سه‌شنبه ۰۲ مرداد ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار استان بوشهر
مطالب بیشتر
فکرشهر: معاون اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر از اجرای فصل دوم کاوش و مطالعه باستان‌شناسی در کاخ چرخاب برازجان به عنوان آثار تاریخی دشتستان خبر داد...
کد خبر: ۲۰۰۷۳۵۷
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۲۳

فکرشهر: معاون اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر از اجرای فصل دوم کاوش و مطالعه باستان‌شناسی در کاخ چرخاب برازجان به عنوان آثار تاریخی دشتستان خبر داد.

به گزارش فگرشهر معاون میراث فرهنگی استان بوشهر از افزایش ۴ برابری اعتبارات مرمت اماکن تاریخی استان خبر داد و گفت: این اعتبارات از ۲۶۰ میلیارد ریال سال قبل، امسال به بیش از یک‌هزار میلیارد ریال رسیده است.

به گزارش فکرشهر از مهر، نصرالله ابراهیمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اعتبارات مرمت و بازسازی اماکن تاریخی استان بوشهر با افزایش خوبی روبرو شده و با افزایش حدود ۴ برابری از ۲۶۰ میلیارد ریال به بیش از هزار میلیارد ریال رسیده است.

وی اضافه کرد: از اقدامات مهمی که در دستور کار قرار دارد، ساماندهی کاروانسرای مشیرالملک دشتستان، کاروانسرای دالکی مربوط به دوران قاجار و پل مشیر مربوط به دوره صفوی است.

توسعه موزه منطقه‌ای خلیج فارس

ابراهیمی خاطرنشان کرد: توسعه موزه منطقه‌ای خلیج فارس و موزه رئیس علی دلواری، مرمت امامزاده عبدالمهیمن علیه‌السلام و ساماندهی آثار تاریخی جزیره خارگ امسال در دستور کار قرار گرفته است.

وی از آغاز فصل دوم کاوش و مطالعه باستان‌شناسی کاخ چرخاب برازجان خبر داد و خاطرنشان کرد: این اثر تاریخی از کاخ‌های زمستانی کورش همراه با کاخ‌های سنگ سیاه و بردک سیاه کاخ‌های سه‌گانه هخامنشی این منطقه را تشکیل می‌دهند.

معاون اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهر با اشاره به راه‌اندازی انجمن خیرین مرمت آثار تاریخی استان تصریح کرد: ساماندهی بافت تاریخی بوشهر در کنار ساحل بوشهر از برنامه‌های مهم امسال است که از مصوبه اعتبار هزار میلیارد ریالی مرمت آثار و اماکن تاریخی استان بوشهر حدود ۳۰ درصد آن به بافت تاریخی بوشهر اختصاص دارد.

ثبت ۳۳۸ اثر غیرمنقول

وی تعداد آثار تاریخی منقول ثبت شده استان بوشهر را ۲۸ اثر اعلام کرد و اظهار داشت: در این راستا ۳۳۸ اثر غیرمنقول شامل عرصه و سایت‌های تاریخی استان بوشهر به ثبت آثار ملی کشور رسیده است.

وی از ثبت ۱۰۵ اثر تاریخی ناملموس استان بوشهر در فهرست آثار ملی شامل آئین‌ها، سنت‌ها، تمدن‌ها، غذا‌های سنتی و محلی، بازی‌های بومی خبر داد و بیان کرد: در این راستا ۱۲ اثر طبیعی استان بوشهر از جمله درختان کهنسال، کلوت‌ها، گنبد نمکی، چشمه‌های آب گرم ثبت آثار ملی شده است.

نظرات بینندگان
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
شنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۷
با صد میلیارد توملن میشه یک شهر را آباد کرد ولی شما نمیتوانید چند ملک آثار باستانی را درست و مرمت کنید، دلیل هم مشخص است جیبی که ته ندارد ....
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
..احسنت
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
يکشنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۴
راست میگه
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
احسنت
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۰:۰۹
احسنت
ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر