سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
کد خبر: ۷۷۰۵۲
شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۶

فکرشهر: طبق آخرین برآوردها، قرار است عرضه اولیه سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در بازار سرمایه تا دو هفته دیگر، یعنی پایان مهرماه کلید بخورد.

به گزارش فکرشهر از ایسنا، هرچند تاکنون چند مرتبه آغاز عرضه سهام سرخابی های پایتخت در بازار سرمایه به تعویق افتاده است، اما عرضه اولیه سهام ۵+۵ درصدی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بر اساس آخرین اعلام مسئولان تا پایان مهرماه سال جاری رقم خواهد خورد و برای اولین بار پای این دو باشگاه قرار است به بازار سرمایه باز شود.

طبق اعلام قرار بر این است عرضه اولیه این دو باشگاه به صورت ۵+۵ درصدی سهام انجام شود، بدین معنا که ابتدا تنها پنج درصد برای کشف قیمت و پنج درصد هم برای سهام شناور عرضه خواهد شد تا در این راستا حباب ایجاد نشود.

پیش‌شرط واگذاری بروز رسانی اساسنامه‌ها بود و اعلام شد که در مرحله اول باید اساسنامه دو شرکت طبق فرمت‌های سازمان بورس بروز رسانی شود و پس از آن صورت‌های مالی مدنظر قرار می گیرد و در ادامه با برگزاری مجمع‌های فوق‌العاده سایر فعالیت ها پیش می‌رود.

طبق اعلام مسئولان وزارت ورزش و جوانان واگذاری سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در نهایت به صورت ۱۰۰ درصدی رقم می خورد، اما در ابتدا با ورود ١٠ درصد از سهام برای کشف قیمت همراه خواهد بود که در همین راستا واگذاری ورزشگاه‌های مرغوبکار و درفشی‌فر و کمپ حجازی برای افزایش دارایی‌ها در دستور کار قرار گرفت و اعلام شد سرمایه این دو باشگاه و  ارزش آن ها در زمینه‌های  مختلف حدود یک هزار میلیارد تومان است.

۲۵ شهریورماه سال جاری نیز به مدیران سرخابی‌های پایتخت دستور داده شد تا تیم ویژه بررسی نهایی صورت‌های مالی و رفع موانع دو تیم پایتخت برای شفاف‌سازی ورود به بازار سرمایه تشکیل شود، اما کماکان علی رغم چندین و چند وعده، عرضه اولیه سهام دو باشگاه کلید نخورده است و بعید به نظر می رسد که این اتفاق به مهرماه نیز قد دهد.

واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در سال جاری به بخش خصوصی جدی تر از هر زمان دیگری دنبال شد و این مسئله با جلسه وزاری امور اقتصادی و دارایی، وزیر ورزش و جوانان، وزیر دادگستری و رییس سازمان خصوصی سازی در نخستین ماه سال ۹۹ کلید خورد و با توجه به دستور صریح رییس جمهوری به وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه هرچه سریع تر سازوکار عرضه سهام بنگاه هایی که در اختیار دولت، نهادهای عمومی و نیروهای مسلح هستند، در بورس فراهم شود، به نظر رسید که این دو باشگاه پر طرفدار بیش از هر زمان دیگری باید خود را در سال جاری به بخش خصوصی نزدیک ببینند.

این درحالی است که خردادماه اعلام شد واگذاری این دو باشگاه به بخش خصوص طی ۲ تا ۳ ماه آینده کلید خواهد خورد و نهایتا پای باشگاه های استقلال و پرسپولیس تا پایان شهریورماه به بازار سرمایه باز می‌شود.

به گزارش ایسنا، ۲۵ آذرماه سال ۱۳۹۷ بود که مسعود سلطانی فر- وزیر ورزش و جوانان اعلام کرد که پیشنهاد این وزارتخانه مبنی بر واگذاری دو شرکت استقلال و پرسپولیس که به تایید رییس جمهور رسیده بود بعد از طی کردن مراحل  کارشناسی در کمیسیون اقتصادی در هیات دولت به تصویب رسید و با توجه به این مصوبه هیات وزیران، سازمان خصوصی‌سازی وابسته به وزارت امور اقتصادی و دارایی تمامی مراحل ارزیابی، قیمت‌گذاری، تعیین شرایط و نحوه واگذاری به متقاضیان را بر عهده خواهد داشت.

با این وجود در روزهای پایانی سال ۹۷ بود که سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد این دو باشگاه توسط کارشناسان قیمت‌گذاری شده و قرار است در اولین فرصت در سال ۱۳۹۸ جلسه هیأت واگذاری برگزار و این قیمت در این جلسه تأیید یا رد شود. در این رابطه رئیس سابق سازمان خصوصی‌سازی نیز عنوان کرد که مقدمات واگذاری این دو باشگاه هنوز فراهم نشده است و مشغول آماده‌سازی این دو باشگاه برای واگذاری هستیم و در نهایت ۱۱ شهریورماه سال ۹۸  وزیر ورزش و جوانان با اشاره به برگزاری نشست تخصصی با کمیسیون اصل ۴۴ درباره واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، تاکید کرد که با توجه به فراهم نبودن شرایط و تفاهم با مجلس و نهادهای نظارتی، این واگذاری حداکثر تا پایان سال ۹۸ به تعویق افتاده است.

ورود سهام سرخابی ها به بازار سرمایه اما تا پایان سال ۹۸ نیز محقق نشد و مسئولان امر از عرضه اولیه سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا پایان نیمه نخست سال ۹۹ خبر دادند، اتفاقی که با پایان شهریورماه نیز جامه عمل نپوشید و تنها دو هفته دیگر تا پایان آخرین وعده مسئولان در این خصوص باقی مانده است.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر