سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
فکرشهر: هنا نوته، کارشناس سیاست خارجی روسیه، مدیر بخش اوراسیا «مرکز مطالعه منع اشاعه جیمز مارتین» در امریکا در تحلیلی درباره بازی روسیه در حمله آمریکا و بریتانیا علیه یمن نوشت: برخی از کارشناسان روس، ائتلاف دریایی جدید به رهبری ایالات متحده در دریای سرخ را به سخره گرفتند. همزمان، سایر کارشناسان روش به این نتیجه رسیدند که...
کد خبر: ۲۰۰۳۴۵۸
جمعه ۲۲ دی ۱۴۰۲ - ۲۱:۲۹

فکرشهر: هنا نوته، کارشناس سیاست خارجی روسیه، مدیر بخش اوراسیا «مرکز مطالعه منع اشاعه جیمز مارتین» در امریکا در تحلیلی درباره بازی روسیه در حمله آمریکا و بریتانیا علیه یمن در رشته توئیتی نوشت: با توجه به جنگ اوکراین، روسیه علاقه‌مند به اهرم سازی و سو استفاده از "محور مقاومت" است. این تمایل روسیه البته قبل از حملات هفتم اکتبر هم وجود داشت.

به گزارش فکرشهر از انتخاب، وی در این باره نوشت: روسیه درخواست تشکیل نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل را کرده و وزارت امور خارجه، حمله را "انحراف از قطعنامه‌های شورای امنیت و نادیده گرفتن کامل قوانین بین المللی" خوانده است.

اما آنچه روی داده مخالف منافع روسیه نیست. با اوج گیری تنش‌ها در دریای سرخ در هفته‌های اخیر، روسیه کاملاً موضع حمایت آمیز از حوثی‌ها داشته است.

مسکو از عملیات «نگهبان رفاه» ایالات متحده در دریای سرخ انتقاد کرد، در حالی که تا حدودی از حوثی‌ها در شورای امنیت سازمان ملل متحد محافظت کرد؛ در ۱۹ دسامبر و ۳ ژانویه.

روسیه در ماجرای قطعنامه ۲۷۲۲ شورای امنیت که چند روز پیش تصویب شد، رای ممتنع داد، اما همزمان تلاش‌هایی برای اعمال اصلاحات کرد، از جمله عباراتی که اشاره می‌کرد که جنگ غزه علت حملات حوثی‌ها بوده است.

در همین حال، برخی از کارشناسان روس، ائتلاف دریایی جدید به رهبری ایالات متحده در دریای سرخ را به سخره گرفتند.

همزمان، سایر کارشناسان روش به این نتیجه رسیدند که حمل و نقل نفتی روسیه تحت تاثیر حملات حوثی‌ها قرار نخواهد گرفت.

نکته کلیدی، اما اینجاست: با توجه به جنگ اوکراین، روسیه علاقه‌مند به اهرم سازی و سو استفاده از "محور مقاومت" است. این تمایل روسیه البته قبل از حملات هفتم اکتبر هم وجود داشت.

موضوع هم فقط این نیست که این مسائل توجهات را از اوکراین منحرف می‌کند بلکه بحث، بحث مقاومت در برابر ایالات متحده در خاورمیانه است.

ما این بازی را در سوریه شاهد بودیم، جایی که روسیه نه تنها خود نیرو‌های آمریکایی را مورد آزار و اذیت قرار داد، بلکه به گروه‌های نزدیک به ایران نیز کمک کرد.

در بحبوحه گزارش‌های اخیر مبنی بر اینکه عراق به دنبال خروج نیرو‌های آمریکایی از این کشور است، برخی افراد در روسیه گفته اند که این - کاهش حضور آمریکا در منطقه - به نفع مسکو تمام می‌شود.

التهاب منطقه‌ای به دنبال حملات آمریکا و بریتانیا و متقابل افزایش تنش از سوی حوثی‌ها، می‌تواند هم منابع بیشتر ایالات متحده را در منطقه پا گیر و هزینه کند یا محور مقاومت را نسبت به حضور امریکا خشمگین‌تر کند.

با توجه به رویارویی گسترده‌تر مسکو با غرب، هر یک از این دو مورد پیش آید، مورد استقبال روسیه قرار خواهد گرفت.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر