پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
کد خبر: ۷۹۷۲۶
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۸

فکرشهر: کریم‌خان برای خود از لفظ شاه یا سلطان استفاده نمی‌کرد. او یکی از احفاد خاندان صفوی را به نام شاه در قلعه آباده مستقر کرده بود و خود به نام «وکیل‌الرعایا» به حکومت می‌پرداخت. او در دوران فرمانروایی خود، برای فسادستیزی و کوتاه‌کردن دست غاصبان اموال عمومی و خصوصی تلاش فراوانی کرد.

به گزارش فکرشهر، روزنامه خراسان نوشت: «کریم‌خان زند را یکی از فرمانروایان خوشنام در تاریخ ایران می‌دانند. به همت او، هرج و مرج به‌ وجود آمده پس از قتل نادرشاه به پایان رسید و دست‌ کم برای دو دهه، ایران در آرامش و امنیت به‌ سر برد.

کریم‌خان برای خود از لفظ شاه یا سلطان استفاده نمی‌کرد. او یکی از احفاد خاندان صفوی را به نام شاه در قلعه آباده مستقر کرده بود و خود به نام «وکیل‌الرعایا» به حکومت می‌پرداخت. او در دوران فرمانروایی خود، برای فسادستیزی و کوتاه‌کردن دست غاصبان اموال عمومی و خصوصی تلاش فراوانی کرد.

«جان پری» در کتاب خود با عنوان «کریم‌ خان زند»، روایتی را نقل کرده‌ که نشان‌دهنده اهتمام وکیل‌الرعایا به اجرای عدالت و جلوگیری از گسترش فساد است. «جان پری» می‌نویسد: «می‌گویند حاکم مازندران از سوداگری (بازرگانی) مبلغ ناقابل دو عباسی به زور گرفته بود و آن مرد به شیراز شکایت کرد. وکیل فوراً فرستادگانی را جهت کشاندن حاکم به دربار گسیل داشت. در دربار او را از حکومت معزول ساختند. طی مدت شش‌هفته، به مرد دادخواه در قصر جا و غذا دادند و هنگام بازگشتش به مازندران، نه تنها خرجی راهش را پرداخت کردند، بلکه مبلغی به‌ عنوان خسارت ناشی از فقدان درآمد به علت غیبت از محل کسبش، به او داده شد و خسارت این مخارج و کارها به خاطر دو عباسی اجحاف، از حاکم معزول گرفته شد. در ارومیه، گروهی از بازرگانان که راهزنان آنها را غارت کرده بودند، به رضا قلی‌خان حاکم ارومیه شکایت کردند. مشارالیه قیمت کالاهایشان را به آنها پرداخت کرد تا گرفتار اتهام مسامحه نشود و اندکی بعد نیز اموال مسروقه پیدا شد.»

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر