شنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
فکرشهر: رسانه‌های عربی در گزارش‌هایی نگرانی خود را از مشاهده نشانه‌هایی حاکی از حمله قریب‌الوقوع ارتش اسرائیل به جنوب غزه و شهر رفح اعلام کردند. بعضی از کارشناسان بمباران‌های فعلی اسرائیل در رفح را مقدمه حمله اصلی می‌دانند. هم‌زمان روزنامه الرای الیوم در گزارشی به «تنش احتمالی بین اسرائیل و مصر در صورت حمله اسرائیل به‌قصد اشغال مجدد گذرگاه فیلادلفیا (صلاح الدین)» اشاره می‌کند و اضافه می‌کند در این صورت نگرانی‌هایی در مورد آینده توافق صلح بین این دو دولت به وجود خواهد آمد...
کد خبر: ۲۰۰۴۶۲۱
يکشنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۴

فکرشهر: بی بی سی نوشت: رسانه‌های عربی در گزارش‌هایی نگرانی خود را از مشاهده نشانه‌هایی حاکی از حمله قریب‌الوقوع ارتش اسرائیل به جنوب غزه و شهر رفح اعلام کردند.

تلویزیون‌های ناحیه خلیج‌فارس بر هشدار آمریکا به اسرائیل در مورد چنین حمله‌ای تأکید کرده‌اند.

بعضی از کارشناسان بمباران‌های فعلی اسرائیل در رفح را مقدمه حمله اصلی می‌دانند.

روزنامه‌های سراسر منطقه در گزارش‌های خود درباره جنگ غزه همچنان بر اخبار مربوط به رفح متمرکز هستند. این روزنامه‌ها همچنین درباره تأثیر فاجعه‌بار حمله به این جنوبی‌ترین شهر درغزه بر روابط اسرائیل و مصر ابراز نگرانی می‌کنند.

بیشتر رسانه‌ها گزارش‌هایی حاکی از ترس و نگرانی در منطقه درباره نزدیک بودن این حمله منتشر کردند و به آنچه به نظر عده‌ای از کارشناسان نتایج «فاجعه‌بار» چنین حرکتی خواهد بود، پرداختند.

«حمله مقدماتی» قبل از عملیات اصلی

شبکه‌های تلویزیونی خلیج‌فارس در بولتن‌های خبری خود بر سخنان جو بایدن درباره جنگ اسرائیل و غزه تأکید داشتند که در آن گفته بود پاسخ نظامی اسرائیل «زیاده از حد» بوده است.

شبکه تلویزیونی الجزیره که در قطر مستقر است وهم شبکه العربیه که هزینه مالی آن را عربستان سعودی تأمین می‌کند، در گزارش‌های خود بر هشدار ایالات‌متحده به اسرائیل در مورد «فاجعه‌ای» که حمله اسرائیل به رفح به دنبال خواهد داشت و «عدم‌حمایت» از چنین عملیاتی تأکید داشتند.

شبکه العربیه نقل‌قولی از جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات‌متحده را گزارش داد که در آن گفته بود او «اطلاعی درباره طرح خاصی از طرف اسرائیل برای حمله‌ای قریب‌الوقوع به رفح ندارد.»

در شبکه الجزیره به این موضوع پرداخته شد که آیا بمباران‌های شبانه اسرائیل در رفح نشانه‌ای است از شروع عملیات نظامی در این منطقه. واصف عریقات، کارشناس نظامی ساکن رام الله در مصاحبه‌ای با این شبکه تلویزیونی گفت این بمباران‌ها می‌توانند «اقدامات اولیه» برای آغاز عملیات باشند.

عریقات تاکید کرد چنین حرکتی از سمت اسرائیل در منطقه‌ای با تراکم جمعیتی بالا مانند رفح، نشان‌دهنده آن چیزی است که او به عنوان قصد اسرائیل برای یک «جنگ نسل‌کشی» توصیف کرد و افزود این سؤال به وجود می‌آید که آیا اسرائیل خواهد گذاشت فلسطینی‌های آواره شده به خانه‌هایشان در شمال غزه بازگردند و یا می‌خواهد آن‌ها را به سمت مرز مصر بفرستد

نگرانی‌های بشردوستانه و امنیتی

شبکه تلویزیونی الحدث در عربستان سعودی در گزارشی در روز ۹ فوریه گفت موقعیت فعلی رفح موجب نگرانی‌های شدید «بشردوستانه، امنیتی و سیاسی است، زیرا این منطقه در حال حاضر محل پناه گرفتن نیمی از جمعیت غزه است.»

این گزارش ویدیویی بخش‌هایی از تلاش‌های روزانه آوارگان فلسطینی در رفح را نشان می‌دهد که در منطقه پرتراکم رفح پناه گرفته‌اند.

سمیر غطاس، تحلیلگر به این شبکه تلویزیونی گفت اسرائیل بعد از انجام چند اقدام اولیه به‌قصد کم کردن جمعیت رفح، به این ناحیه حمله خواهد کرد. غطاس می‌گوید اسرائیل قدم‌ها مقدماتی برای این حمله را آغاز کرده است.

او گفت اگر تلاش‌های دیپلماتیک نتوانند حمله به رفح را متوقف کنند، تلفات انسانی بسیار زیادی به بار خواهد آمد.

سناریو‌های فاجعه‌بار

الشرق الاوسط، روزنامه مشهور پان عرب در تیتر صفحه اول خود نوشت: «اسرائیل در برابر جهان می‌ایستد و رفح را هدف قرار می‌دهد.»

روزنامه القدس العربی که دفتر اصلی‌اش در لندن است بر هشدار‌های دبیر کل سازمان ملل تأکید کرد و در گزارشش به پست دبیر کل در شبکه ایکس اشاره می‌کند که در آن گفته است: «حمله ارتش اسرائیل به رفح وضعیت انسانی کابوس وار این منطقه را از آنچه هست، به‌شدت بدتر خواهد کرد.»

روزنامه عماراتی «الخلیج» نتیجه هرگونه عملیات نظامی در رفح را «سناریویی فاجعه‌بار» توصیف می‌کند و بر نگرانی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تأکید کرده است.

تنش بین مصر و اسرائیل

هم‌زمان روزنامه الرای الیوم در گزارشی به «تنش احتمالی بین اسرائیل و مصر در صورت حمله اسرائیل به‌قصد اشغال مجدد گذرگاه فیلادلفیا (صلاح الدین)» اشاره می‌کند و اضافه می‌کند در این صورت نگرانی‌هایی در مورد آینده توافق صلح بین این دو دولت به وجود خواهد آمد.

این گزارش به نشانه‌هایی اشاره می‌کند که حاکی از بالا گرفتن این تنش است. ازجمله امتناع رئیس‌جمهور مصر از جواب دادن به تلفن نتانیاهو، رئیس‌جمهور اسرائیل.

این روزنامه همچنین نظراتی از یهودا بالانگا، نویسنده اسرائیلی در مورد توافق صلح با مصر نقل می‌کند. او می‌گوید مقامات مصر تلاش چندانی برای محکم‌تر کردن رابطه دوستی بین دو ملت نکردند. او قاهره را به کمک‌رسانی به قاچاق اسلحه به غزه متهم می‌کند.

این روزنامه به نقل از این نویسنده می‌گوید کنترل بر گذرگاه فیلادلفیا تنها راه اسرائیل برای قطع کردن مسیر دسترسی حماس به سلاح و درنهایت خلع سلاح و از کار انداختن این گروه نظامی است.

مصر پیش از این ادعا‌های اسرائیل در مورد «قاچاق اسلحه، مواد منفجره و اجزا سازنده آن» از طریق این کشور به غزه را بی‌اساس اعلام کرده بود.

مصر همین‌طور پیش از این در مورد هر حرکتی به‌قصد «اشغال گذرگاه فیلادلفیا» و یا راندن فلسطینی‌ها آواره به سینا هشدار داده و آن‌ها را خط قرمز‌های خود اعلام کرده بود که نباید از آن‌ها عبور کرد.

گذرگاه مرزی بین منطقه رفح و مصر در گذرگاه فیلادلفیا قرار دارد. گذرگاهی باریک که مانند منطقه محافظتی بین نوار غزه و مصر عمل می‌کند. به دنبال صحبت‌های نخست‌وزیر اسرائیل درباره احتمال تحت کنترل گرفتن این گذرگاه جنجالی بر سر این سخنان در مصر ایجاد شده است.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر