دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
کد خبر: ۲۰۰۱۶۴۵
دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۰۹

فکرشهر: ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، در نشست هفتگی خود با خبرنگاران به پرسش‌های آنان پاسخ داد.

به گزارش فکرشهر از ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش دیپلماسی ایرانی که پرسید با توجه به بحران موجود غزه آیا گفتگو‌های ایران با امریکا و کشور‌های غربی برای رفع تحریم‌ها و بازگشت به برجام همچنان در جریان است و آیا تبادل پیام‌ها همچنان ادامه دارد یا خیر گفت:؟ «در این رابطه آقای وزیر امور خارجه هم توضیح دادند. ما تحول جدیدی نداریم، اما این مسیر باز است، گفتگو‌های با واسطه طبیعتا در نتیجه شرایط می‌تواند باشد، این مسیر بسته‌ای نیست و گفتگو‌های با واسطه هم می‌تواند در زمان‌های مورد توافق انجام بشود.»

وی در پاسخ به پرشسی درباره احتمال گسترش جبهه جنگ در غزه به دیگر مناطق گفت: ادامه و تشدید درگیری‌ها در منطقه نتیجه حمایت‌های همه جانبه سیاسی و نظامی و تداوم سیاست‌های جانبدارانه امریکا از اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی است. رژیم صهیونیستی از راه زمینی، دریایی و هوایی با حمایت امریکا در حال قتل عام مردم غزه است. این حمایت‌ها خشم گروه‌های مقاومت را باعتث شده است و آن‌ها مطابق با منافع خود رفتار می‌کنند. ما بار‌ها اعلام کرده ایم که در صورت تداوم جنگ در غزه و ادامه دشمنی‌های رژیم صهیونیستی، جریان مقاومت دست بسته نخواهد بود. به ویژه که این جنایت‌ها با حمایت امریکا در حال انجام است. امریکا و رژیم صهیونیستی باید درک کنند که اعمال آتش بس در غزه و پایان دادن به محاصره و ظلم و جنایت علیه فلسطینیان در غزه و اجازه دادن به ارسال کمک‌های انسان دوستانه تنها راه پایان دادن به تنش در منطقه است. در غیر این صورت جریان مقاومت دست بسته نخواهد ماند و طبیعی است که نسبت به این ظلم و جنایت واکنش نشان دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات مقامات امریکایی مبنی بر اینکه تا کنون به ۶۱ پایگاه امریکا در عراق و سوریه حمله شده و انگشت اتهام در این رابطه را متوجه ایران کرده اند، گفت: همان طور که بار‌ها توضیح داده ایم گروه‌های مقاومت تحت امر ایران نیستند که انتقام بگیرند. گروه‌های مقاومت نماینده دولت و ملت‌های خودشان هستند. دولت امریکا به جای اتهام زنی بهتر است تحقیق کند که چرا این قدر مورد منفور ملت هاست و چرا مردم در خیابان‌های مختلف جهان در جمعیت‌های چند ده و چند صد هزار نفری علیه امریکا شعار می‌دهند. گروه‌های مقاومت در کشور‌های منطقه مطابق با منافع خود عمل می‌کنند و تصمیم می‌گیرند و از هیچ کس دستور نمی‌گیرند. بر خلاف امریکا که در کشور‌های منطقه نیروی رزمی دارد، جمهوری اسلامی ایران نیروی تحت امر در کشور‌های منطقه ندارد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی که گفته میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران ۲۲ برابر میزان توافق شده غنی سازی در ایران است و اتهاماتی را متوجه ایران کرده در حالی که در برابر فعالیت‌های هسته‌ای رژیم صهیونیستی سکوت اختیار کرده است، گفت: فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر همکاری‌هایی که با آژانس وجود دارد تحت نظارت این آژانس است. همکاری‌های فنی و تخصصی ما با آژانس در چارچوب‌های ذی ربط خود ادامه دارد و این همکاری‌ها مستمر است. طرح مواضعی از این دست با انگیزه‌های دیگری صورت می‌گیرد که ما این مواضع را مواضع فنی تلقی نمی‌کنیم. سازمان‌های بین المللی انرژی اتمی، سازمان ملل متحد و شورای امنیت سازمان ملل متحد نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای رژیم صهونیستی که تحت هیچ نظارتی نیست مسئولیت دارند، به ویژه که اسرائیل ثابت کرده است که از هیچ جنایتی فروگذار نیست. کما اینکه یکی از اعضای دولت این رژیم علیه منطقه غزه، ثابت می‌کند که این رژیم هم دارای سلاح هسته‌ای است و حتی استفاده از آن علیه ملتی دیگر ابایی ندارد. کما این که تا کنون رژیم صهیونیستی از سلاح‌های ممنوعه مثل بمب‌های فسفری استفاده کرده و این موارد همگی مستند است. ما امیدواریم که سازمان ملل و شورای امنیت نسبت به این رفتار‌های رژیم صهیونیستی حساسیت نشان دهند و به مسئولیت خود در این زمینه عمل بکنند.

وی تاکید کرد، ما به همکاری‌ها با سازمان انرژی اتمی پایبند هستیم و جمهوری اسلامی ایران هیچگاه نسبت به تعهدات خود تعللی نکرده و آژانس نیز وظیفه دارد به تعهدات خود عمل کند. ارتباط و همکاری‌های ایران با آژانس ارتباطات مستمری است و هیچ وقفه‌ای در این زمینه ایجاد نشده و این همکاری‌ها ادامه دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسش دیگری درباره اظهارات برخی نمایندگان کنگره که گفته اند پول‌های آزاد شده ایران در قطر بلوکه شده است، گفت: در رابطه با کنگره امریکا و بسیاری از نمایندگان کنگره امریکا، در طول سالیان متمادی آن‌ها نشان داده اند که بیش از اینکه مدافع منافع ملت امریکا باشند مدافع منافع رژیم صهیونیستی هستند و حتی منافع ملت امریکا را در برابر رژیم صهیونیستی قربانی کرده اند. ما برای چنین اظهاراتی ارزشی قائل نیستیم.

او درباره سفر ریابکوف به تهران و گفتگو‌هایی که وی در تهران داشت و آیا در این گفتگو‌ها درباره پرونده هسته‌ای ایران نیز گفتگو شده است، گفت: با توحه به عضویت جمهوری اسلامی ایران در گروه بریکس و آغاز ریاست دوره‌ای فدراسیون روسیه بر گروه بریکس از ابتدای سال آینده میلادی، سفر ایشان به تهران انجام شده که در راستای رایزنی‌ها و گفتگو‌ها و مذاکرات دوره‌ای میان دو طرف است. در این گفتگو‌ها درباره همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف به ویژه گروه بریکس قرار گرفت. برخی مطالب دیگر که شامل منطقه‌ای و بین المللی نیز بود، انجام شد که از جمله می‌توان به موضوع فلسطین اشاره کرد. برخی موضوعات نیز در چارچوب گفتگو‌ها و همکاری‌های دو طرف در سازمان ملل متحد از جمله بر سر غزه صحبت شد؛ بنابراین طیف‌های مختلفی در این مذاکرات انجام شد

کنعانی درباره فعالیت‌های دیپلماتیک ایران برای تحریم اسرائیل توسط کشور‌های اسلامی به دلیل جنایت‌های متعددش در غزه گفت: «این خاصه ملت فلسطین است و در این رابطه از همه کشور‌های اسلامی انتظار دارند. البته کشور‌های اسلامی تا کنون نشست‌های خوبی داشته اند و در این زمینه فعالیت‌هایی شده، اما کافی نیست. سازمان ملل متحد نیز در عمل به مسئولیت‌های خود در این زمینه به خوبی عمل نکرده است. همان طور که مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری گفته اند، کشور‌های اسلامی از پتانسیل و ظرفیت‌های بالایی برخوردارند و آن کشور‌هایی که با این رژیم روابط دیپلماتیک دارند می‌توانند روابط خود را با این قطع کنند و کشور‌های اسلامی می‌توانند تحریم‌هایی را متوجه این رژیم کنند، از جمله صادرات نفت خود را به این رژیم قطع کنند یا سفرای خود را از این رژیم فرا بخوانند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره وضعیت کمک‌های انسان دوستانه ایران به غزه از طریق مصر و عدم همکاری دولت مصر در این زمینه گفت: ما همانند بسیاری از کشور‌های دنیا کمک‌های انسان دوستانه خود را با هماهنگی قبلی با دولت مصر به ملت مظلوم غزه ارسال کردیم، اما متاسفانه در نتیجه عدم همکاری رژیم صهیونیستی با دولت مصر و بسیاری از سازمان‌های بین المللی امکان گذر کمک‌های انسان دوستانه از گذرگاه رفح انجام نشده است. پیگیری‌ها میان جمهوری اسلامی ایران با مسئولان مصر ادامه دارد، متاسفانه در نتیجه مصونیت سوال برانگیزی که برخی طرف‌های دنیا از جمله دولت امریکا برای رژیم صهیونیستی ایجاد کرده اند، رژیم صهیونیستی به تعهدات خود عمل نمی‌کند و جلوی کمک‌ها را می‌گیرد. آماری که تا کنون منتشر شده، بسیار ناچیز است، بر اساس آمار‌ها روزانه ۳۵ تا ۴۰ کامیون فقط امکان عبور از گذرگاه رفح در مصر به سوی غزه را دارند. برای همین وضعیت انسانی در غزه بسیار اسفناک است و این مسئولیت جامعه جهانی را دو چندان می‌کند. مقامات ما در تمامی سطوح حتی در سطح مجلس در حال پیگیری هستند تا بتوان با استفاده از ظرفیت‌های موجود کمک‌های انسان دوستانه به غزه انجام شود.

کنعانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه امریکا گفته است نسبت به ایجاد هر گونه کریدوری که بخواهد ایران در آن نقش داشته باشد با قاطعیت پاسخ خواهد داد و مطمئنا کریدور زنگه زور از ارمنستان عبور خواهد کرد، گفت: «امریکا بزرگتر از دهان خودشان صحبت می‌کنند و اظهاراتی بیان می‌کنند که هیچ ارتباطی با آن‌ها ندارد. ایران و آذربایجان مطابق با منافع مشترک روابط خود را دنبال می‌کنند و اتفاقا روابط خوبی میان دو طرف در جریان است. ایالات متحده از گذشته درس بگیرد و از دخالت در امور داخلی کشور‌های دیگر خودداری کند.»

وی درباره نشست ریاض نیز گفت: «اینکه این نشست در سطح سران کشور‌های اسلامی برگزار شده است، نشان می‌دهد که کشور‌های اسلامی به موضوع فلسطین توجه دارند. کشور‌ها توافق کردند تا تلاش کنند که جنگ صهیونیستی علیه مردم غزه متوقف شود و محاصره غزه رفع شود و جنایت‌هایی صهیونیست مورد پیگرد قرار بگیرد، نشان دهنده اهتمام سازمان کنفرانس اسلامی است که چنین نشستی در این سطح گویای آن است. البته ملت فلسطین هنوز خروجی مورد انتظار را از این نشست دریافت نکرده است. مردم فلسطین انتظار دارند کشور‌های اسلامی مطابق با پتانسیل‌هایی که دارند همه تلاش خود را برای مقابله با کوچاندن فلسطینیان، آتش بس در غزه و ارسال کمک‌های انسان دوستانه انجام دهند.»

کنعانی درباره همکاری ایران و ترکیه بر سر غزه نیز گفت: «یکی از موضوعات مهم و مورد اهتمام و مورد مشورت و گفتگو ایران با ترکیه موضوه غزه است. در ارتباط با ضرورت توقف تجاوز‌های رژیم صهیونیستی و موضوع تبادل اسرا ما دیدگاه‌های مشترکی داریم و با توجه به همکاری که با طرف‌های فلسطینی داریم در حالی همکای بر سر این موضوع هستیم.»

او درباره طرح استیضاح مجلس که برخی نمایندگان مطرح گفته اند امضا‌های مربوط به آن جمع شده است، گفت: «هیئت رئیسه مجلس گفته است که چنین چیزی ثبت نشده، روابط وزارت امور خارجه با مجلس بسیار خوب است و تعاملات بسیار خوبی میان ما و نمایندگان محترم مجلس در جریان است. دیروز نیز وزیر امور خارجه با نمایندگان مجلس جلسه داشتند و همکاری‌های وزارت امور خارجه با مجلس شورای اسلامی همکاری مکمل و بسیار هم افزایی بوده است.»

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر