سه‌شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار استان بوشهر
مطالب بیشتر
کد خبر: ۲۰۰۷۰۸۵
يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۴

فکرشهر: معاون میراث فرهنگی استان بوشهر از تخصیص ۳۰ میلیارد تومان برای اجرا طرح‌های عمرانی و مرمت بافت تاریخی بوشهر خبر داد و گفت: در این مجموعه تاکنون ۹۵ ساختمان آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

به گزارش فکرشهر، نصرالله ابراهیمی در گفت وگو با تسنیم، با اشاره به اینکه از ۲۹ اردیبهشت تا ۴ خرداد به‌عنوان هفته میراث فرهنگی تعیین شده است، اظهار داشت: در این هفته برنامه‌های متنوعی در عرصه‌های مختلف از جمله رایگان شدن بازدید از موزه‌های استان بوشهر اجرایی شده است.

وی، پیشینه تاریخی بالایی استان بوشهر را به بیش از ۵ هزار سال اعلام و بیان کرد: قدمت آثار کشف شده در منطقه ریشهر بوشهر به هزاره سوم تا هزاره اول پیش از میلاد می‌رسد.

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر قدمت منطقه تاریخی ریشهر بوشهر را مربوط به دوره عیلام باستانی اعلام و خاطرنشان کرد: منطقه ریشهر بوشهر در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

ابراهیمی از ثبت ۳۳۸ اثر تاریخی ملموس استان بوشهر در فهرست آثار تاریخی کشور خبر داد و تصریح کرد: ثبت این آثار نشان از سابقه تاریخی استان بوشهر است و علاوه بر آن تاکنون ۲۸ اثر منقول، ۱۰۵ اثر ناملموس شامل آیین‌ها، سنت‌ها، غذا‌های سنتی و محلی، بازی‌های بومی به ثبت فهرست آثار ملی کشور رسیده است.

وی با اشاره به ثبت ۱۲ اثر طبیعی استان بوشهر در فهرست آثار ملی خاطرنشان کرد: این آثار شامل درختان کهنسال، کلوت ها، گنبد نمکی، چشمه‌های آبگرم و دیگر آثار است.

معاون میراث فرهنگی استان بوشهر مرمت و بازسازی آثار تاریخی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: از ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیصی برای مرمت آثار تاریخی استان بوشهر ۳۰ درصد آن به بازسازی و مرمت بافت تاریخی اختصاص یافته است.

ابراهیمی با اشاره به تخصیص ۳۰ میلیارد تومان برای اجرا طرح‌های عمرانی و مرمت بافت تاریخی بوشهر خاطرنشان کرد: در این مجموعه تاکنون ۹۵ ساختمان آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

وی محوطه بافت تاریخی بوشهر را ۳۰ هکتار اعلام و بیان کرد: در این بافت که مقصد گردشگران ایرانی و خارجی است دارای یک‌هزار ساختمان است و زندگی در آن جریان دارد.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر