سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
الخلیج آنلاین:
فکرشهر: الخلیج انلاین نوشت: خبر ابتلای ترامپ و همسرش به ویروس کرونا در بحبوحه رقابت انتخاباتی او با بایدن، غافلگیر کننده بود، چرا که زمان بندی آن با توجه به بحرانی که ایالات متحده به دلیل شیوع کرونا درگیر آن شده، واقعا حساس است...
کد خبر: ۷۶۸۳۸
دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۷

فکرشهر: الخلیج انلاین نوشت: خبر ابتلای ترامپ و همسرش به ویروس کرونا در بحبوحه رقابت انتخاباتی او با بایدن، غافلگیر کننده بود، چرا که زمان بندی آن با توجه به بحرانی که ایالات متحده به دلیل شیوع کرونا درگیر آن شده، واقعا حساس است.

به گزارش فکرشهر از انتخاب، در ادامه این مطلب آمده است: در این شرایط، که ترامپ فرصت کمی برای بازگشت به کارزار انتخابات و رقابت با بایدن دارد، سناریو‌هایی مطرح می‌شود مربوط به اینکه در صورت بحرانی شدن حال ترامپ، ایا امکان به تاخیر افتادن برگزاری انتخابات وجود دارد؟

ابتلای ترامپ به کرونا و سنایوی بحرانی شدن حال او، با توجه به سن بالایش، باب تحرکات سیاسی آمریکایی برای انتقال وظایف وی به صورت موقتی به معاونش، مایک پنس را باز می‌کند.

طبق قانون اساسی آمریکا، در صورتی که رئیس جمهور فوت کند، یا استعفا دهد و یا به دلیل بیماری قادر به انجام وظایفش نباشد، معاون او باید جایگزینش شود.

اما در صورتی که مایک پنس، معاون فعلی ترامپ نیز به کرونا مبتلا شده و نتواند وظایف رئیس جمهور را بر عهده گیرد، این مأموریت به نانسی پلوسی، بعنوان رئیس مجلس نمایندگان سپرده می‌شود. البته تمام این‌ها احتمالاتی است که تا زمان مشخص نشدن وضعیت سلامت ترامپ در قرنطینه، مطرح می‌شود.

کارزار انتخاباتی به کجا می‌رسد؟

مساله دیگری که ترامپ با آن مواجه است، رقابت انتخاباتی است که با توجه به شرایط بیماری اش متوقف می‌شود، بویژه آنکه به تاخیر افتادن برگزاری انتخابات نیز فعلا مطرح نیست.

از زمان آغاز شیوع کرونا در ایالات متحده، دولت ترامپ با انتقادات گسترده‌ای به دلیل سیاست این دولت در برخورد با بیماری مواجه شده، چرا که این ویروس موجب فوت بیش از ۲۱۲ هزار نفر در آمریکا، تا تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۲۰ شد.

انتقادات از ترامپ، تنها از جانب رقبای دموکرات وی نبود، بلکه اعضای کنگره از میان حزب جمهوری خواه، به اضافه پزشکان نیز انتقادات سختی را متوجه رئیس جمهور کردند.

با وجود تمام دستاورد‌های اقتصادی ترامپ در طول چهار سال ریاست جمهوری اش، که شامل ایجاد صد هزار فرصت شغلی جدید برای آمریکایی ها، معاملات سلاح بزرگ با دولت‌های خاورمیانه و نیز اعمال مالیات‌های سنگین بر هم پیمانان و رقبای بین المللی می‌شود، شیوع کرونا، ضربه مهلکی به اقتصاد آمریکا وارد کرد و از این جهت، این بیماری یک مصیبت عادی برای ترامپ محسوب نمی‌شود.

این چالشها، رقابت انتخاباتی را به میدان داغی برای مقابله بین ترامپ و بایدن تبدیل کرد، کسی که تاکید می‌کند رئیس کاخ سفید، دروغگوست و در مورد دست یابی به واکسن کرونا کمی قبل از روز انتخابات، دروغ گفته است.

امروز، ترامپ در برابر یک دو راهی سخت قرار دارد، یا با همدردی از جانب ملت آمریکا به خاطر ابتلایش به ویروس کرونا مواجه می‌شود، یا اینکه مجبور است از بایدنی حمایت کند، که بار‌ها تاکید کرده است ترامپ افراط گرا و بی توجه است، چرا که بدون در نظر گرفتن سلامت عمومی، بر بازگشایی دوباره کشور اصرار دارد.

به عقیده تحلیلگران، شرایط فعلی باعث می‌شود ترامپ در جریان کارزار انتخابات چند قدم به عقب بازگردد، بویژه آنکه خبر ابتلای رئیس جمهور آمریکا بر بازار بورس و ارز در داخل و خارج این کشور تاثیر گذاشته و همین مساله باعث آشفتگی سرمایه گذاران شده است.

در همین رابطه، شون کالو، از شرکت «ویتسباک» در گفتگو با رویترز تصریح کرده است: «ابتلای ترامپ به کرونا، از قدرت او برای حضور در رقابت انتخاباتی می‌کاهد و این مساله به ضرر اوست، به این دلیل که بار دیگر بحران کرونا خود را در مرکز امور قرار می‌دهد..، اما آیا این موضوع نتایج نظر سنجی‌ها را تغییر می‌دهد؟ واقعا نمی‌دانیم».

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر