يکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
کد خبر: ۱۱۲۰۸۰
جمعه ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۵

فکرشهر: رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد، کی‌یف آماده آغاز مذاکرات فوری با روسیه پیرامون تخلیه امن غیرنظامیان از مجتمع متالورژی آزووستال و دیگر مناطق شهر ماریوپل است.

به گزارش فکرشهر از ایسنا، خبرگزاری اسپوتنیک، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در کنفرانس خبری مشترکی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفت: اوکراین برای مذاکرات فوری درباره تخلیه غیرنظامیان از ماریوپل آماده است و انتظار کمک از سوی سازمان ملل را دارد.

وی افزود: ما شاهد هستیم که علی‌رغم اظهارات ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره توقف ادعاشده درگیری‌ها و خصومت‌ها در ماریوپل، مجتمع متالورژی آزووستال تحت بمباران "وحشیانه" ارتش روسیه قرار دارد. این حملات حتی در دوران سفر گوترش به مسکو نیز ادامه داشتند.

زلنسکی تصریح کرد: من از گوترش می‌خواهم تا برای جلوگیری از انتقال شهروندان اوکراینی به روسیه تلاش کند.

گوترش نیز به نوبه خود گفت: ماریوپل بحرانی در دل یک بحران است. هزاران غیرنظامی نیاز به کمک‌های حیاتی دارند. بسیاری از آنها مسن هستند و به خدمات درمانی نیاز دارند یا از محدودیت تحرکی برخوردارند. آنها به یک راه فرار از این آخرالزمان نیاز دارند.

وی افزود: سازمان ملل هر کار بتواند برای کمک به تخلیه مجتمع متالورژی آزووستال انجام می‌دهد.

آنتونیو گوترش اوایل روز پنجشنبه به محض ورود به کی‌یف با زلنسکی دیدار و درباره اوضاع این کشور گفت و گو کردند.

به گفته دفتر گوترش آنها درباره برنامه سازمان ملل در مورد ماریوپل صحبت کردند.

در همین حال، آندری سیبیها، معاون رئیس دفتر زلنسکی گفت: گوترش و رئیس جمهور اوکراین درباره دورنماهای سازماندهی کریدورهای انسانی به ویژه از ماریوپل و همچنین تهدید امنیت غذایی جهانی گفتگو کردند.

وی افزود: ما گفتگوی جدی درباره احتمالات سازماندهی کریدورهای انسانی توسط سازمان ملل اول از همه از ماریوپل داشتیم. امیدواریم که به لطف مداخله شخصی گوترش همه چیز به خوبی انجام شود. امنیت غذایی نیز یکی دیگر از موضوعات کلیدی بود چرا که اگر تامین کالاهای ضروری از اوکراین قطع شود جهان با خطر گرسنگی و بی‌ثباتی سیاسی مواجه هست.

در همین حال روسیه عصر پنجشنبه همزمان با حضور دبیرکل سازمان ملل در شهر کی‌یف، به این شهر حمله موشکی کرد.

رئیس جمهوری اوکراین گفت که بمباران روسیه در کی‌یف همزمان با سفر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با هدف «تحقیر سازمان ملل» بوده است.

زلنسکی در ویدئویی که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، گفت: «این [حمله] چیزهای زیادی درباره نگرش واقعی روسیه نسبت به نهادهای بین‌المللی، درباره تلاش‌های رهبران روس برای تحقیر سازمان ملل و هر چیزی که این سازمان از آن دفاع می‌کند، می‌گوید.»

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر