سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
فکرشهر: ترامپ گفت: به رییس جمهوری یک عضو بزرگ ناتو گفتم: اگر صورت حسابت را نپردازی نه تنها از شما در برابر حمله روسیه محافظت نمی‌کنم بلکه روسیه را تشویق خواهم کرد هر کاری که می‌خواهد با شما بکند...
کد خبر: ۲۰۰۴۶۲۲
يکشنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۱

فکرشهر: دونالد ترامپ نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا می‌گوید در صورت انتخاب مجدد به عنوان رییس جمهوری آمریکا، هر عضو ائتلاف ناتو را که حاضر نیست هزینه‌های این ائتلاف را بپردازد، دمِ توپ روسیه تنها خواهد گذاشت و از آن‌ها در صورت حمله روسیه دفاع نخواهد کرد.

به گزارش فکرشهر از عصرایران به نقل از سی ان ان، ترامپ روز شنبه (دیروز) در سخنانی در جمع هوادارانش در ایالت کارولینای جنوبی آمریکا، گفت که روسیه را تشویق می‌کند تا "هر کاری که می‌خواهد" با هر کشور عضو ناتو که دستورالعمل‌های هزینه‌های دفاعی را رعایت نمی‌کند، انجام دهد.

او گفت، زمانی که در دوره نخست ریاست جمهوری تاکید کرد که تمامی اعضای ناتو باید هزینه‌های دفاعی و امنیتی خود را بپردازند، برخی از اعضا گفتند: "خب، اگر پول ندهیم، آیا همچنان از ما محافظت می‌کنی؟ " گفتم: "مطمئنا نه. " آن‌ها جواب مرا باور نمی‌کردند.

ترامپ افزود: " یکی از روسای جمهور یک کشور بزرگ عضو ناتو در مقطعی از او پرسید که آیا اگر روسیه به آن‌ها حمله کند، آمریکا همچنان از کشور آن‌ها دفاع خواهد کرد، حتی اگر پرداختی نپردازند.

ترامپ به آن رئیس جمهور گفت: " من نه تنها از شما محافظت نمی‌کنم بلکه در واقع، روسیه را هم تشویق می‌کنم که هر کاری که می‌خواهد با شما انجام دهد. باید صورت حساب هایت را بپردازی. "

اظهارات ترامپ همزمان با انتشار مصاحبه تفصیلی و اختصاصی "تاکر کارلسون" خبرنگار سابق فاکس نیوز آمریکا با ولادیمیر پوتین رییس فدراسیون روسیه همراه شده که طی آن رهبر روسیه توضیحات مبسوطی درباره سیاست‌های خصمانه ۳ دهه اخیر رهبران آمریکا در قبال روسیه به ویژه با موضوع کسترش ناتو به شرق و حوزه حیاط خلوت روسیه مطرح کرده است.

به گمان بسیاری از ناظران انتشار مصاحبه پوتین که به نظر می‌رسد به نحو ظریفی افکار عمومی آمریکایی‌ها را هدف قرار داده، در آستانه رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا، می‌تواند پایگاه آرای جو بایدن رییس جمهوری آمریکا را از نظر سیاست‌های واشنگتن در قبال جنگ اوکراین طی ۲ سال گذشته، تضعیف کند.

اظهارات ترامپ همچنین می‌تواند مایه نگرانی زیادی در بین بخش بزرگی از اعضای ناتو در اروپا شود؛ که همزمان با پیشروی‌های ارتش روسیه در اوکراین، نگران امنیت خود هستند.

سخنگوی کاخ سفید به این اظهارات ترامپ سریعا واکنش نشان داده و اظهارات ترامپ را " وحشتناک" توصیف کرده و بر تلاش بایدن بر تقویت ائتلاف ناتو تاکید کرده است.

"اندرو بیتس"، سخنگوی کاخ سفید گفت:" رئیس‌جمهوری بایدن اتحاد‌های ما را احیا کرده و ما را در جهان قوی‌تر کرده است، زیرا می‌داند اولین مسئولیت هر فرمانده این است که مردم آمریکا را ایمن نگه دارد و به ارزش‌هایی که ما را متحد می‌کند وفادار بماند... تهاجمات رژیم‌های آدم‌کش به نزدیک‌ترین متحدان ما، وحشتناک و بیهوده است - و امنیت ملی آمریکا، ثبات جهانی، و اقتصاد ما را در داخل به خطر می‌اندازد. "

هسته اصلی "سازمان پیمان آتلانتیک شمالی" (ناتو) وعده دفاع جمعی است - که حمله به یک کشور عضو، حمله به همه کشور‌های عضو اتحاد محسوب می‌شود.

ترامپ مدت‌هاست که از مبلغی که سایر کشور‌های عضو ناتو برای امور نظامی در مقایسه با ایالات متحده هزینه می‌کنند شکایت کرده و بار‌ها تهدید کرده است که ایالات متحده را از ناتو خارج می‌کند. اما اظهارات دیروز او صریح‌ترین نشانه از این است که در صورت انتخاب مجدد، او قصد ندارد از متحدان ناتو در برابر حمله روسیه دفاع کند.

ترامپ سال‌هاست از عدم رعایت نحوه عملکرد کمک‌های مالی اعضای ناتو شاکی است.

بر اساس اهداف ناتو، هر کشور عضو باید حداقل ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی را صرف مساله دفاع جمعی و هزینه‌های نظامی ناتو کند که بیشتر کشور‌های عضو ناتو به این هدف دست پیدا نکرده اند.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، ترامپ در دوره ریاست جمهوری خود (۲۰۱۷- ۲۰۲۱) چندین بار به طور خصوصی تهدید کرده که ایالات متحده را از ناتو خارج می‌کند.

ترامپ ناتو را "منسوخ" توصیف کرده و مواضعش با دیدگاه ولادیمیر پوتین رییس فدراسیون روسیه درباره ناتو مشابهت دارد.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر