سه‌شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار استان بوشهر
مطالب بیشتر
کد خبر: ۲۰۰۶۱۹۹
دوشنبه ۲۰ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۰:۵۲

فکرشهر: معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه نخلستان‌ها در معرض خطر سوسک سرخرطومی حنایی قرار دارد، گفت: این آفت در نخلستان‌های شهرستان دشتی مشاهده شده است.

به گزارش فکرشهر از تسنیم، کبری توکلی ظهر امروز در بررسی وضعیت آفت قرنطینه‌ای سوسک سرخرطومی در نخلستان‌های استان بوشهر با بیان اینکه اکنون عملیات گرده‌افشانی نخل‌ها رو به پایان است، اظهار داشت: گرده‌افشانی خرما از مهمترین فعالیت‌های تخصصی برای تولید محصول خرما مرغوب و اقتصادی بوده و نقش مهمی در افزایش تولید و کیفیت محصول خرما دارد.

وی به آفت محصول خرما پرداخت و از پایش مستمر و روزانه آفت قرنطینه‌ای سوسک سرخرطومی حنایی در نخیلات استان توسط کارشناسان خبر داد و گفت: ردیابی و پایش روزانه باغات نخیلات توسط کارشناسان پهنه و کارشناسان شبکه مراقبت در سراسر استان بوشهر در حال انجام است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر اضافه کرد: توصیه‌های فنی لازم به بهره‌برداران از طریق ارسال پیامک، فضای مجازی، صدا و سیما، صدور اطلاعیه‌های ترویجی، آموزش‌های انفرادی و کلاس‌های آموزشی ترویجی صورت گرفته است.

توکلی تصریح کرد: با توجه به مشاهده آفت قرنطینه‌ای سوسک سرخرطومی حنایی خرما در نخیلات شهرستان دشتی و احتمال انتقال آلودگی به سایر نخلستان‌های استان بوشهر هشدار‌های لازم در خصوص نحوه شناسایی و مبارزه توسط کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان صادر شده است.

وی ادامه داد: بازدید برای بررسی وضعیت سایر آفات چوب‌خوار نخیلات از جمله سوسک کرگدنی و شاخک بلند خرما نیز در حال انجام است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر از کشاورزان خواست ضمن پایش مداوم نخیلات و عمل به هشدار‌ها و توصیه‌های کارشناسان، به هیچ وجه از پاجوش‌های تهیه شده از مناطق آلوده یا مشکوک برای واکاری یا نوسازی باغ خرما استفاده نکنند و در صورت مشاهده علائم خسارت آفت در نخیلات با مشورت کارشناسان مراکز جهاد کشاورزی نسبت به مدیریت اصولی کنترل آفت اقدام کنند.

توکلی با بیان اینکه خسارت اصلی این آفت در مراحل لاروی به درختان نفوذ می‌کند تصریح کرد: معمولاً خسارت حشره و آفت قرنطینه‌ای سوسک سرخرطومی حنایی خرما به سادگی قابل مشاهده نیست و در این راستا ردیابی و پایش این آفت در دستور کار قرار گرفته است.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر