شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳
جستجو
کد خبر: ۲۰۰۶۵۸۴
پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۱

فکرشهر: مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از ثبت تصاویری از گله بزرگ‌ترین گونه گوزن جنگل‌های هیرکانی در جنگل‌های هیرکانی شهرستان لنگرود خبر داد.

به گزارش فکرشهر از ایسنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از ثبت تصاویری از گله بزرگ‌ترین گونه گوزن جنگل‌های هیرکانی در جنگل‌های هیرکانی شهرستان لنگرود خبر داد.

حمزه عشوری، پنجم اردیبهشت‌ماه با اعلام این خبر اظهار کرد: کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لنگرود پس از هفته‌ها تلاش شبانه‌روزی موفق به ثبت این تصاویر زیبا از چهار راس گوزن قرمز (مرال) در ارتفاعات جنگلی این شهرستان شدند.

وی افزود: پایش دوره‌ای و منظم زیستگاه‌ها و همکاری جوامع محلی از مهم‌ترین عوامل افزایش جمعیت این گونه با ارزش در استان گیلان است.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان گفت: مرال یا گوزن قرمز یکی از نماد‌های تنوع زیستی جنگل‌های هیرکانی و از گونه‌های حمایت شده و شکار ممنوع در زیستگاه‌های استان گیلان است.

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان گیلان، عشوری با بیان اینکه مرال یا گاو وحشی به طور معمول در دوران حیات خود یک بار زاد و ولد می‌کند، تصریح کرد: امن بودن محیط زندگی این حیوان برای ادامه بقای آن از اهمیت زیادی برخوردار است و محیط بانان با حضور و تلاش شبانه‌روزی در جنگل‌ها زیستگاه‌ها را برای حیات وحش امن می‌کنند.

وی تصریح کرد: زمان جفت‌گیری مرال‌ها از نیمه دوم شهریور تا نیمه دوم مهرماه انجام می‌شود و چنانچه شرایط برای زادآوری مرال‌ها مناسب نباشد، سبب کاهش زادآوری و به‌هم ریختگی در جمعیت مرال‌ها می‌شود.

عشوری تاکید کرد: تنوع سرزمینی و ویژگی‌های آب و هوایی، استان گیلان را به عنوان تابلوی متنوع و چشم‌نواز از حیات وحش در شمال ایران تبدیل کرده است.

 

تعداد بازدید : 6
ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر