پنجشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
کد خبر: ۲۰۰۴۴۲۵
سه‌شنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۸

فکرشهر: مجله تصویری سلاح نوشت: از زمان معرفی سامانه‌های پدافند هوایی قابل حمل توسط انسان (Man-Portable Air Defense Systems) یا امپدز (MPADS)، این موشک‌های دوش پرتاب گرمایاب به تهدیدی جدی برای هواگرد‌ها تبدیل شده اند.

اقدامات متقابل فروسرخ مانند سامانه اقدامات متقابل فروسرخ مشترک (Common Infrared Countermeasures) یا به اختصار سی آر سی ام (CIRCM) شرکت نورثروپ گرومن در محافظت از خدمه هواگرد‌ها در برابر این قبیل تهدیدات موثر عمل می‌کنند.

با این وجود، سی آر سی ام و سامانه‌های مشابه تنها می‌توانند به مقابله با چیزی که می‌بینند، پرداخته و حسگر‌های هشدار موشک آن‌ها برای بقا حیاتی هستند. این چشم‌های سامانه سی آر سی ام ممکن است قهرمانان گمنام دنیای اقدامات متقابل باشند که موشک‌ها را تقریبا به صورت آنی شناسایی می‌کنند.

آشنایی با اتینا؛ نسل جدید حسگر هشدار موشک

اتینا؛ فناوری جدید آمریکا برای شناسایی موشک‌های گرمایاب + تصاویر

نسل جدید حسگر هشدار موشک شرکت نورثروپ گرومن که به نام سامانه آگاهی درگیری تاکتیکی پیشرفته با دشمن (Advanced Tactical Hostile Engagement Awareness) یا به اختصار اتینا (ATHENA) شناخته می‌شود، جهشی در قابلیت تشخیص تهدید ارائه می‌کند.

بزرگترین نگرانی خدمه یک هواپیما یا هلیکوپتر در حال برخاستن از فرودگاهی در منطقه‌ای ناامن اغلب مهمات پیچیده شلیک شده از یک هواپیمای جنگنده نیست، بلکه موشک‌های دوش پرتاب هستند. اپراتور این سلاح می‌تواند در میان درختان یا پشت تلی از آوار پنهان شده باشد.

سامانه‌های پدافند هوایی دوش پرتاب که برای نخستین بار در دهه ۱۹۵۰ معرفی شدند، پرتابگر‌هایی قابل حمل برای شلیک موشک‌های گرمایاب هستند. این موشک‌ها روی اثر فروسرخ پیشرانه هواگرد قفل می‌شوند. اگرچه برد کوتاهی دارند، اما می‌توانند به طور موثر مرگبار باشند. در شرایطی که فروش این سامانه‌ها در سطح بین المللی به شدت کنترل می‌شود، اما بین تروریست‌ها بسیار محبوب هستند.

به همین دلیل است که برخاستن یک هواگرد در منطقه‌ای جنگی اغلب شامل یک نمایش آتش بازی کوچک می‌شود، زیرا خلبان افشانه‌ای از شعله‌های فریب را برای گمراه کردن حسگر موشک ورودی رها می‌کند. اما این روش و گزینه‌هایی مانند سامانه سی آر سی ام فقط می‌توانند بر آنچه می‌بینند، غلبه کنند.

اتینا؛ سامانه‌ای هوشمند

اتینا؛ فناوری جدید آمریکا برای شناسایی موشک‌های گرمایاب + تصاویر

برای پر کردن این شکاف، اتینا توسط شرکت نورثروپ گرومن معرفی شده است. این سامانه هوشمند همواره در حالت فعال قرار دارد و مراقب تهدیدات احتمالی است. این نه تنها شامل موشک‌های دوش پرتاب می‌شود، بلکه موشک‌های هدایت شونده ضد تانک و ... را نیز در بر می‌گیرد.

برخلاف حسگر‌های نسل‌های پیشین، نورثروپ گرومن مدعی است که اتینا وضوح و برد بیشتری دارد که زمان بیشتری را برای شناسایی و پاسخ به تهدیدات در اختیار خدمه هواگرد قرار می‌دهد.

یکی دیگر از مزیت‌های اتینا مجهز بودن به پردازشگر داده است که در ترکیب با نرم افزاری پیشرفته کار می‌کند. این به سامانه اجازه می‌دهد بدون درگیر کردن منابع محاسباتی هواگرد، به تنهایی عمل کند. نرم افزار سامانه می‌تواند به آسانی به روز رسانی شود تا نیاز‌های در حال تغییر ماموریت را پاسخگو بوده و قابلیت بقای بیشتری را فراهم کند.

اتینا حسگری است که دید ۳۶۰ درجه را برای خدمه هواگرد فراهم کرده و به طور پیوسته چندین فید ویدیویی را در یک واحد ترکیب می‌کند. خدمه می‌توانند هر نقطه‌ای در اطراف هواگرد را به صورت ۳۶۰ درجه زیر نظر داشته باشند.

اتینا قابلیت‌های آگاهی از موقعیت را فراهم می‌کند که پیش از این تنها در هواپیما‌های بسیار بزرگتر موجود بود و از این طریق بقای هواگرد‌هایی مانند هلیکوپتر‌ها را افزایش می‌دهد.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر