شنبه ۰۲ تير ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار استان بوشهر
مطالب بیشتر
کد خبر: ۲۰۰۷۱۳۹
دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۲:۱۸

فکرشهر: استاندار بوشهر گفت: سد دالکی با حجم مخزن ۲۷۰ میلیون مترمکعب و پیشرفت ۵۵ درصد به همت قرارگاه خاتم انبیا در دست ساخت است.

به گزارش فکرشهر از صداوسیما، احمد محمدی زاده اظهار داشت: سد دالکی از نوع خاکی و هسته آسفالتی با ارتفاع ۱۰۶ متر در شهرستان دشتستان قرار دارد.

وی افزود: با بهره برداری از سد دالکی، آب مورد نیاز ۱۲ هزار و ۷۵۰ هکتار از نخلستان‌های شهرستان دشتستان و بخشی از حقابه تالاب حله تامین می‌شود.

استاندار بوشهر ادامه داد: این سد بر روی رودخانه دالکی در حال ساخت است و نقش مهمی در کنترل سیلاب، بهبود کشاورزی و تامین حقابه‌های محیط زیستی دارد.

محمدی زاده یادآور شد: برای ساخت این سد بیش از ۱۵ میلیون مترمکعب خاکبرداری و خاکریزی انجام خواهد شد و اکنون همه جبهه‌های کاری آن فعال است.

وی یاد آورشد: باتوجه به خشکسالی‌های درازمدت و مشکلات ناشی از کم آبی، دولت سیزدهم برای تامین آب آشامیدنی و کشاورزی استان بوشهر ساخت سد و راه اندازی آب شیرین کن را به صورت جهادی در دستور کار قرار داده است.

محمدی زاده افزود: سد دهرود از مصوبات سفر استانی هیات دولت است که در یکی از مناطق متاثر از خشکسالی و افت سطح آب‌های زیر زمینی در حال ساخت است.

وی ادامه داد: سد دهرود با حجم مخزن ۱۰.۵ میلیون متر مکعب، به منظور کاهش فشار بر سفره‌های آب زیرزمینی، بهبود شرایط کشاورزی و به ویژه گلخانه‌ها و تامین بخشی از آب شرب منطقه اجرا شده است.

محمدی زاده بیان کرد: چهار سد دره عنبری، چهار روستایی، دره گپ و دره رجدون در مراحل مختلف مطالعات قرار دارند و تلاش می‌شود تا پیش از پایان دولت سیزدهم عملیات اجرایی حداقل ۲ سد آن آغاز شود.

وی گفت: سد عنبری به منطور کنترل سیلاب‌های مخرب کوهستان‌های بالادست شبانکاره و کاهش خسارت ناشی از سیلاب‌ها در زمین‌های مسکونی و کشاورزی مناطق پیرامونی ساخته خواهد شد.

استاندار بوشهر افزود: سد عنبری با حجم مخزن ۵.۳ میبلیون متر مکعب، افزون بر کنترل سیلاب‌های مخرب، باعث تامین آب پایدار و قابل استفاده در بخش کشاورزی شبانکاره می‌شود.

محمدی زاده افزود: اکنون پنج سد در نقاط مختلف استان در حال ساخت است که برخی از آن‌ها آبگیری شده است.

وی اظهار داشت: ظرفیت تولید آب شیرین کن‌ها از ۱۰۵ هزار مترمکعب فعلی در آینده به ۲۲۰ هزار مترمکعب خواهد رسید.

استاندار بوشهر افزود: اکنون ساخت پنج سد شامل باغان، دالکی، دشت پلنگ، باهوش و اخند اجرایی و برخی آبگیری شده است.

محمدی زاده با بیان اینکه مخزن سد باغان در بارندگی‌های فصل زمستان و بهار ۶ میلیون مترمکعب آب ذخیره‌سازی کرد گفت: سد اخند در شهرستان عسلویه مراحل ذخیره‌سازی آب همزمان با تکمیل عملیات اجرایی آن در حال انجام است.

وی بیان کرد: حجم مخزن سد دشت پلنگ ۱۵۰ میلیون مترمکعب و از منابع تامین‌کننده آب در استان بوشهر است.

استاندار بوشهر با بیان اینکه تامین منابع مالی سد دشت پلنگ از طریق فاینانس خارجی انجام می‌شود، گفت: با تکمیل سد باهوش آب نخلستان اهرم مرکز شهرستان تنگستان تامین خواهد شد.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر