چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار استان بوشهر
مطالب بیشتر
فکرشهر: حق عوارض آلاینده که چند صباحی توسط شرکت‌های نفت، گاز و پتروشمی مستقر در استان بوشهر به نوعی حبس شده بود با پیگیری‌های استانداری و دادگستری استان آزاد و در گام اول...
کد خبر: ۲۰۰۶۹۹۹
سه‌شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۱:۱۴

فکرشهر: حق عوارض آلاینده که چند صباحی توسط شرکت‌های نفت، گاز و پتروشمی مستقر در استان بوشهر به نوعی حبس شده بود با پیگیری‌های استانداری و دادگستری استان آزاد و در گام اول حکم پرداخت ۲۰ هزار میلیارد ریال به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های جنوب استان اخذ شد.

به گزارش فکرشهر از ایرنا، رئیس کل دادگستری استان بوشهر در نشست با نمایندگان تشکلات کارگری و شرکت‌های تعاونی استان بوشهر اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده، تا پایان تیرماه احکام پرداخت ۱۹۰ هزار میلیارد ریال دیگر از عوارض آلایندگی به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌های چهار شهرستان جنوبی استان بوشهر واریز می‌شود.

مهدی مهرانگیز افزود: این اعتبار فقط برای فعالیت‌های عمرانی هزینه خواهد شد و در صورتی که برای حقوق، دستمزد و همچنین خرید خودرو و یا هر برنامه تعریف نشده دیگری هزینه شود، پرونده قضایی برای خاطیان در دادگستری باز می‌شود.

وی اضافه کرد: حق مردم استان بوشهر است که اگر دود ناشی از آلودگی محیط‌های صنعتی پیرامونی استشام و از قبل آن دچار بیماری می‌شوند از عوارض آلاینده‌ها نیز بهره‌ای ببرند.

مهرانگیز ادامه داد: با تخصیص این اعتبارات در صورت نظارت جدی بر هزینه کرد آن، انقلابی در حوزه مبلمان شهری و ارائه خدمات بهینه به مردم در شهر‌ها و روستا‌های پیرامونی مناطق آلوده ایجاد می‌شود.

وی یادآور شد: سال گذشته کل اعتبارات عمرانی استان بوشهر حدود ۲۰ هزار میلیارد ریال بوده که بخش حدود ۳۰ درصدی آن نیز تحقق نیافت در حالی که در گام نخست همین میزان اعتبار به شکل کامل از محل عوارض آلایندگی به چهار شهرستان جنوبی استان اختصاص یافته است.

رئیس کل دادگستری استان بوشهر بیان کرد: شرکت‌های مستقر در جنوب استان موظف هستند در اولین فرصت ۲۰ هزار میلیارد ریال را به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌ها واریز کنند.

مهرانگیز اظهار کرد: موضوع فلرینگ و مشعل سوزی نیز به جد دنبال می‌کنیم و از زمانی که مدیران شرکت‌های آلوده کننده محیط زیست متوجه عزم دادگستری برای برخورد با پدیده مشعل سوزی شده اند تلاش می‌کنند که این میزان به حداقل برسد.

وی ادامه داد: همه این شرکت‌ها شناسایی و به آن‌ها ۲ سال مهلت داده شده تا سطح مشعل سوزی را به کمتر از ۲۰ درصد وضعیت موجود کاهش دهند.

رئیس کل دادگستری استان بوشهر با اعلام این که پیگیری موضوع حقوق عامه به عنوان یک اولویت در ساختار دستگاه قضا تعریف شده، عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب و رئیس قوه قضاییه موضوع حقوق عامه را یک ضرورت دانسته و از دادگستری‌های استان‌ها خواسته شده هیچ گونه مسامحه و کم کاری در این زمینه به خرج ندهند.

وی با اعلام این که مردم استان بوشهر از جمله بهترین‌ها در کشور هستند، گفت: در ارزیابی دقیق علمی که قوه قضاییه بر پایه نظرسنجی‌ها از مردم در بخش‌های مختلف قضایی به عمل آورد، استان بوشهر در سال ۱۴۰۲ موفق به کسب رتبه اول از حیث میزان رضایت از کارکرد دادگستری و قضات با کمترین شکایات شده است.

رئیس کل دادگستری استان بوشهر با اعلام این که در سال گذشته کمترین میزان شکایات از دادگستری و قضات در پرونده الکترونیک استان ثبت شده، عنوان کرد: بزرگ منشی، گذشت، مردم داری در کنار مهمان دوستی مهمترین شاخص اجتماعی و فرهنگی مردم این استان است که سبب شده به نسبت سایر استان‌ها کمتر وارد فضای شکایت شوند و بخش عمده‌ای از شکایات نیز به صلح و سازش ختم می‌شود.

مهرانگیز بیان کرد: موضوع برخورد قضات و کارکنان با مردم به عنوان یک اصل مهم در دادگستری استان پیگیری می‌کنیم و در هیچ رده و جایگاهی اجازه نمی‌دهیم که حرمت این مردم نجیب دچار مشکل شود.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر