سر خط خبرها:

پلیس: ۹۰ درصد ترددها در ایام نوروز با خودروی شخصی انجام شده/ بیشترین کشته‌های تصادفات در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، فارس، گیلان و اصفهان بوده/ علت ۸۲ درصد از تصادفات، عدم توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی است

فکرشهر: جانشین رئیس پلیس راه فراجا گفت:مهم‌ترین علت وقوع تصادفات سرعت و سبقت غیرمجاز، خستگی و خواب آلودگی، عدم توجه به جلو بوده است و بیشترین کشته‌ها در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، فارس، گیلان و اصفهان اتفاق افتاده است.

به گزارش فکرشهر و به نقل از ایلنا، سرهنگ «سیاوش محبی» جانشین رئیس پلیس راه فراجا در مورد آخرین آمار و اطلاعات از وضعیت راه‌ها گفت: از ابتدای طرح نوروزی یعنی از ۲۵ اسفند ماه تا امروز ۱۰ درصد سفرهای بین استانی افزایش پیدا کرده است. استان‌های تهران، البرز، مازندارن، فارس، گیلان بیشترین تردد را به خود اختصاص داده‌اند و مسافرپذیرتر از همه استان‌های کشور بوده اند.

سرهنگ محبی ادامه داد: در این مدت مهم‌ترین علت وقوع تصادفات سرعت و سبقت غیرمجاز، خستگی و خواب آلودگی، عدم توجه به جلو بوده است. ۶۰ درصد تصادفات در فاصله ۳۰ کیلومتری شهرها اتفاق افتاده است و بیشترین کشته‌ها در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، فارس، گیلان و اصفهان صورت گرفته است. در این مدت حدود ۹۰ درصد ترددها با خودروی شخصی انجام شده است.

جانشین رئیس پلیس راه فراجا افزود: ترافیک در محور هراز و فیروزکوه، آزادراه قزوین-رشت با توجه به مسدود بودن محور چالوس بسیار پرحجم است و به صورت رفت و برگشت این ترافیک هر لحظه پررنگ‌تر هم می‌شود.

او در مورد سایر محورهای مواصلاتی توضیح داد: محورهای خراسان رضوی، قم، البرز، مرکزی، اصفهان و شیراز نیز پرحجم است و باید گفت به طور کلی هم اکنون اکثر محورهای مواصلاتی کشور دارای ترافیک سنگین بدون گره ترافیکی هستند.

سرهنگ محبی با توصیه به رانندگان در جهت مدیریت سفر اظهار کرد: برای رسیدن به مقصد نباید عجله و شتاب کرد بخصوص مسافرانی که در حال بازگشت از سفر هستند. متاسفانه تجربه سالهای گذشته نشان می‌دهد بیشترین خستگی و خواب آلودگی هنگام بازگشت از سفر در رانندگان رخ می‌دهد. هموطنان برای اینکه بیشتر از ایام سفر استفاده کنند، بازگشت را به روز آخر و شب موکول می‌کنند این ساعت، انسان خسته است و طبیعی هم هست. در این زمان سرنشینان خودرو هم عموما می‌خوابند و در یک لحظه ممکن است حادثه رانندگی رخ دهد.

جانشین رئیس پلیس راه فراجا اضافه کرد: از هم وطنان می‌خواهیم اول صبح بازگشت از سفر را آغاز کنند و راننده خودرو قبل از حرکت استراحت کافی داشته باشند و سرنشینان نیز به صورت نوبتی بخوابند و به وضعیت راننده توجه داشته باشند.

علت ۸۲ درصد از تصادفات رانندگی

رئیس پلیس راه کشور گفت:بیشترین مسافران ورودی را در استان‌های مازندران، گیلان، خراسان رضوی، تهران، اصفهان و فارس شاهد بودیم.

سردار حسن مومنی رئیس پلیس راه کشور در گفت‌وگو با فارس به افزایش تردد مسافران نوروزی در جاده‌های کشور اشاره و اظهار داشت: بیشترین مسافران ورودی را در استان‌های مازندران، گیلان، خراسان رضوی، تهران، اصفهان و فارس شاهد بودیم.

وی گفت: بیشترین مسافران خروجی از استان‌های تهران، البرز ، اصفهان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و فارس بوده و بیشترین ماندگاری مسافران نیز در گیلان و مازندران و بخشی از گلستان بوده است.

سردار مومنی به رنگ بندی تصادفات در سال گذشته اشاره و تصریح کرد: در سال گذشته استانهای سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، خراسان رضوی، اصفهان، خوزستان، هرمزگان، مرکزی و بوشهر از لحاظ وقوع تصادفات وضعیت قرمز را به خود اختصاص داده بودند که امسال نیز تقریباً همان الگو را داریم چرا که تردد در محورهای جنوبی کشور بیشتر شده و تقاضای سفر به این استان‌ها نیز افزایش داشته است.

وی ادامه داد: در محورهای شمالی با توجه به حجم ترافیک بالا از سرعت خودروها کاسته شده و تصادفات سنگین کمتری به وقوع می‌پیوندد اما در جاده‌های جنوبی با توجه به اینکه حجم ترافیک کمی را شاهد هستیم رانندگان سرعت بالاتری داشته و با توجه به آن که جاده ها کفی و یکنواخت است تصادفات سنگینی به وقوع می پیوندد به طوری که در چند روز گذشته در سیستان و بلوچستان در اثر تصادف دو دستگاه پژو که به علت سرعت و سبقت غیرمجاز به وقوع پیوست دردم ۱۱ نفر جان باختند.

رئیس پلیس راه راهور کشور تصریح کرد: سرعت و سبقت غیر مجاز، عدم توجه به جلو و خستگی و خواب آلودگی علت ۸۲ درصد از تصادفات رانندگی را به خود اختصاص داده است.

رئیس پلیس راه کشور از مسافران نوروزی درخواست کرد که از عجله و شتاب پرهیز کرده و با صبر و حوصله و رعایت قوانین و مقررات رانندگی و سرعت مطمئنه در جاده‌ها تردد کنند.

دیدگاه خود را بنویسید