جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
کد خبر: ۷۶۹۲۵
چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۷

فکرشهر: رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه اعلام کرد، او تمام اسناد مرتبط با تحقیقات فدرال در مورد مداخله انتخاباتی روسیه و استفاده هیلاری کلینتون از سرور شخصی برای ایمیل‌های دولتی را از حالت محرمانه خارج کرده است.

به گزارش فکرشهر از ایسنا و به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه سه‌شنبه در پیامی توییتری نوشت: من مجوز کامل داده‌ام تا تمام اسنادی که هرگونه ارتباطی با بزرگترین جرم سیاسی تاریخ آمریکا دارند –حقه روسیه- منتشر شود. همچنین اسناد مربوط به رسوایی ایمیلی هیلاری کلینتون. بدون سانسور!    

این اظهارات ترامپ در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر واکنش‌هایی را در پی داشت. جان برنان، مدیر سابق سیا سه‌شنبه جان راتکلیف، مدیر اطلاعات ملی فعلی را به خارج کردن گزینشی اسناد از حالت محرمانگی که به نفع دونالد ترامپ است، متهم کرد.

برنان به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت: تصمیم برای انتشار اسناد مرتبط به اتهامات روسیه که این سازمان گردآوری کرده است، مبنی بر اینکه هیلاری کلینتون قصد داشت "رسوایی" علیه رقیب جمهوری‌خواهش در سال ۲۰۱۶ به راه بیندازد، با انگیزه‌های سیاسی است.

تحقیقات روسیه به ریاست رابرت مولر در شورای ویژه انجام شد و به دنبال آن بود تا مشخص کند آیا روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا دخالت کرد یا خیر. این تحقیقات که بین مه ۲۰۱۷ و مارس ۲۰۱۹ انجام شد، همچنین این اتهامات را بررسی کرد که نزدیکان ترامپ با مقام‌های روس تبانی کردند.

در نهایت، تحقیقات مذکور به این نتیجه رسید که نه ترامپ و نه نزدیکانش با مقام‌های روس هماهنگی یا تبانی نداشته‌اند، با این حال رابرت مولر گفت که نمی‌تواند با قطعیت بگوید که ترامپ مانع‌تراشی در مسیر برقراری عدالت نداشته است.

ترامپ گفت، "مدت‌ها پیش" این اسناد را از حالت محرمانه خارج کرده اما مقام‌ها "بسیار کند" عمل کرده‌اند. او در مه ۲۰۱۹ به ویلیام بار، دادستان کل آمریکا مجوزی برای انتشار اطلاعات محرمانه مرتبط با منشاء تحقیقات روسیه داد و به جامعه اطلاعاتی آمریکا حکم داد تا "سریع عمل کنند و همکاری کامل داشته باشند."

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر