سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
افتتاح کارخانه تولید "سیم" و "کابل" های تفلون نظامی و غیر نظامی
کد خبر: ۷۶۸۸۴
سه‌شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۲

فکرشهر: وزیر دفاع گفت: هر اقدامی در راستای خودکفایی، گامی مهم و اساسی در پیشبرد اهداف اقتصادی، غرور ملی، اعتماد به نفس ملی و افزایش انسجام اجتماعی محسوب می شود و سایر صنایع و دستگاه ها نیز می توانند با تغییر نگاه، روش و اصلاح فرایندها عزم خود را برای قطع هرگونه وابستگی جزم کنند.

به گزارش فکرشهر از ایسنا و به نقل از وزارت دفاع، امیر سرتیپ حاتمی در آیین افتتاح و راه اندازی کارخانه بزرگ تولید "سیم" و "کابل" های  تفلون نظامی و غیر نظامی در صنایع دریایی وزارت دفاع در مشهد مقدس اظهار داشت: متخصصان صنعت دفاعی وزارت دفاع در سازمان صنایع دریایی در آستانه اربعین سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالحسین(ع) با تاسی و الگو گیری از این امام همام و یاران با وفایش در آوردگاه حساس نابرابر اقتصادی و در راستای مبارزه با تحریم های ظالمانه نظام سلطه و استکبار جهانی موفق به راه اندازی کارخانه بزرگ تولید سیم و کابل تفلون شدند که بی شک این دستاورد، نقش مهمی در پیشبرد اهداف نظامی، غیر نظامی، اقتصادی و تجاری کشور ایفا می کند.

وزیر دفاع با بیان گسترش دامنه‌ کاربرد انواع سیم و کابل تفلون در حوزه‌های مختلف نظامی و تجاری و بیان ویژگی های این محصولات  اعم از محدوده‌ی دمای عملکردی بالا، اشتعال‌پذیری پایین، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، قطر و وزن بسیار کم، انعطاف‌پذیری بالا، خواص دی‌الکتریک عالی، مقاومت دربرابرسایش و مقاومت دربرابرجذب رطوبت وشرایط محیطی گفت: از خروجی های این کارخانه بزرگ  در محصولاتی همچون قایق پرنده، اژدر، شناورهای تندرو، ناوشکن، پهپاد،سامانه های موشکی، هواپیماو بالگردهای نظامی وتجاری درحوزه‌ صنایع هوایی وهوافضا استفاده می شود و علاوه برآن، این اقلام درصنایع غیرنظامی همچون صنایع خودروسازی،پتروشیمی، لوازم خانگی و ... کاربرد وسیعی خواهد داشت.

امیر سرتیپ حاتمی با بیان هزینه های هنگفت تأمین "سیم و کابل تفلون" در کشور، تحریم های ظالمانه و از طرفی نیاز صنایع نظامی و غیر نظامی کشور به این محصول راهبردی گفت: برابر بررسی های به عمل آمده، نیاز سنجی ها، استانداردها، بررسی محصولات با کیفیت روز دنیا و طی بازدید از نمایشگاه های بین المللی ماشین آلات تولید انواع سیم و کابل وهمچنین با استفاده از تجارب موجود صنعت در زمینه‌ فرآیند بومی‌سازی کابل‌های دریایی، این پروژه به عنوان یکی از موضوعات  اولویت دار وزارت دفاع  در سالی که از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و فرمانده معظم کل قوا به نام "جهش تولید" نامگذاری شده است افتتاح و به بهره برداری رسید.

وی با بیان مقدار نیاز سالانه کشور به سیم و کابل گفت: میزان واردات سیم و کابل تفلون از مبادی رسمی بالغ بر ۱۰ میلیون دلار در سال است و برآورد مصرفی این گونه سیم ها در کشور حدود ۲۰ هزارکیلومتر در سال می باشد که تولید این محصول راهبردی در سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع سالانه ۷۰درصد صرفه جویی ارزی خواهد داشت.

وزیر دفاع با بیان اینکه  منابع تأمین سیم و کابل تفلون کشورهای محدودی هستند افزود: این در حالی است که کیفیت محصولات تولیدی این کارخانه به لحاظ کیفیت همتراز تولید کنندگان اروپایی و بالاتر از کیفیت سیم های تولیدی سازندگان کشورهای دیگر  در بازار فعلی است.

وی با تشریح روش های تولید سیم و کابل و همچنین سهم کارخانه از تولید این محصول گفت: در حوزه تولید سیم به روش اکسترود علاوه بر رفع تمام نیاز کشور از محل سرریز تولیدی، امکان صادرات نیز وجود دارد و در حوزه تولید سیم به روش نواری امکان تولید ۴۰% نیازمندی کشور وجود داشته است  که چنانچه حمایت از طرح توسعه انجام پذیرد، کل نیازمندی کشور قابل دستیابی بوده و امکان صادرات نیز فراهم خواهد بود.

وی بابیان اینکه با راه اندازی این کارخانه حدود ۵۰۰ شغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شده است افزود: سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع از آمادگی لازم جهت عقد قرارداد تأمین و تولید کابل های مذکور با صنایع برخوردار است.

امیر حاتمی خاطرنشان کرد: هر اقدامی در راستای خودکفایی،  گامی مهم و اساسی در پیشبرد اهداف اقتصادی، غرور ملی، اعتماد به نفس ملی و افزایش انسجام اجتماعی محسوب می شود و سایر صنایع و دستگاه ها نیز می توانند با تغییر نگاه، روش و اصلاح فرایندها عزم خود را برای قطع هرگونه وابستگی جزم نمایند.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر