سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
کد خبر: ۷۶۶۵۶
پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۷

فکرشهر: در این مقاله چند راهکار مهم در راستای رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از رفت‌وآمد غیر ضروری را به شما معرفی می‌کنیم.

به گزارش فکرشهر، روزنامه شرق نوشت: «‌احتمالا با گذشت مدت زیادی از شیوع ویروس کرونا و موج‌های پی‌درپی این ویروس شما هم با چنین جمله‌هایی روبه‌رو شده‌اید:

• کرونا نخواهد رفت!

• این ویروس همیشه با بشر باقی خواهد ماند.

• باید به زندگی با کرونا برای همیشه عادت کنیم.

• دیگر بعد از کرونایی وجود ندارد!

• زندگی بشر به حالت سابق بازنخواهد گشت!

• روزهای بدون کرونا را نخواهیم دید.

• نحوه زندگی و کار دیگر برای همیشه تغییر کرده است!

این روزها این دست جملات را بسیار شنیده‌ایم و دیگر برایمان تازگی ندارند. شاید برایتان جالب باشد که با نگاهی به تاریخ می‌بینیم که تا این حد منفی‌باف‌بودن، به‌هیچ‌وجه به واقع‌گرایی نزدیک نیست اما باید بدانیم که حتی لحظه‌ای نباید از اقدامات ایمنی چشم‌پوشی کرد.

چطور کرونا نگیریم؟

با این که نباید به شایعات توجه کرد اما وضعیت خطرناکی را که ویروس کرونا در تمام جهان ایجاد کرده نباید دست‌ کم گرفت. در طول موج‌های مختلف شیوع این ویروس، گاهی عموم مردم در رعایت استانداردهای بهداشتی سستی کردند که نتیجه آن افزایش شدید مبتلایان بوده است.‌ در حال‌ حاضر نیز در سراسر کشور در وضعیت قرمز این بیماری قرار گرفته‌ایم. تعداد مبتلایان در پایتخت به‌شدت افزایش یافته و در صورت رعایت‌نکردن پروتکل‌های بهداشتی این آمار فجیع‌تر خواهد شد.‌ این روزها تقریبا همه مردم دنیا از ماسک به‌عنوان اصلی‌ترین راه مقابله با کرونا استفاده می‌کنند اما ماسک همه آن چیزی نیست که با عنوان پروتکل‌های بهداشتی شناخته می‌شود. از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی، علاوه بر ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از رفت‌وآمدهای غیر ضروری مهم‌ترین نکاتی هستند که باید به‌عنوان پروتکل‌های بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا مورد توجه قرار بگیرند.‌

در ادامه این مقاله چند راهکار مهم در راستای رعایت فاصله اجتماعی و پرهیز از رفت‌وآمد غیرضروری را به شما معرفی می‌کنیم.

مایحتاج خود را از خانه و با پلتفرم‌های آنلاین بخرید!

به لذت و هیجان خرید حضوری واقفیم اما این روزها سعی کنید تا حد امکان ریسک حضور در مکان‌های شلوغ و پررفت‌وآمد را به قیمت خرید حضوری به جان نخرید. خریدهای روزانه خانه و کالاهای مصرفی، مواردی هستند که هیچ نیازی به مشاهده از نزدیک یا مقایسه ندارند و خرید آنها از پلتفرم‌های آنلاین، شما را از مکان‌های بسیار آلوده مانند سوپرمارکت و فروشگاه دور نگه می‌دارد و خطر ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد. این روزها به لطف برخی پلتفرم‌ها علاوه بر غذا و کالاهای سوپرمارکتی حتی می‌توانید مرغ، میوه و نان را نیز به‌راحتی از منزل سفارش دهید. این نکته را در نظر داشته باشید که ریسک خرید حضوری حتی از ریسک حضور در وسایل حمل‌ونقل عمومی نیز بیشتر است اما متأسفانه این موضوع دست‌ کم گرفته می‌شود. به‌ طور متوسط در هر بار خرید حدود سه تا هشت بار با افراد دیگر در ارتباط خواهید بود.

با دلتنگی‌ها چه کنیم؟

این روزها همه ما دلتنگیم. احتمالا بسیاری از مردم هنوز اصول مقابله با پاندمی را رعایت می‌کنند و کمترین میزان رفت‌وآمد را با عزیزان خود دارند. قرنطینه‌شدن در خانه و دوری از دوستان و عزیزان، برای همه واقعا سخت است اما تا زمانی که برای این پاندمی راه‌ حلی پیدا نشده، بهتر است شرایط را درک کنیم و برای سلامتی عزیزانمان در خانه بمانیم.‌ در این شرایط توصیه می‌کنیم که تا حد امکان از رفت‌وآمد به خانه یکدیگر و حتی مکان‌های تفریحی مانند پارک‌ها جلوگیری کنید و برای ارتباط با عزیزان و دوستان از تماس تصویری بهره ببرید. اپلیکیشن‌های ارتباطی مانند واتساپ این امکان را به ‌صورت رایگان در اختیار شما قرار داده‌اند.

تا حد امکان به سفر نروید! (حتی سفر کاری!)

این مسئله واقعا یکی از مهم‌ترین مواردی است که در رعایت آن کوتاهی کرده‌ایم. سفر یکی از مهم‌ترین راه‌های انتقال ویروس به شهرها و کشورهای دیگر است که باعث شد اپیدمی ویروس کرونا تا این حد گسترده شود! پس تا جایی که امکان دارد از رفتن به هر نوع سفر خودداری کنید. حتی اگر جلسه کاری مهمی دارید، سرویس‌های ویدئوکنفرانس و چت آنلاین به کمک شما خواهند آمد تا از شهر خود بتوانید مشکل را حل کنید. اما اگر سفری واقعا ضروری در پیش دارید، پیشنهاد می‌کنیم تا با استفاده از پلتفرم‌های آنلاین و مورد اطمینان، اقامتگاهی را که از نظر بهداشتی مورد تأیید باشد رزرو کنید.

‌مقابله با ویروس کرونا با واقع‌گرایی

واقع‌گرایی بهترین راه برای مقابله با ویروس کرونا است. واقع‌گرایی برای مقابله یعنی با پذیرش شرایط موجود، برای بهبود وضعیت تلاش کنیم. به عبارت دیگر بپذیریم که ویروسی به نام کرونا در حد جهانی فراگیر شده است اما این ویروس و مشکلات ایجادشده به تبع آن را با تلاش جمعی از بین ببریم. علاوه بر این، محققان و دانشمندان در حال تلاش برای یافتن راه‌ حل این مشکل بزرگ هستند. تفاوتی ندارد که کدام گروه تحقیقاتی یا کدام کشور ابتدا به واکسن کرونا دست پیدا کنند. در نهایت با یافتن راه‌ حل برای ازبین‌بردن این ویروس، واکسن آن به‌مرور در تمام کشورهای جهان و حتی ایران در دسترس قرار خواهد گرفت. حتی با ورود مقدار کمی از این واکسن و تزریق آن به گروه‌های پرریسک مانند بیماران ریوی و سالمندان، شیوع این ویروس در کشور با کاهشی اساسی روبه‌رو خواهد شد. پس تا زمان شنیدن این خبر خوش و تولید انبوه واکسن کرونا، بهترین راه رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای مبارزه با آن است.

امیدوار باشیم! کرونا اولین اپیدمی تاریخ نیست و آخرین هم نخواهد بود. طاعون، آنفلوانزای اسپانیایی و وبا ازجمله بیماری‌هایی هستند که به‌ صورت پاندمی یا فراگیری جهانی در طول تاریخ و در دوایر مختلف بر سر بشریت فرود آمده‌اند. این اپیدمی‌ها در زمان خود، میلیون‌ها انسان را درگیر کردند و تعدادی را نیز به کام مرگ کشاندند اما هیچ‌گاه یک اپیدمی برای همیشه باقی نمانده است. این در حالی است که درباره برخی از این بیماری‌ها نیز در زمان خود این تصور وجود داشت که هیچ‌گاه از بین نخواهند رفت! البته باید ویروس کرونا را جدی گرفت اما بهتر است از تخیل و وحشت در مقابل آن جلوگیری کنیم و تنها با مقابله اصولی، برای از بین‌ بردن آن بجنگیم.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر