیل مرتبط کند.

به گزارش فکرشهر از تسنیم، روزنامه معاریو در گزارشی که امروز شنبه بر روی پایگاه اطلاع رسانی اش منتشر کرد، خبر داد، که یک مسئول عالی‌رتبه در کاخ سفید برنامه بازسازی غزه را در چارچوب طرح جامعی که سازش بین اسرائیل و عربستان نیز شامل آن می‌شود، صورت بگیرد.

این رسانه عبری زبان فاش کرد، با وجود طرح این پیشنهاد از سوی یک مسئول عالی‌رتبه آمریکایی، اما با این حال برخی از مسئولین آمریکایی از اینکه این طرح بذر بی ثباتی را در منطقه برای دوره پیش رو بپاشد، ابراز نگرانی می‌کنند.

معاریو در رابطه با جزئیات این امر هم نوشت، بریت مک جورج مسئول عالی‌رتبه کاخ سفید ابتکار عملی را برای بازسازی غزه مطرح کرد که جنجال آفرین شد، زیرا این ابتکار عمل بر روی عادی سازی روابط بین اسرائیل و پادشاهی عربستان سعودی استوار است.

به نوشته این رسانه عبری زبان: طی هفته‌های اخیر مک جورج ابتکار عمل خود را در چارچوب یک جدول زمان بندی شده حدودا ۹۰ روزه بعد از پایان جنگ غزه، تقدیم مسئولین امنیتی اسرائیلی کرده و ادعا نمود در صورتی که مسئولین فلسطینی، آمریکایی، اسرائیلی و سعودی عالی‌رتبه عملیات مشترک و تلاش‌های دیپلماتیک همسویی را در دستور که می‌توان ثبات و استقرار را در منطقه محقق کرد به این شرطح که اولویت به سازش بین اسرائیل و عربستان سعودی داده شده و مشروط به بازسازی نوار غزه در وحله اول شود.

در این طرح مسئله سازش بین اسرائیل و عربستان و شاید چند کشور دیگر شورای همکاری به عنوان محرک و انگیزه‌ای برای فشار بر مسئولین فلسطینی و اسرائیل جهت موافقت با این طرح و حمایت از آن مطرح شده است.

در چارچوب ابتکار عمل مذکور رهبران فلسطینی باید با تشکیل دولت فراگیر جدیدی متشکل از غزه و کرانه باختری موافقت کرده و از انتقادات علیه اسرائیل اجتناب نمایند، در حالی که اسرائیل هم باید متعهد شود که از نفوذ محدودی در مناطق نوار غزه داشته باشد و این کار را صرفا در شرایط نیاز امنیتی انجام دهد.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر