دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
کد خبر: ۲۰۰۷۴۵۰
سه‌شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۰:۳۲

فکرشهر: حسین یگانه لایق در عصرخبر نوشت: به دنبال حضور انواع دولتی‌ها و مجلسی‌ها برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری این دوره نکات زیر بهتر است مورد توجه قرار گیرد.

۱- طبق ماده ۳۷ قانون‌انتخابات ریاست جمهوری «اعضای هیأت دولت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای عالی قضایی و شورای نگهبان در صورتی می‌توانند داوطلب‌شوند که قبل از ثبت نام از سمت خود استعفاء نموده و در آن سمت شاغل نباشند» افراد ثبت نام کننده برای حسن نیت و صداقت، نامه استعفای خود را منتشر کنند.

۲- بررسی همراهان افراد ثبت نام‌کننده و فعالیت‌های این اطرافیان و همراهان در فضای مجازی این شائبه را به وجود آورده است که این کاندیدا‌ها و اطرافیانشان همچنان از امکانات دولتی مشغول استفاده بوده اند و حتی در اماکن دولتی جلسات انتخاباتی برگزار کرده اند مثلا توییت‌های رییس روابط عمومی شهرداری تهران و یا حضور رییس حوزه وزارتی، رییس روابط عمومی، دستیار وزیر در امور استان ها، معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی وزیر راه در هنگام ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری همچنان این شائبه را ایجاد کرده است که همچنان کاندیدا‌ها از امکانات و ظرفیت‌های دولتی و عمومی مشغول استفاده هستند که این مهم مغایر با قانون و اخلاق و شرع می‌باشد ناگفته نماند که رییس روابط عمومی شهرداری زاکانی پیشتر در توییتی اعلام‌کرده بود که استعفای خود را برای حضور در فعالیت‌های انتخاباتی به شهردار تقدیم‌کرده است که در مورد شهردار تهران هم شورای شهر بید اعلام کند.

۳- باتوجه به حضور پرشمار دولتی‌ها و مجلسی در ثبت نام میتوان یک‌ماه کشور را تعطیل کرد که ایشان با خاطر آسوده به فعالیت‌های انتخاباتی بپردازند، بد هم‌نیست مشخص می‌شود که کار و فعالیت دولتی‌ها و مجلسی نقش و‌تاثیری‌در اداره کشور دارد یا خیر!

۴-حضور اطرافیان کاندیدا‌ها در ادارات و وزارت خانه‌ها پس از اعلام کاندیداتوری مورد توجه و‌بررسی قرار گیرد که خدای ناکرده از امکانات عمومی و‌دولتی استفاده انتخاباتی نشود که شرایط برابر برای همه کاندیدا‌ها برای رقابت سالم بوجود آید.

۵- نامزد‌ها ریاست جمهوری مانند بسیاری از کشور‌ها لیست هزینه‌ها و محل مورد استفاده پول‌ها را مشخص کنند که مورد قضاوت و بررسی مردم بعنوان رای دهنده قرار گیرد.

۶- کاندیدا‌ها سعی کنند از عکس و‌خاطرات بزرگان به خصوص شهدای گرانقدر برای تایید خود و یا تکذیب رقیب خود استفاده نکنند.

۷- کاندیدا‌های انتخابات که پست و سمت دولتی داشته اند یک آمار دقیق از عملکرد خود ارائه کنند.

۸- کاندیدا‌ها موضع رسمی و قطعی خود را نسبت امورات جاری کشور و درگیر مردم مثل تحریم‌ها، فیلترینگ، طرح عفاف و حجاب و … اعلام کنند که تا پس از رییس جمهور مورد قضاوت مردم و رسانه‌ها قرار گیرند همانطور که این مقایسه و نقد در مورد اظهارات رییس جمهور شهید پیش و پس از رییس جمهور شدن صورت گرفت.

۹- کاندیدا‌ها لیست اموال خود و اطرافیان را اعلام عمومی کنند که هم‌مورد بررسی رسانه‌ها و مردم قرار گیرد و هم پس از دوره خدمت بررسی شود که افزایش غیر منطقی داشته یا خیر.

۱۰- مخاطب و هدف کاندیدا‌ها در اعلام برنامه‌ها مردم باشد نه برای خوشحال کردن مسئولین دیگر!

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر