جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
آخرین اخبار جامعه
مطالب بیشتر
کد خبر: ۷۵۲۵۰
سه‌شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹

فکرشهر: عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا می‌گوید معمولا مدارس آخرین مکانی است که بعد از پایان همه‌گیری بیماری‌ها بازگشایی می‌شود.

به گزارش فکرشهر، روزنامه جام جم نوشت: «ماه مهر امسال نه‌تنها برای بچه‌های سرزمین ما که برای بسیاری از بچه‌های دنیا و حتی پدر و مادرهای آنها ماه ویژه‌ای است. بهتر است بگوییم سال تحصیلی ویژه! از یک سو نگران سلامت فرزندشان در صورت بازگشایی مدارس هستند و از سوی دیگر نگران عقب‌ماندن آنها از تحصیل. زیرساخت‌های لازم برای سال تحصیلی جدید چقدر مهیاست تا بچه‌ها با قطعی اینترنت و کندی سرعت آن دست و پنجه نرم نکنند؟ آیا همه بچه‌ها امکان دسترسی به گوشی‌های هوشمند را دارند؟ هزار و یک نکته و نگرانی دیگر هم هست، ازجمله آنها نگرانی‌های مربوط به حفظ سلامت و ابتلای احتمالی دانش‌آموزان است. برای پاسخ به پاره‌ای از نگرانی‌های بهداشتی در خصوص بازگشایی مدارس با دکتر مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی، استاد دانشگاه شهید بهشتی و عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا درباره بازگشایی مدارس از نیمه شهریور گفت‌وگو کرده‌ایم.

ماجرای کنکور امسال را هنوز به یاد داریم؛ «برگزار می‌شود» و «برگزار نمی‌شود» آزاردهنده‌ای که اضطراب و استرس بچه‌ها و والدین آنها را چند برابر کرد. البته در حد کمتر، این اضطراب برای بازگشایی مدارس نیز وجود دارد. گرچه مراقبت و نگهداری از بچه‌ها در منزل، کار ساده‌ای نیست و گاهی امان والدین را می‌برد، اما در این شرایط مدرسه رفتن بچه‌ها، استرس والدین را هزار برابر می‌کند. از دکتر مسعود مردانی، درباره بازگشایی مدارس از پانزدهم شهریور سوال کردیم که این طور توضیح داد: «به این موضوع فکر هم نکنید! مدرسه نخستین مکانی است که در صورت همه‌گیری یک نوع بیماری، تعطیل شده و آخرین مکانی است که بعد از پایان همه‌گیری و فاصله گرفتن از آن بازگشایی می‌شود.» او ادامه می‌دهد: «فعلا نباید به این مسأله فکر کرد زیرا ما نه‌تنها از اپیدمی نگذشته‌ایم بلکه وضعیت ما در تمام طول تابستان تا به امروز، از اسفند و فروردین نیز بدتر بوده است.»

حتی دبیرستانی‌ها

اغلب بچه‌ها همان روزهای اول مهر، به دلیل این‌ که مراقبت از خودشان را خوب بلد نیستند، سرما می‌خورند یا دچار اسهال فصل پاییز می‌شوند. بنابراین چطور می‌توان تصور کرد که در شرایط خطرناک و خاص امسال، بچه‌ها بتوانند از خودشان مراقبت کنند؟ این عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا می‌گوید: «دبستانی‌ها باید حتما در خانه بمانند؛ سلامت آنها ضروری‌تر از تحصیل است.»

دکتر مردانی ادامه می‌دهد: «درباره بچه‌های دبیرستانی هم سلامتی بیش از تحصیل باید اهمیت داشته باشد. بنابراین لازم است آنها هم در خانه بمانند و تحصیل را به صورت اینترنتی ادامه دهند.»

این متخصص بیماری‌های عفونی درباره احتمال بازگشایی مدارس می‌گوید: «در این‌ باره جلسه‌های متعدد خواهیم داشت اما همان‌ طور که گفتم، مدارس آخرین جایی است که بعد از پایان اپیدمی بازگشایی می‌شوند و ما هنوز اوج بیماری را هم رد نکرده‌ایم و از طرفی به پاییز هم که فصل آنفلوآنزاست، نزدیک می‌شویم.»

باید شرایط را فراهم کنند

در سال گذشته تحصیلی که یک‌سوم پایانی آن به‌صورت اینترنتی پیگیری شد و پایان یافت، خانواده‌ها با دو معضل مهم روبه‌رو بودند. نخست این‌ که وضعیت اینترنت آن‌ طور که باید می‌بود، نبود و بسیاری از دانش‌آموزان، به‌ویژه در مناطق کم‌برخوردار با مشکلات جدی روبه‌رو بودند.  دوم این‌ که، همه افراد جامعه امکان داشتن گوشی‌های هوشمند را نداشتند. دکتر مردانی درباره ضرورت تغییر شرایط می‌گوید: «باید به جای بازگشایی مدارس، به فکر تقویت زیرساخت‌ها باشیم.»

این متخصص بیماری‌های عفونی اضافه می‌کند: «باید شرایط برای تحصیل آنلاین فرزندان این سرزمین مهیا شود تا بتوانند از فضای امن خانه، این سال تحصیلی را آغاز کنند و به پایان برسانند.»

اگر بچه‌ها به مدرسه رفتند...

گرچه زمزمه‌هایی برای بازگشایی مدارس از نیمه شهریور شنیده می‌شود اما امیدواریم ستاد ملی مقابله با کرونا، صحیح‌ترین تصمیم را اتخاذ کند.

با فرض آن‌ که مدارس در نیمه شهریور بازگشایی شوند، باید حتما نکته‌های بهداشتی اعم از چگونگی بازگشایی و زمان شستن دست و صورت، رعایت فاصله در مدرسه، شیوه درست تغذیه، شیوه درست مراقبت از نظافت شخصی و... را به بچه‌ها کاملا آموزش دهید. هر دانش‌آموز باید به تعداد مناسبی ماسک (حداقل دو عدد برای هر روز)، اسپری الکلی و در صورت لزوم دستکش مناسب و اندازه دستش به‌همراه داشته باشد. علاوه‌بر این‌، شرایط بهداشتی مدرسه نیز باید کاملا برای حضور دانش‌آموزان مهیا باشد.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر