جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
آخرین اخبار جامعه
مطالب بیشتر
کد خبر: ۷۷۰۲۴
جمعه ۱۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۵:۱۰

فکرشهر: گسترش ویروس کرونا سیمای عمومی جامعه‌های بشری را دگرگون کرده است. تعطیلی موقت یا همیشگی بنیادها و دگرگونی عادت‌ها و شیوه‌های رفتاری، زندگی مدنی را یکسره تغییر داده است، جهان مد نیز از این روند برکنار نمانده است.

به گزارش فکرشهر، «عصرایران» به نقل از یورونیوز نوشت: آخرین گزارش بنگاه ریپلای Reply، متخصص در تحلیل داده‌های آماری، نشان می‌دهد که علاقه به مد و آرایش روز فروکش کرده است. میزان تقاضا در بازار مد به نسبت سال ۲۰۱۹ تا ۲۳ درصد پایین آمده است.

از این نظر عرصه مد در شش ماه گذشته به شدت آسیب‌ دیده و زیان آن تنها با حرفه‌های گردشگری و صنایع خودرو قابل مقایسه است.

یکی از عوامل این دگرگونی، تحول در دنیای کار است. از زمان گسترش پاندمی شیوه دورکاری، یا کار از خانه، کم و بیش در همه جوامع رواج یافته است. روشن است که در چنین شرایطی کراوات و کیف دستی و کفش پاشنه‌بلند از رونق می‌افتد. طبق آماری که از آمریکا رسیده از هر ده نفر فقط یک نفر در دورکاری، منظم و مرتب لباس می‌پوشد.

از سوی دیگر روشن است که جامه‌های «راحت» خانگی جای بیشتری در زندگی امروزی باز کرده‌اند: لباس ورزشی، کفش کتانی، تی‌شرت و ...

در دوره اوج شیوع کرونا، علاقه به لباس‌های خانگی در خیلی از کشورها بالا رفت. برای نمونه در بریتانیا تقاضا برای پوشش اوقات فراغت تا ۴۳۳ درصد افزایش داشت.

به نظر لارس براون، کارشناس صحنه مد در هامبورگ، در دنیای امروز لباس قبل از هر چیز باید راحت و بی‌تکلف باشد.

گرایش به پوشاک راحت و سبک برای نمونه در فروش فرآورده‌های شرکت نایکی به خوبی دیده می‌شود. این تولیدکننده وسایل ورزشی در همین بحران کرونا بین ماه‌های ژوئن تا اوت سال جاری تا ۱۱ درصد یعنی تا حدود یک و نیم میلیارد دلار بیشتر سود کرد.

همین گرایش در سایر شرکت‌های تولیدکننده پوشاک راحت و سبک دیده می‌شود، مانند شرکت اسپانیایی بالنسیاگا یا شرکت سنیکر.

پاندمی در ریزش ارزش سهام برخی از شرکت‌های مد که لباس‌های اداری و رسمی تولید می‌کنند، نیز مشهود بود؛ برای نمونه ارزش سهام هوگوباس تا ۵۰ درصد پایین آمد. این شرکت برجسته جهان مد اعلام کرد که فروش آن در دوران پاندمی تا حدود ۶۰ درصد افت کرده است.

از آن زمان این برند می‌کوشد با ابتکارات نوآورانه شیوه تولید را تغییر دهد و به مشتریان خود پوشاکی همساز با شرایط تازه و منطبق با ذوق و سلیقه امروز عرضه کند. برای نمونه هوگوباس به تازگی لباسی "گیاهی" عرضه کرده، به ترتیبی که کاملا با رهنمودهای سازمان‌های حمایت از حیوانات منطبق باشد.

به نظر کارشناسان آینده جهان مد به دو عامل بستگی دارد: چندوچون تحول پاندمی کرونا و شیوه کار در جهان آینده. چنانچه دورکاری همچنان رواج داشته باشد، طبیعی است که لباس رسمی و کیف و کراوات رفته رفته فراموش می‌شود.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر