پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار استان بوشهر
مطالب بیشتر
کد خبر: ۲۰۰۸۱۴۵
سه‌شنبه ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۰

فکرشهر: مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر از صادرات ۷ هزار تن انواع آبزیان تولیدی در استان به کشور‌های مختلف خبر داد و گفت: در این راستا امسال ۵ هزار تن میگو پرورشی و حدود ۲ هزار تن انواع ماهی از استان بوشهر به کشور‌های آسیایی و اروپایی صادر شده است.

به گزارش فکرشهر از تسنیم، مهدی تنگستانی یکی از مهترین ظرفیت‌های اقتصاد دریا محور را پرورش آبزیان دانست و اظهار داشت: استان بوشهر در پرورش میگو و ماهی از ظرفیت‌های قابل توجهی برخوردار است.

وی بوشهر را قطب پرورش میگو دانست و بیان کرد: آمار‌ها نشان می‌دهد بیش از ۵۵ درصد میگو پرورشی کشور در استان بوشهر تولید می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر به ظرفیت‌های مهم صید و زیستگاه آبزیان استان بوشهر پرداخت و بیان کرد: این استان با داشتن طولانی‌ترین مرز دریایی با خلیج‌فارس از توانمند بالایی در زیستگاه و صید انواع آبزیان به ویژه ماهی برخوردار است.

تنگستانی به صادرات آبزیان از استان بوشهر اشاره کرد و گفت: دامپزشکی استان بوشهر در سال جاری برای صادرات حدود ۷ هزار تن نظارت‌های بهداشتی و قرنطینه‌ای در دستور کار قرار داده و گواهینامه سلامت آن را صادر کرده است.

وی با بیان اینکه در سه ماه نخست امسال نظارت بهداشتی، قرنطینه‌ای دامپزشکی بر صادرات آبزیان انجام شده است خاطرنشان کرد: در سال جاری تاکنون نظارت بهداشتی و قرنطینه‌ای برای صادرات ۶ هزار و ۸۶۴ تن انواع آبزیان شامل ۴ هزار ۹۷۶ تن میگو پرورشی، یک‌هزار و ۸۱۰ تن ماهی منجمد، ۱۴ تن ماهی و میگو تازه و ۵۵۰ هزار قطعه بچه ماهی بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان بوشهر افزود: برای تأیید سلامت محموله‌های صادراتی ۱۵ هزار و ۳۶۳ مورد آزمایشات میکروبی، ۵۰۰ مورد آزمایشات شیمیایی و همچنین ۳۷۶ مورد آزمایشات فلزات سنگین به درخواست کشور‌های مقصد انجام شده است که پس از تأیید بهداشتی هر محموله، گواهی بهداشتی بین‌المللی برای کشور مقصد مورد درخواست صادر شده است.

تنگستانی بیان کرد: آبزیان تولید شده در استان پس از فرآوری، نظارت و آزمایشات لازم به کشور‌های روسیه، چین، کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس، اتحادیه اروپا و جنوب شرق آسیا صادر شده است.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر