شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
جستجو
آخرین اخبار جامعه
مطالب بیشتر
کد خبر: ۲۰۰۳۲۵۴
يکشنبه ۱۷ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۵

فکرشهر: رئیس اتحادیه صنف قنادان در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که چرا این اتحادیه از کمبود نیروی انسانی رنج می‌برد؛ و علت آن آیا حقوق پایین ان‌ها نیست، گفت: وضعیت کمبود نیروی انسانی به مشکلی جدی در بین این صنف بدل شده و بسیاری کارگران ماهر قنادی‌ها به کشور‌های مختلف از جمله کشور‌های اروپایی و کشور‌های حاشیه خلیج فارس به ویژه قطر، امارات و عمان رفته اند و برخی نیز ترجیح می‌دهند به جای کار در کارگاه‌های شیرینی با اسنپ موتوری کارکنند و یا با ماشین خود در اسنپ کارکنند.

به گزارش فکرشهر از بازار، وی تاکید کرد: از نظر نیروی انسانی در مضیقه هستیم و کسی به دلیل سختی این شغل وارد صنعت ما نمی‌شود.

نانوا‌ها با آرد یارانه‌ای شیرینی می‌پزند

رییس اتحادیه صنف قنادان ادامه داد: متاسفانه از سال‌های قبل، برخی نانوایان با استفاده از آرد یارانه‌ای اقدام به تهیه و فروش شیرینی کرده اند که تا به امروز برخوردی هم با آن‌ها نشده است.

بهره‌مند با بیان اینکه ۱۱۵۰ پروانه دار در تهران و ۳۵ هزار واحد صنفی قنادی در کل کشور داریم، گفت: در این صنف تعطیلی هم داریم و بالای ۴۰۰ پروانه باطلی داشته ایم.

وی تصریح کرد: با توجه به پتانسیلی که قنادان ایرانی دارند، امکان صادرات داریم، اما تا به امروز کسی پای کار نبوده و مسئولان جاده را برای ما هموار نکرده اند؛ البته به استرالیا، کانادا، اروپا، کشور‌های حاشیه خلیج فارس و آسیای میانه صادرات داریم که، چون به صورت چمدانی است، آمار دقیقی نداریم.

قیمت مصوب نداریم

بهره‌مند در خصوص تعیین قیمت شیرینی نیز گفت: صنف قنادان به هیچ عنوان از سوبسید استفاده نکرده، واحد‌ها درجه بندی شده و قیمت محصولات براساس نرخ مواد اولیه مشخص می‌شود؛ هر چند اتحادیه نظارت کافی دارد که قیمت‌ها خارج از عرف نباشد و در صورت لزوم برخورد می‌شود.

وی گفت: جعبه شیرینی طبق بخشنامه استاندارد تعیین می‌شود، جعبه برای یک کیلوگرم باید ۱۲۵ گرم باشد که وزن شیرینی با جعبه حساب می‌شود.

رییس اتحادیه صنف قنادان بیان کرد: کیفیت‌ها خیلی بالا رفته و تنوع و نوآوری بیشتر شده، این که کیفیت افت پیدا کرده را قبول ندارم.

بهره‌مند در پایان گفت: دسترسی و نظارتی بر فروش اینترنتی شیرینی نداریم.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر