يکشنبه ۲۴ تير ۱۴۰۳
جستجو
آخرین اخبار سیاست
مطالب بیشتر
فکرشهر: وزارت خارجه روسیه درباره گفتگو با عمان: طرفین بر اهمیت ایجاد یک نظام امنیت جمعی موثر و توسعه پایدار بر اساس احترام متقابل و حسن همجواری تاکید کردند...
کد خبر: ۲۰۰۷۸۸۸
چهارشنبه ۰۶ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۶

فکرشهر: روسیه و عمان درباره ایجاد نظام امنیتی دسته‌جمعی در خلیج فارس گفتگو کردند.

به گزارش فکرشهر، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، مقام‌های این کشور و عمان سه‌شنبه درباره ایجاد نظام امنیتی دسته‌جمعی و توسعه پایدار در خلیج فارس گفتگو و رایزنی کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از تاس، «میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر خارجه روسیه در امور خاورمیانه و آفریقا و «شیخ خلیفه آل حارث» معاون وزیر خارجه عمان در نشستی در مسکو درباره مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی رایزنی کردند و تمرکز آن‌ها بر «مناقشه اسرائیل و فلسطین، سوریه، سودان، یمن و دریای سرخ» بود.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه روسیه، طرفین «بر تمایل مسکو و مسقط به یافتن راه‌حل‌های موثر برای بحران‌های فوری در خاورمیانه و شمال آفریقا با استفاده از ابزار‌های سیاسی و دیپلماتیک و بر مبنای توجه به منافع مشروع همه طرف‌ها تاکید کردند.»

این بیانیه افزود: طرفین بر اهمیت ایجاد یک نظام امنیت جمعی موثر و توسعه پایدار بر اساس احترام متقابل و حسن همجواری تاکید کردند.

علاوه بر این، دیپلمات‌های روسیه و عمان درباره توسعه روابط دوجانبه از جمله در حوزه‌های تجاری و اقتصادی و فرهنگی و بشردوستانه گفتگو کردند.

همچنین ۲ ماه پیش نیز بوگدانوف و «حمود بن سالم آل تویه» سفیر عمان در مسکو، در نشستی درباره جنگ در غزه و تحولات دریای سرخ گفتگو کردند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه روسیه، طرفین با تمرکز بر گسترش اوضاع منطقه درگیری اسرائیل و فلسطین و آب‌های دریای سرخ، در مورد موضوعات مهم خاورمیانه تبادل نظر کردند.

وزارت خارجه روسیه همچنین اعلام کرد که طرفین درباره مسائل مربوط به «توسعه پیاپی همکاری‌های چندجانبه روسیه و عمان، از جمله برنامه زمانی برای تماس‌های آتی [میان مقامات دو کشور]در سطوح مختلف» بحث و تبادل نظر کردند.

ارسال نظر
آخرین اخبار
مطالب بیشتر