چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار استان بوشهر
مطالب بیشتر
کد خبر: ۲۰۰۶۹۳۵
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۹

فکرشهر: معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر از آماده برداشت بودن گیاه تخم کتان از اراضی استان خبر داد و گفت: از هفته آینده برداشت محصول تخم کتان در استان بوشهر آغاز خواهد شد.

به گزارش فکرشهر، «کبری توکلی» در گفت وگو با مهر با اشاره به اهمیت رعایت اصول تناوب زراعی بویژه در اراضی دیم استان بوشهر و در تناوب با گندم اظهار داشت: امسال در راستای اهداف طرح جهش تولید در دیمزار‌ها و با مشارکت مطلوب کشاورزان در این طرح، در ۲ شهرستان گناوه و دشتستان به کشت تخم کتان جهت کاشت الگویی اختصاص یافته است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر بیان کرد: گیاه تخم کتان (فالاریس) یا علف دانه قناری که به اشتباه به آن کتان گفته می‌شود، گیاهی است از خانواده گندمیان با مصارف دارویی و غذای طیور که امید است با توجه به استقبال خوب کشاورزان و نیاز آبی کم و مقاوم بودن به شوری در سال آینده سطح زیر کشت این محصول ارزشمند و کم توقع در استان افزایش یابد.

وی افزود: کشت کتان در استان بوشهر همزمان با کشت گندم و جو و سایر دانه‌های روغنی تا اواخر آبان ماه انجام می‌شود.

وی گفت: بذر مورد نیاز کشت کتان حدود ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم در هکتار است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر خاطر نشان کرد: برداشت تخم کتان بلافاصله پس از برداشت گندم شروع می‌شود، همچنین برداشت این محصول می‌تواند با کمباین‌های معمولی انجام شود.

توکلی بیان کرد: عملکرد کتان حدود یک و نیم تن در هکتار است که امسال با وجود خشکسالی حادث شده در استان، با انجام آبیاری‌های تکمیلی به موقع توسط کشاورزان، عملکرد قابل قبولی پیش بینی خواهد شد و هر کیلو ۱۲۰ هزار تومان امسال پیش بینی قیمت است.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر