دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
کد خبر: ۷۶۶۴۰
چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲

فکرشهر: تیم فوتبال پرسپولیس بعد از گذشت دوسال حالا بار دیگر این شانس را دارد که به جایزه‌های میلیون دلاری لیگ قهرمانان آسیا دست پیدا کند.

به گزارش فکرشهر از ایسنا، در این سال ها بعضی از کارشناسان فوتبال ایران اعتقاد داشته‌اند که با توجه به توان مالی بالای تیم‌های عربی و چینی، شرکت نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا توجیهی ندارد چون رقبا با خریدن بازیکنان بزرگ اجازه نمی‌دهند تیم‌های ایرانی به عنوان مهمی دست پیدا کنند. اما آیا لیگ قهرمانان آسیا فقط مدال و کاپ قهرمانی دارد یا تیم‌ها بهره مالی هم نصیب‌شان می‌شود؟

ساختار مالی لیگ قهرمانان آسیا طوری طراحی شده که تیم‌ها می‌توانند حتی با تساوی در یک مسابقه نفع مالی ببرند. تا پیش از شیوع بیماری کرونا، AFC برای هزینه رفت و آمد و اقامت تیم‌ها در هر مرحله هم مبلغ قابل توهجی را در نظر می‌گرفت اما چون در این دوره، بعد از سرگیری مسابقات، بازی‌ها به صورت متمرکز در قطر برگزار می‌شود AFC مبلغ ۱۰۰ هزار دلار را برای هزینه پرواز و اقامت تیم‌ها در قطر در نظر گرفته است. البته این پول مستقیما به باشگاه‌ها پرداخت نمی‌شود و AFC خودش این هزینه‌ها را پرداخت می‌کند.

پاداش‌های AFC در لیگ قهرمانان چقدر است؟

طبق دستورالعمل‌های AFC تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا به ازای هر برد از مرحله گروهی تا نیمه‌نهایی ۵۰ هزار دلار جایزه دریافت می‌کنند و در صورت تساوی هر تیم ۱۰ هزار دلار عایدشان می‌شود. تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان علاوه بر این پاداش‌ها در صورت صعود به مراحل بالاتر جوایزی را دریافت می‌کنند که به شرح زیر است:

صعود به مرحله یک هشتم نهایی: ۱۰۰ هزار دلار

صعود به مرحله یک چهار نهایی: ۱۵۰ هزار دلار

صعود به مرحله نیمه‌نهایی: ۲۵۰ هزار دلار

کسب عنوان نایب قهرمانی: ۲ میلیون دلار

کسب عنوان قهرمانی: ۴ میلیون دلار

تیم‌های ایرانی در این دوره چقدر جایزه گرفتند؟

اگر جوایز کسب شده تیم‌های ایرانی را مطابق همین دستورالعمل در نظر بگیریم کمترین عایدی برای تیم شهر خودرو است. شهر خودرو در این بازی‌ها با کسب یک تساوی برابر الهلال توانست جایزه ۱۰ هزار دلاری را به خود اختصاص بدهد. البته با توجه به ابتلای تعداد زیادی از بازیکنان الهلال به ویروس کرونا و حذف این تیم از لیگ قهرمانان آسیا و جدول مسابقات مشخص نیست که AFC این جایزه را به شهر خودرو پرداخت می‌کند یا خیر. 

بعد از شهر خودرو سپاهان است. زردپوشان در مرحله گروهی موفق شدند دو پیروزی و یک تساوی به دست بیاورند و طبق جدول AFC جایزه ۱۱۰ هزار دلاری نصیب‌شان می شود. شهر خودرو و سپاهان چون نتوانستند به مرحله بعدی صعود کنند دیگر جایزه مربوط به این بخش را دریافت نکردند.

استقلالی‌ها هم با کسب یک برد و دو تساوی در مرحله گروهی موفق شد ۷۰ هزار دلار از این مرحله به دست بیاورند که با صعود به مرحله یک هشتم نهایی این مبلغ به ۱۷۰ هزار دلار افزایش یافت.

تنها نماینده ایران که هنوز در مسابقات حضور دارد پرسپولیس است. پرسپولیس در مرحله گروهی موفق شد با کسب سه برد و یک تساوی مجموعا ۱۶۰ هزار دلار کسب کند. پرسپولیس با صعود به مرحله یک هشتم ۱۰۰ هزار دلار و همچنین بابت برد در این مرحله ۵۰ هزار دلار و صعود به مرحله یک چهارم نهایی ۱۵۰ هزار دلار دیگر به دست آورد. در حال حاضر جمع جوایز پرسپولیسی‌ها به ۴۶۰ هزار دلار رسیده است. سرخپوشان این شانس را دارند که با پیروزی برابر پاختاکور و صعود به نیمه نهایی ۲۵۰ هزار دلار بابت صعود و ۵۰ هزار دلار بابت برد جایزه به دست بیاورند. آن‌ها که دو سال قبل موفق شدند با کسب عنوان نایب قهرمانی جایزه دو میلیون دلاری را هم به دست بیاورند حالا می‌توانند بار دیگر خودشان را در یک قدمی کسب این جایزه قرار دهند.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر