پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار استان بوشهر
مطالب بیشتر
کد خبر: ۲۰۰۷۸۷۴
سه‌شنبه ۰۵ تير ۱۴۰۳ - ۲۰:۲۴

فکرشهر: معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر از راه‌اندازی ۳ هزار نیروگاه برق خورشیدی در استان خبر داد و گفت: با تکمیل این طرح‌ها، سالانه ۲۵ هزار و ۵۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید برق استان بوشهر افزوده می‌شود.

به گزارش فکرشهر از تسنیم، علی باستین در جمع خبرنگاران با تبریک عید سعید غدیر و با اشاره به انرژی‌های تجدیدپذیر اظهار داشت: امروزه به دلیل چالش‌های زیست محیطی و اقتصادی استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به ویژه انرژی پاک رشد قابل توجهی پیدا کرده است.

وی اهمیت نیروگاه‌های برق خورشیدی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: توسعه نیروگاه‌های تولید برق خورشیدی علاوه بر تأمین انرژی پاک و پایدار و به علت نگرانی فرایند درباره تغییرات آب و هوایی آلودگی زیست محیط در حال افزایش است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر ایران به ویژه استان بوشهر را به دلیل موقعیت جغرافیایی یکی از بهترین مکان‌هایی برای تولید انرژی خورشیدی در جهان دانست و گفت: بیش از ۳۰۰ روز آفتابی در سال و تابش مستقیم و نور خورشید در بیشتر مناطق کشور این مزیت طبیعی را به یک فرصت طلایی سرمایه‌گذاری برای انرژی خورشیدی تبدیل کرده است.

باستین اهمیت راه‌اندازی نیروگاه‌های برق خورشیدی را برشمرد و اضافه کرد: از بزرگترین مزایای استفاده از انرژی خورشیدی کاهش آلودگی زیست محیطی که برخلاف نیروگاه‌های فسیلی هیچگونه گاز گلخانه‌ای و آلایندگی هوا تولید نمی‌کند سپس می‌تواند به بهبود کیفیت هوا و کاهش بیماری‌های مرتبط با آلودگی کمک کند.

وی با بیان اینکه هر نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس می‌تواند سالانه ۱۷۰۰ کیلووات ساعت برق تولید کند گفت: در نیروگاه‌های فسیلی به ازای هر کیلو وات ساعت تولید برق، حدود ۶۰۰ گرم گاز نیروگاه خورشیدی می‌تواند سالانه از انتشار حدود یک تن گاز جلوگیری کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر با بیان اینکه در سال جهش تولید با مشارکت مردم در راستای تحقق اهداف دولت آیت‌الله رئیسی و با هدف جبران ناترازی برق و توانمندسازی اقتصاد و معیشت خانوار کم برخوردار راه‌اندازی نیروگاه برق خورشیدی در روستا‌های استان بوشهر در دستور کار قرار گرفته است گفت: در سال جاری ۳ هزار واحد نیروگاه کوچک مقیاس با ظرفیت ۵ کیلو وات ساعت در استان راه‌اندازی شود.

باستین پرداخت وام ۱۵۰ میلیون تومانی با بهره ۴ درصدی و بازپرداخت ۷ ساله را برای هر خرید و نصب نیروگاه برق خورشیدی اعلام و خاطرنشان کرد: یکی از مزیت‌های مهم راه‌اندازی این نیروگاه‌ها خرید تضمینی برق به مدت ۲۰ سال توسط وزارت نیرو است که بازپرداخت اقساط وام یاد شده را تضمین می‌کند و از سال هشتم به بعد همه درآمد آن به خانواده‌ها برمی‌گردد.

وی تضمین کیفیت پنل‌ها و قطعات نیروگاه‌های برق خورشیدی را توسط شرکت سازنده و مجری به مدت ۱۵ سال و خدمات پس از فروش را ۱۰ ساله دانست و گفت: هیچ محدودیتی برای پرداخت تسهیلات بانکی برای راه‌اندازی نیروگاه برق خورشیدی در شهرستان‌ها و روستا‌ها وجود ندارد و به همه متقاضیان پرداخت می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر سهم هر دهیاری را حداقل راه‌اندازی ۳۰ نیروگاه برق خورشیدی دانست و تصریح کرد: در نصب و راه‌اندازی بیشتر از سهم تعیین شده محدودیت وجود ندارد و در عملکرد دهیاران ارزیابی خواهد شد.

باستین از راه‌اندازی ۳ هزار نیروگاه برق خورشیدی در استان خبر داد و تصریح کرد: با توجه به هدف‌گذاری انجام شده پایان امسال ۳ هزار نیروگاه برق خورشیدی در استان بوشهر راه‌اندازی می‌شود که میزان برق تولیدی آن‌ها افزون بر ۲۵ هزار و ۵۰۰ مگاوات است.

وی ادامه داد: با راه‌اندازی این نیروگاه‌های خورشیدی سالانه از مصرف ۷ میلیون لیتر آب، ۶.۵ میلیون لیتر سوخت فسیلی و از انتشار ۱۵ هزار تن گاز گلخانه‌ای جلوگیری خواهد شد.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر