جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
کد خبر: ۷۷۱۴۰
يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۰

فکرشهر: بازار ایجنت‌ها در فصل بی‌سروصدای نقل‌وانتقالات هم رونق داشته است.

به گزارش فکرشهر، روزنامه جام جم نوشت: «فصل نقل‌وانتقالات فوتبال اروپا که همین چند روز پیش تمام شد، بیش از هر چیز دیگری تحت تاثیر شیوع کرونا بود. به دلیل مشکلات و محدودیت‌های اقتصادی ناشی از شیوع این ویروس، خبری از قراردادهای پر سر و صدا یا انتقالات جنجالی نبود. نمونه‌اش رئال مادرید که در فصول گذشته کلی در این بازار فعال بود و امسال هیچ خرید مهمی نداشت. دیگر تیم‌های مطرح اروپایی نیز کم و بیش چنین وضعیتی داشتند. با تمام این اوصاف بازار یک گروه در این شرایط همچنان سکه بود. ایجنت‌ها یا همان مدیربرنامه‌های مطرح دنیای فوتبال اگرچه ستاره‌ای را در این تابستان جا به جا نکردند اما با فروش بازیکنان نسبتا متوسط ثروت قابل توجهی به دست آوردند. دستمزد ایجنت‌ها بخش جدانشدنی هر قرارداد است اما هنوز میزان مشخص دریافتی هر ایجنت از فروش بازیکنانش مشخص نیست. فیفا برای اولین بار سال گذشته اعلام کرد که این افراد در طول یک سال درآمدی حدود ۵۰۰ میلیون پوند داشته‌اند اما باز هم میزان مشخص دریافتی هر فرد معلوم نشد. به عنوان مثال خورخه مندز که یکی از بزرگترین ایجنت‌های دنیای فوتبال است، چند هفته پیش فابیو سیلوا مهاجم پورتو را با رقم ۳۵ میلیون پوند به ولورهمپتون فروخت و طبق اعلام رسانه‌های پرتغالی ۶.۴ میلیون پوند دریافت کرد، یعنی حدود ۱۸ درصد رقم کل انتقال. اما همین فرد از فروش فرانسیس ترینکائو از براگا به بارسلونا با رقم ۲۶ میلیون پوند، ۶.۴ میلیون پوند به دست آورد و این یعنی ۲۴ درصد از کل رقم انتقال. در ادامه اشاره‌ای خلاصه به سه ایجنتی می‌کنیم که در تابستان بیشترین درآمدزایی را از فروش بازیکنان به دست آورده‌اند.

خورخه منـدز

هر وقت نام اینجنت در نقل‌وانتقالات دنیای فوتبال به میان می‌آید، بدون شک باید پیش از همه به خورخه مندز پرتغالی اشاره کرد. او شرکت ورزشی خود به نام GestiFute را سال ۱۹۹۶ تاسیس کرد و اولین فعالیت رسمی‌اش در سال ۱۹۹۷ رقم خورد که نونو اسپیریتو را با رقمی حدود ۲ میلیون پوند از ویتوریا گیمارش به دپورتیوو لاکرونیا برد. او در این سال‌ها به قدری قدرتمند شد که گفته می‌شود ۶۵ درصد نقل‌وانتقالات بازیکنان پرتغالی زیر نظر او انجام می‌شود.

او در این تابستان بیشترین درآمد را از فروش بازیکنان داشت که از مجموع فروش ۱۲ بازیکن حدود ۲۶۰ میلیون پوند به دست آورد. انتقال روبن دیاس از بنفیکا به منچسترسیتی، دیگو ژوتا از وولوز به لیورپول و نلسون سمدو از بارسلونا به وولورهمپتون مهم‌ترین جابه‌جایی‌های او در این تابستان بود. بنا به گزارش مجله فوربس در سال ۲۰۱۹، او سومین ایجنت قدرتمند در دنیای فوتبال بود.

فعالیت او در این سال‌ها به این شرح است:

رقم کل قراردادهای بسته شده توسط او در سال‌های اخیر: ۹۰۰ میلیون پوند

تعداد بازیکنان تحت پوشش او:

۱۲۲ بازیکن

بازیکنانی باارزش بیش از یک میلیون پوند: ۵۴ بازیکن

بزرگترین قرارداد در تابستان: روبن دیاس از بنفیکا به منچسترسیتی با ۶۴ میلیون پوند

ارزشمندترین بازیکن: برناردو سیلوا، هافبک ۲۶ ساله من‌سیتی با ۷۲ میلیون پوند

بازیکنان معروف: کریستیانو رونالدو، برناردو سیلوا، ژائو کانسلو، خامس رودریگرز

جاناتـــــــان بارنــــــت

این ایجنت ۷۰ ساله که مدیرعامل و موسس شرکت stellar Group است، اولین فعالیت خود در این بازار را نه در دنیای فوتبال بلکه در کریکت انجام داد و اولین بازیکنش هم برایان لارا، بازیکن اسطوره‌ای کریکت انگلستان بود. او بعدها با تاسیس این شرکت وارد فعالیت در دنیای فوتبال شد و بنا به اعلام مجله معتبر فوربس در سال ۲۰۱۹، بارنت قدرتمندترین ایجنت در دنیای ورزش به حساب می‌آید.

این ایجنت انگلیسی در تابستانی که گذشت، ۱۸ بازیکن را بین باشگاه‌های اروپایی رد و بدل کرد که در مجموع رقم این قراردادها به ۱۳۴ میلیون پوند رسید و از این لحاظ در رده دوم قرار دارد. انتقال بن چیلول از لسترسیتی به چلسی، گرت بیل از رئال‌ مادرید به تاتنهام و سرجینیو دِست از آژاکس به بارسلونا، مهم‌ترین انتقالات او در تابستان بودند. خلاصه فعالیت بارنت را می‌توان این طور بیان کرد:

رقم کل قراردادهای بسته شده توسط او در سال‌های اخیر: یک میلیارد پوند

تعداد بازیکنان تحت پوشش او: ۲۱۳ بازیکن

بازیکنانی با ارزش بیش از یک میلیون پوند: ۱۲۴ بازیکن

بزرگترین قرارداد در تابستان: بن چیلول از لستر به چلسی با ۵۰ میلیون پوند

ارزشمندترین بازیکن: سائول نیگز، هافبک ۲۵‌ساله اتلتیکو مادرید با ۶۵ میلیون پوند

بازیکنان معروف: گرت بیل، سائول نیگز، مکسی لوپز و جوردن پیکفورد

مینــــــو   رایـــــــولا

نام این اینجنت ۵۳ ساله ایتالیایی طی سال‌های اخیر همیشه با حاشیه و جنجال همراه بوده است. بازیکنان زیر نظر او هم بازیکنانی هستند که حاشیه و جنجال زیادی به همراه دارند، بازیکنانی همچون زلاتان ابراهیموویچ، پل پوگبا و ماریو بالوتلی. اولین کار رسمی او در سال ۱۹۹۶ انجام شد که پاول ندود را از اسپارتا پراگ به لاتزیو برد. مجله فوربس سال گذشته در فهرست اینجنت‌های قدرتمند فوتبال، او را در رده پنجم قرار داد.

او در این تابستان، چندان فعال نبود و در مجموع بازیکنانی که زیر نظرش بودند با ۱۸ میلیون پوند به تیم‌های دیگر رفتند. خلاصه‌ای از وضعیت او در این سال‌ها به این صورت است:

رقم کل قراردادهای بسته شده توسط او در سال‌های اخیر: ۵۵۰ میلیون پوند

تعداد بازیکنان تحت پوشش او: ۷۲ بازیکن

بازیکنانی با ارزش بیش از یک میلیون پوند: ۴۰ بازیکن

بزرگترین قرارداد در تابستان: آندره‌آ پینامونتی از جنوا به اینتر با ۷.۲ میلیون پوند

ارزشمندترین بازیکن: ارلینگ هالند، هافبک ۲۹ ساله دورتموند با ۷۲ میلیون پوند

بازیکنان معروف: پل پوگبا، مارکو وراتی، لورنزو اینسینیه، جیان لوئیجی دوناروما

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر