يکشنبه ۲۴ تير ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار استان بوشهر
مطالب بیشتر
کد خبر: ۲۰۰۸۰۹۱
شنبه ۱۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۳

فکرشهر: رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان بوشهر از واکسیناسیون سگ‌ها برای پیشگیری از هاری خبر داد و گفت: سالانه بیش از ۸۰ درصد سگ‌ها با فعالیت اکیپ‌های دامپزشکی استان بوشهر، تحت پوشش واکسیناسیون قرار می‌گیرند.

به گزارش فکرشهر، نعمت الله رنجبر در گفت وگو با تسنیم، واکسیناسیون به موقع بهترین راه پیشگیری از بیماری هاری دانست و اظهار داشت: در صورت گزش سگ مراجعه فوری به نزدیکترین مرکز بهداشت برای تزریق واکسن یک ضرورت است.

وی با بیان اینکه هاری یک بیماری ویروسی مخصوص دستگاه عصبی مرکزی پستانداران است، خاطرنشان کرد: در صورت ابتلا و بروز علائم بیماری هاری، کشنده است و در این بیماری دور کمون بستگی به محل گزش تا مغز، عمق زخم و میزان ویروس وارده متفاوت و از یک هفته تا چند ماه است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان بوشهر راه انتقال بیماری هاری را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: عمده‌ترین راه انتقال بیماری هاری از طریق گزش و خراش توسط حیوانات آلوده و مبتلا به هاری است.

وی راه‌های کنترل و پیشگیری بیماری هاری را برشمرد و گفت: به منظور کنترل بیماری هاری در یک منطقه، طبق استاندارد‌های جهانی لازم است بیش از ۷۵ درصد سگ‌های دارای صاحب موجود واکسینه شوند که در این صورت احتمال بروز و انتقال بیماری بسیار کاهش خواهد یافت و در همین راستا به تمامی افرادی که حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند توصیه می‌شود واکسیناسیون هاری را به موقع انجام دهند.

رنجبر اقدامات انجام شده دامپزشکی استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: با توجه به تعداد جمعیت سگ دارای صاحب شامل سگ گله یا نگهبان در استان بوشهر، سالانه بیش از ۸۰ درصد سگ‌ها با فعالیت اکیپ‌های واکسیناتور دامپزشکی استان، تحت پوشش واکسیناسیون قرار می‌گیرند.

وی واکسیناسیون حیوانات خانگی را مورد تأکید قرار داد و اعلام کرد و افزود: مراجعه منظم به دامپزشکی برای کنترل سلامتی، همچنین تزریق سالیانه واکسن هاری برای همه حیوانات خانگی ضروری است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان بوشهر ادامه داد: اقدامات فوری درمانی در صورت گزش شستشوی فوری زخم به مدت ۲۰ دقیقه با آب و صابون برای کاهش بار ویروس در زخم است.

وی با توصیه‌های بهداشتی، نحوه پیشگیری و اقدامات درمانی بیماری هاری بیان کرد: کسانی که مورد گزش حیوانات مبتلا به بیماری هاری قرار می‌گیرند لازم است در اسرع وقت به نزدیک‌ترین مرکز بهداشت برای تزریق واکسن در چند نوبت و انجام سایر اقدامات بهداشتی و درمانی لازم با نظر پزشک مراجعه کنند.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر