جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
آخرین اخبار استان بوشهر
مطالب بیشتر
فکرشهر: «احمد علی شرفی»، پیشکسوت موسیقی جنوب ایران و نوازنده نی انبان و نی جفتی در ۸۰ سالگی درگذشت...
کد خبر: ۲۰۰۰۴۶۹
دوشنبه ۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۱

فکرشهر: «احمد علی شرفی»، پیشکسوت موسیقی جنوب ایران و نوازنده نی انبان و نی جفتی در ۸۰ سالگی درگذشت.

به گزارش فکرشهر از ایرنا، احمد علی شرفی پیشکسوت موسیقی جنوب ایران و مهم ترین نوازنده ساز‌هایی همچون نی انبان و نی جفتی به دلیل عارضه قلبی در ۸۰ سالگی درگذشت.

زنده‌یاد شرفی متولد بوشهر، از جمله چهره‌های سرشناس و پرآوازه موسیقی جنوب ایران بود که در بسیاری از جشنواره‌های ملی و بین‌المللی حضور داشت و بار‌ها مورد تقدیر قرار گرفت.

این هنرمند فقید یکی از اسطوره‌های موسیقی بوشهر و در نوازندگی ساز‌های نی انبان و نی جفتی یکی از مهم ترین راویان موسیقی مقامی بوشهر بود.

همچنین از شرفی به عنوان یکی از مهم ترین راویان قدیمی موسیقی بوشهر یاد می‌کنند و بسیاری از پژوهشگران نامدار موسیقی کشورمان از جمله محمدتقی مسعودیه و محمدرضا درویشی از آثار این هنرمند به عنوان منابع پژوهشی بهره بردند.

طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است پیکر این چهره برجسته موسیقی نواحی که روز یک شنبه ـ ۳۰ مهرماه درگذشت، روز سه‌شنبه- دوم آبان ماه در بوشهر تشییع و به خاک سپرده شود.

محسن شریفیان خواننده، آهنگساز، نویسنده، پژوهشگر و نوازنده نی انبان و نی جفتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی با انتشار فیلمی از دمام زنی خود با گروه قبیله کولی‌های بندر و همراهی استاد شرفی در مراسم عزاداری از درگذشت استاد شرفی خبر داد و نوشت: استاد احمد علی شرفی امروز دار فانی را وداع گفت و من به شخصه در ساز نی انبان و نی جفتی هر چند غیر مستقیم، ولی بسیار آموختم! تسلیت به این طایفه دوست داشتنی.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر