دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲
جستجو
آخرین اخبار جامعه
مطالب بیشتر
کد خبر: ۲۰۰۱۵۹۷
يکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۴

فکرشهر: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اننقاد از عدم تناسب عرضه و تقاضای مسکن، گفت: وقتی در کشور یک میلیون واحد نیاز داریم، اما تولید به ۱۰۰ هزار واحد هم نمی‌رسد پس قطعا باعث افزایش قیمت خواهد شد.

به گزارش فکرشهر از شفقنا، محمدرضا پور ابراهیمی در خصوص وضعیت قیمت مسکن، اظهار داشت: قیمت‌ها همچنان بالا بوده و رکود حاکم است و شاید بعضا خرید و فروش‌هایی با قیمت پایین‌تر انجام شود، اما به معنای این نیست که بازار مسکن با قدرت خرید مردم متناسب شده است؛ بلکه به نظر می‌رسد روند رشد قیمت‌ها متوقف شده و به حداقل ثباتی رسیده است.

وی در ادامه با اشاره به تاثیر قطعی گاز واحد‌های صنعتی بر افزایش قیمت مصالح ساختمانی در آستانه زمستان، گفت: دولت به دنبال ارائه راهکار‌هایی برای تامین گاز صنایع است تا از تعطیلی آن‌ها جلوگیری شود. همچنین ما حکم آورده و وزارت راه و شهرسازی را مکلف به واگذاری زمین برای تسهیل دسترسی به مسکن مناسب کردیم که اگر این اتفاق رخ دهد می‌تواند بخش زیادی از تقاضا را کاهش داده که اثر مثبت در کاهش قیمت مسکن خواهد داشت.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قیمت مسکن متاثر از ده‌ها عوامل است و بزرگترین عامل افزایش قیمت، عدم عرضه مسکن است وقتی در کشور یک میلیون واحد نیاز داریم، اما تولید به ۱۰۰ هزار واحد هم نمی‌رسد پس قطعا باعث افزایش قیمت خواهد شد؛ بنابراین عدم تعادل بین عرضه و تقاضا که عرضه یک دهم تقاضا است، باعث به وجود آمدن این وضعیت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: البته مصالح ساختمانی و قیمت زمین هم تاثیر زیادی در این زمینه گذاشته است. اما با تعطیل کردن بازار سرمایه و بورس کالا، تاثیری در خصوص قیمت مصالح رخ نخواهد داد؛ بنابراین عده‌ای در حال دادن ادرس غلط هستند به عنوان نمونه برق واحد‌های تولیدی در تابستان و گاز این واحد‌ها هم در زمستان قطع می‌شود پس قیمت تمام شده هم بالا می‌رود؛ بنابراین نیاز است که در ابتدا تراز انرژی انرژی برطرف شود.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر