سه‌شنبه ۰۵ تير ۱۴۰۳
جستجو
کد خبر: ۲۰۰۶۲۷۱
پنجشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۱:۲۱

فکرشهر: دنیای اقتصاد نوشت: جمعیت تبعه افغان در محله سعادت‌آباد تهران به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرده است.

تعداد مشتریان «مهاجر افغان» در برخی فروشگاه‌ها و مغازه‌های مواد خوراکی و غذایی این محله لوکس تهران، در برخی ساعات روز از تعداد شهروندان تهرانی جلو می‌زند.

این عکس، پارک بزرگ سعادت‌آباد را نشان می‌دهد و عصر دیروز، ۲۲ فروردین امسال گرفته شده است.

هر ۷ نفر در این تصویر، تبعه افغان هستند؛ ۱۶ تا ۱۹ سال سن دارند.

این چند نفر که بیشتر نوجوان هستند تا جوان، از ۲ سال پیش به تهران مهاجرت کردند؛ بخاطر فرار از وضعیت سیاسی_اقتصادی افغانستان، بعداز استقرار حکومت طالبان.

افغان‌های ساکن در سعادت‌آباد، در برج‌سازی‌های مسکونی اطراف میدان کاج سعادت‌آباد، مشغول به کار هستند. این محله برخلاف عمده نقاط شهر، با حجم قابل توجهی ساختمان‌سازی روبرو است.

بعضی از این نوجوان‌های افغان، «کارگر ساده» ساختمانی شده‌اند و ۲ نفر از این ۷ نفر، در همین مدت کوتاهی که در بازار ساخت‌وساز تهران مشغول به کار شده‌اند، به «استادکار» تبدیل شده‌اند.

کارگران افغان در برج‌سازی‌های سعادت‌آباد، روزانه ۳۰۰ هزار تومان دستمزد می‌گیرند و ۲ نفری که مهارت بالاتر دارند، روزی ۳۵۰ هزار تومان.

آنها، معادل ۵ میلیون تومان در ماه، پول افغانی برای خانواده‌شان در افغانستان منتقل می‌کنند و مابقی دستمزدشان را اینجا مصرف می‌کنند.

این نوجوان‌های افغانی به دو علت «تهران» را انتخاب کرده‌اند؛ کار و کمک به خانواده.

برج‌ساز‌ها و بسازوبفروش‌ها، دستمزدی که به نیرو‌های مهاجر خارجی در ساخت‌وساز پرداخت می‌کند، تقریباً حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد کمتر از دستمزد کارگر ایرانی است.

مزیت دیگر بکارگیری کارگر افغان در ساخت‌وساز، معافیت سازنده از بیمه کارگر ساختمانی است.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر