شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
فکرشهر: روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی می‌گوید اسرائیل به مدت یک هفته به حماس فرصت داده تا با توافق برای آزادی گروگان‌ها را بپذیرد در غیر این صورت حمله خود به رفح را آغاز خواهد کرد...
کد خبر: ۲۰۰۶۷۷۲
شنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۴۳

فکرشهر: یورو نیوز نوشت: روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی می‌گوید اسرائیل به مدت یک هفته به حماس فرصت داده تا با توافق برای آزادی گروگان‌ها را بپذیرد در غیر این صورت حمله خود به رفح را آغاز خواهد کرد.

گزارش این روزنامه آمریکایی مشخص نمی‌کند که این این ضرب الاجل چه زمانی به این گروه فلسطینی داده شده، اما به نقل از مقام‌های مصری نقل شده که حماس تا جمعه آینده فرصت خواهد داشت که با این توافق موافقت کند. از سوی دیگر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ماه‌هاست که تهدید می‌کند حمله به رفح را که میلیون‌ها آواره فلسطینی در آنجا پناه گرفته‌اند عملی خواهد کرد.

نخست وزیر اسرائیل در هفته‌های اخیر بار‌ها تکرار کرده که حمله این کشور به جنوبی‌ترین شهر در نوار غزه به زودی انجام می‌شود.

وال استریت ژورنال در ادامه گزارش خود نوشته که رهبری سیاسی حماس در خارج از نوار غزه آخر هفته گذشته تازه‌ترین پیشنهاد اسرائیل را شنیده و انتظار می‌رود در روز‌های آینده هیاتی از این گروه فلسطینی برای بحث بیشتر به قاهره سفر کند.

بر اساس این گزارش، اسرائیل پیشنهاد داده که یک دوره آتش بس تا ۴۰ روز تعیین شود و در این مدت زمان حماس متعهد خواهد شد تا حداکثر ۳۳ گروگان را آزاد کند. رهبران برجسته حماس در غزه از جمله یحیی سنوار هنوز به این پیشنهاد پاسخ نداده‌اند و مشخص نیست که آن‌ها که در تونل‌های زیرزمینی در نوار غزه حضور دارند، از این پیشنهاد مطلع شده‌اند یا خیر.

با این حال وال استریت ژورنال نوشته است که هدف اصلی یحیی سنوار آزادی صد‌ها و یا حتی هزاران فلسطینی از زندان‌های اسرائیلی در ازای آزادی گروگان‌ها خواهد بود. ضمن اینکه گفته می‌شود این مقام ارشد حماس خواستار دریافت تضمین‌هایی برای تن دادن به چنین توافقی است.

رهبری حماس در خارج از نوار غزه سیگنال‌های متفاوتی در رابطه با آخرین پیشنهاد فرستاده‌اند و مقام‌های مصری که نامشان فاش نشده است به وال استریت ژورنال گفته‌اند که این گروه فلسطینی نسبت به جزئیات مبهم این پیشنهاد در رابطه با مدت آتش‌بس، تردید دارند. حماس خواهان آتش‌بس طولانی‌مدت با تضمین‌های ایالات متحده است که اسرائیل به شرایط آن احترام بگذارد. این گروه از این بیم دارد که پیشنهاد فعلی به اسرائیل اجازه دهد جنگ را در مدت کوتاهی از سر بگیرد.

بر اساس این گزارش، این پیشنهاد شامل مرحله اول تا ۴۰ روز است و در این زمان، طرفین مذاکرات را برای یک آتش بس دائمی‌تر آغاز خواهند کرد. مرحله دوم حداقل شش هفته طول خواهد کشید و طرفین با آزادی بیشتر گروگان‌ها موافقت می‌کنند و متعهد به توقف بیشتر درگیری می‌شوند. این مرحله می‌تواند تا یک سال طول بکشد.

وال استریت ژورنال می‌گوید حماس و اسرائیل همچنان در مورد بازگشت فلسطینی‌ها به شمال غزه با هم اختلاف دارند، اگرچه ایالات متحده گفته است که اسرائیل با بازگشت نامحدود غیرنظامیان غزه به مناطقی که توسط ارتش اسرائیل پاکسازی شده موافقت کرده است. در مورد مبادله گروگان‌های اسرائیلی با زندانیان امنیتی فلسطینی، طرفین تا حد زیادی نظراتشان به یکدیگر نزدیک است.

این رسانه آمریکایی می‌گوید که حماس احتمالا به جای رد کردن تازه‌ترین پیشنهاد اسرائیل، اصلاحاتی را به آن اضافه خواهد کرد.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر