شنبه ۰۲ تير ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
کد خبر: ۲۰۰۷۴۴۳
سه‌شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۵

فکرشهر: عصر ایران: دولت کره شمالی ۶۰۰ بالن آشغال دیگر را از شامگاه شنبه راهی کره جنوبی کرده است.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس ، ارتش کره جنوبی اعلام کرد، کره شمالی پس از اقدام مشابه چند روز قبل، ۶۰۰ بالن حامل زباله دیگر را به سمت جنوب ارسال کرده که پیونگ یانگ آن را انتقام از فعالانی که اعلامیه‌های ضد کره شمالی را با بالن به سمت کره شمالی پخش می‌کنند، می‌خواند.

بین شنبه شب تا صبح یکشنبه، حدود ۶۰۰ بالن پر از آشغال از کره شمالی در مناطق مختلف کره جنوبی پیدا شده است. رئیس ستاد مشترک کره جنوبی روز یکشنبه گفت که بالن‌ها حامل ته سیگار، تکه‌های پارچه، کاغذ‌های باطله و پلاستیک هستند، اما هیچ ماده خطرناکی در آن وجود ندارد.

در ۲۶۰ بالن قبلی که کره شمالی فرستاده بود حتی فضولات حیوانی و کود هم بود.

ارتش کره جنوبی به مردم توصیه کرد که مراقب سقوط اشیاء باشند و به اشیایی که مشکوک به ارسال از کره شمالی هستند دست نزنند، بلکه آن‌ها را به دفاتر نظامی یا پلیس گزارش دهند. گزارشی از تلفات یا خسارت جانی گزارش نشده است.

در شهر سئول، دولت هشدار‌هایی ارسال کرد و گفت که اشیاء ناشناس مشکوک به پرواز از کره شمالی در آسمان نزدیک شهر شناسایی شده و ارتش در حال پاسخگویی به آن‌ها است.

ارسال بالن‌های کره شمالی در کنار مجموعه‌ای از اقدامات تحریک‌آمیز اخیر پیونگ یانگ صورت می‌گیرد، که شامل پرتاب نافرجام ماهواره جاسوسی و رگبار موشک‌های کوتاه‌برد است که کره شمالی گفته است برای نشان دادن توانایی خود در حمله پیشگیرانه به همسایه متخاصم جنوبی است.

ارتش کره جنوبی تیم‌های واکنش سریع شیمیایی و پاکسازی مواد منفجره را برای بازیابی بقایای ۲۶۰ بالن کره شمالی که از سه شنبه شب تا چهارشنبه در مناطق مختلف این کشور پیدا شده بود، اعزام کرد.

ارتش کره جنوبی گفت که بالن‌ها انواع مختلفی از زباله و کود را حمل می‌کردند، اما هیچ مواد خطرناکی مانند مواد شیمیایی، بیولوژیکی یا رادیواکتیو نداشتند. برخی از باالن‌ها با زمان‌سنج‌هایی پیدا شدند که نشان می‌داد برای انفجار کیسه‌های زباله در هوا طراحی شده‌اند.

او اشاره کرد که بالن‌ها می‌توانند پاسخ شمال به اعلامیه‌های مشابهی شوند که از سوی فعالان کره جنوبی در داخل بالن‌ها به مناطق شمالی ارسال می‌شوند.

وزارت اتحاد کره جنوبی روز جمعه گفت که کره شمالی باید اقدامات تحریک آمیز - از جمله پرتاب موشک و سایر اقدامات خود - را متوقف کند، در غیر این صورت با عواقب نامشخص "غیر قابل تحمل" روبرو خواهد شد.

ارتش کره جنوبی نیز با اشاره به نگرانی در مورد ایجاد خسارت یا احتمال وجود مواد خطرناک در بالن‌های کره شمالی اعلام کرده است که هیچ برنامه‌ای برای سرنگونی بالن‌ها ندارد.

لی سونگ جون، سخنگوی ستاد مشترک ارتش کره جنوبی، روز پنجشنبه طی یک جلسه توجیهی گفت: ما به این نتیجه رسیدیم که بهتر است اجازه دهیم بالن‌ها رها شوند و آن‌ها را با خیال راحت بازیابی کنیم.

در سال ۲۰۲۰، کره شمالی پس از واکنش خشمگینانه به کمپین‌های تبلیغاتی کره جنوبی، یک دفتر خالی ارتباطی ساخت کره جنوبی را در خاک خود منفجر کرد. در سال ۲۰۱۴، کره شمالی به سمت بالن‌های تبلیغاتی که به سمت قلمرو این کشور پرواز می‌کردند شلیک کرد و کره جنوبی نیز با تیراندازی پاسخ داد، هرچند تلفات جانی نداشت.

در سال ۲۰۲۲، کره شمالی حتی ادعا کرد که بالن‌های پروازی از کره جنوبی باعث شیوع ویروس کرونا در این کشور شده است.

کره جنوبی بیش از ۱۰ سال است که با پرتاب بالن‌های تبلیغاتی، همسایه متخاصم شمالی را تحریک می‌کند و حالا به نظر می‌رسد دولت کره شمالی تصمیم گرفته با اقدامی مشابه دست به مقابله به مثل بزند؛ هر چند در بالن‌های کره شمالی به جای مضامین تبلیغاتی ضدکره جنوبی، تنها زباله است.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر