جمعه ۲۹ تير ۱۴۰۳
جستجو
کد خبر: ۲۰۰۷۹۲۴
پنجشنبه ۰۷ تير ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۶

فکرشهر: رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی از وقوع رگبار و رعدوبرق در ارتفاعات کشور طی روز‌های پایانی هفته خبر داد و نسبت به خودداری از کوهنوردی در این شرایط جوی توصیه کرد.

به گزارش فکرشهر از ایسنا، صادق ضیاییان درباره شرایط جوی مناطق کوهستانی کشور طی پنجشنبه تا جمعه (۷ تا ٨ تیرماه) افزود: فعالیت سامانه بارشی و خنک، در ارتفاعات شمال غرب، ارتفاعات البرز و ارتفاعات شمال شرق طی این مدت پیش‌بینی می‌شود. افزایش ابر و مه آلود شدن، وقوع رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید، بارش تگرگ و در قله‌های مرتفع بارش برف دور از انتظار نیست.

وی با اشاره به صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی برای وقوع بارش و ناپایداری جوی اظهارکرد: کاهش دید افقی و عمودی، احتمال اصابت صاعقه، جاری شدن سیل و وزش باد شدید در مناطق کوهستانی دور از انتظار نیست.

رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی اضافه کرد: شدت بارش‌های رگباری تا اواخروقت پنجشنبه (۷ تیرماه) در شمال آذربایجان شرقی و اردبیل، دامنه‌های البرز غربی و مرکزی، بخش‌هایی از ارتفاعات زنجان، قزوین، البرز و شمال تهران و با شدت کمتر در ارتفاعات گلستان و سمنان می‌تواند منجر به وقوع سیلاب، رانش و لغزش زمین همچنین طغیان رودخانه‌ها شود. در این شرایط جوی از انجام فعالیت‌های مرتبط با کوهستان اعم از کوهنوردی، دره‌نوردی، پرواز‌های تفریحی، کمپینگ و شب مانی اجتناب شود.

به گفته ضیاییان طی جمعه (۸ تیرماه) بارش‌ها با شدت کمتر و به‌صورت پراکنده در بعضی ساعات به‌ویژه بعدازظهر و غروب در ارتفاعات البرز تداوم دارد.

وی با اشاره به تداوم استقرار هوای گرم طی روز و افزایش تابش اشعه فرابنفش طی ساعات میانی روز در نیمه جنوبی کشور توصیه کرد: تمهیدات لازم حفاظتی جهت کاهش آسیب ناشی از افزایش اشعه فرابفش و گرمازدگی در طی روز در نیمه جنوبی کشور اتخاذ شود.

رییس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی اضافه کرد: در سایر مناطق کشور به‌ویژه مناطق شرقی و مرکزی کشور وزش باد گاهی شدید مهمترین پدیده جوی است.

ضیاییان در پایان درباره وضعیت جوی ارتفاعات شمال تهران طی روز‌های پایانی هفته گفت: آسمان ارتفاعات پایتخت تا اواخر وقت پنجشنبه نیمه ابری تا ابری و مه آلود، افزایش سرعت وزش باد، به تناوب وقوع رگبار و رعدوبرق و احتمال تگرگ به‌ویژه در قله‌های مرتفع و جمعه اوایل روز آفتابی، از ظهر بتدریج افزایش ابر و افزایش باد، طی بعدازظهر و غروب رگبارو رعدوبرق پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر