جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
آخرین اخبار استان بوشهر
مطالب بیشتر
کد خبر: ۲۰۰۲۷۴۰
جمعه ۰۱ دی ۱۴۰۲ - ۲۲:۲۸

فکرشهر: امام جمعه بوشهر با بیان اینکه حفظ و نگهداشت اسناد تاریخی نقش مهمی در پیشرفت و توسعه دارد گفت: در این راستا یکی از نیاز‌های استان بوشهر با داشتن تمدن و تاریخ کهن ایجاد سیستم نوین نگهداشت اسناد تاریخی است.

به گزارش فکرشهر از تسنیم، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری صبح امروز در نشست با مسئولان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه برخی از کار‌ها در نظام آفرینش بسیار ارزشمند است اظهار داشت: یکی از این کار‌های ارزشمند حفظ آثار و اسناد تاریخی و هویت گذشتگان است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر حفظ آثار و اسناد تاریخی را دارای ارزش الهی دانست و بیان کرد: اسناد تاریخی یک جغرافیا و منطقه به‌عنوان یک شناسنامه با ارزش آن کشور و منطقه محسوب می‌شود و نشان از درجه اصالت آن منطقه و کشور است.

نماینده، ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه کشوری که فاقد اسناد تاریخی و هویت است شناسنامه ندارد خاطرنشان کرد: درجه هویت هر کشور به اسناد تاریخی آن برمی‌گردد که در چه جایگاهی در تاریخ است.

امام جمعه بوشهر تاریخ آمریکا را مورد اشاره قرار داد و گفت: آمریکا بعد از کریستف کلمب هیچ هویت تاریخی ندارد و همین بی‌اصالت و فاقد ریشه بودن تاریخی آن، جهان را دچار بحران و جنایت می‌کند.

وی با بیان اینکه کشوری که فاقد ریشه تاریخی و بی‌اصالت فرهنگی و تمدنی است دست به جنایت و بحران‌های مختلف می‌زند اضافه کرد: کشوری که دارای تمدن و اصالت فرهنگی کهن است نسل به نسل این فرهنگ انتقال داده می‌شود و سبب افتخار و غرور است.

صفایی بوشهری با تأکید بر توجه به نگهداشت و حفظ اسناد مکتوب و غیرمکتوب کشور به‌صورت سیستم‌های نوین و دیجیتال تصریح کرد: با توجه به اینکه حفظ و نگهداشت اسناد تاریخی نقش مهمی در پیشرفت و توسعه دارد نیاز است همه استان‌ها به سیستم نوین نگهداشت اسناد تاریخی با امکانات ویروس‌زدایی تجهیز شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر با اشاره به نقش این استان در تاریخ کهن و تمدن کشور اضافه کرد: یکی از اسناد مهم استان بوشهر که نیاز به جمع‌آوری اسناد و نگهداشت آن است حمله استعمار انگلیس به بوشهر است.

نماینده، ولی فقیه در استان بوشهر با بیان اینکه در زمان جنگ جهانی اول، انگلیس ۴ بار به بوشهر حمله کرد گفت: یکی از اسناد مهم این حمله، قیام زنان لرده است که این زنان با تعداد اندک توانستند قشون انگلیسی را در منطقه لرده دشتستان شکست دهند و اکنون اسناد ساقط شدن هواپیمای آنان در منطقه لرده وجود دارد.

امام جمعه بوشهر جمع‌آوری اسناد مکتوب و غیرمکتوب به‌عنوان سند هویت را بسیار مهم دانست و تأکید کرد: در این راستا یکی از نیاز‌های استان بوشهر با داشتن تمدن و تاریخ کهن ایجاد سیستم نوین نگهداشت اسناد تاریخی است.

وی تأمین اعتبارات لازم برای ایجاد مرکز جدید مدیریت اسناد و کتابخانه ملی بوشهر را مورد تأکید قرار داد و اضافه کرد: در سفر دوم رئیس جمهور اعتبارات لازم برای حوزه فرهنگی استان مصوب شد که بخشی از آن برای ساخت و راه‌اندازی مرکز جدید مدیریت اسناد و کتابخانه ملی بوشهر در نظر گرفته شده است.

صفایی بوشهری با اشاره به تعیین زمین برای ساخت مرکز جدید مدیریت اسناد و کتابخانه ملی بوشهر خواستار تهیه نقشه و تسریع در ساخت این مرکز شد.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر